Utorok, 7. február, 2023 | Meniny má Vanda

Tridsať rokov na scéne. Dnes sa začína jubilejný ročník Divadelnej Nitry

Všetky interiérové podujatia budú prebiehať v režime OTP, podujatia v exteriéri v režime „základ“. Návštevníkom bude k dispozícii aj špeciálna festivalová MOM-ka za zvýhodnenú cenu.

Divadelná Nitra 2020.Divadelná Nitra 2020. (Zdroj: DN)

NITRA. Každoročne prinesie v jednom čase na jedno miesto tematicky aj vizuálne rezonujúce inscenácie, pozoruhodných umelcov a podujatia, ktoré podnecujú k aktivite a debate.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra otvorí už dnes svoj 30. ročník, nad ktorým prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová. Návštevníci sa tak môžu opäť tešiť na výnimočné zážitky, tentoraz v duchu témy p r e s a h y / t r a n s c e n d e n c i e s.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Jubilejný ročník Divadelnej Nitry bude patriť hlavne Slovákom. Zahraničné inscenácie sa presunú na plátno Čítajte 

Všetky podujatia prebehnú s ohľadom na bezpečnosť a komfort divákov, pre záujemcov bude pripravená aj špeciálna festivalová MOM-ka za zvýhodnenú cenu, ktorú budú môcť využiť počas celého trvania festivalu, teda od 1. do 6. októbra, v čase od 9.30 do 21.30 hod. Cena testu pre ľudí so vstupenkou bude 5 eur, bez vstupenky 10 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Piatok

Šesť dní nabitých umením otvorí v piatok večer pôsobivá inscenácia Vojna a mier, ktorá posunula jedno z najväčších diel klasickej literatúry do súčasnosti. Diváci sa môžu tešiť nielen na dynamické predstavenie, spájajúce divadelnú akciu a live cinema, ale aj na výborné výkony hercov Činohry Slovenského národného divadla Martina Šalachu, Milana Ondríka, Jána Koleníka, Richarda Stankeho, Petry Vajdovej, Jany Kovalčikovej, Richarda Autnera a ďalších.

V rámci sprievodného programu si môžu návštevníci v prvý festivalový deň pozrieť inscenáciu Druhá smrť Jany z Arcu v réžii Martina Geišberga, ktorej predstavenie sa presúva zo Zoborského kláštora do Domu Matice slovenskej v Nitre, alebo sa zabaviť na standupovom vystúpení Sama Trnku, Gaba Žifčáka a Petra Petiara Lachkého.

SkryťVypnúť reklamu

Pre deti bude pripravený workshop Darujem ti tulipán a milovníci kníh nájdu na Kupeckej ulici bohatý program nazvaný KníhKupecká.

Sobota

Sobotný hlavný program vnesie na Svätoplukovo námestie tanec. Cez deň sa tam odohrá premiéra medzinárodného projektu ICARUS kreatívnej trojice Marie Gourdain (Francúzsko), Jaro Viňarský (Slovensko) a Václav Kalivoda (Česko), do ktorého sa spolu s pražskými študentmi zapojili aj nitrianski. Na pozadí mytologického príbehu o Daidalovi a Ikarovi budú vypovedať o pocitoch z prichádzajúcej dospelosti.

Podvečer divákov zase čaká prekvapivá veselohra Drotár v podaní Divadla Andreja Bagara v Nitre. Prekvapivá preto, že publiku neponúka klasickú a ľúbivú komédiu, plnú statočných Slovákov, ani banálny milostný príbeh s dobrým koncom. Tvorcovia totiž túto Palárikovu klasiku pretvorili na provokatívnu paródiu a grotesku o neduhoch súčasného Slovenska v stredoeurópskom priestore.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatok víkendu prinesie aj bohatý program pre deti, napríklad trojicu predstavení Divočiny, Smiech je najlepší liek a Popolvár. Verejnosti sa predstavia aj študenti, a to v rámci programu Mladé divadlo – Dora, Príbeh o láske a tme a Diaboliáda.

Poobedie prinesie do mesta komentovanú prehliadku Kde prebýva kultúra a večerný program spestrí ekologický funky underground s dominantnými horehronsko-podpolianskymi vplyvmi v podobe koncertu kapely Sto múch.

Nedeľa

Nedeľa na festivale prinesie ďalšiu premiéru medzinárodného tanečného projektu Zelená je tráva, za ktorým stojí uznávaná choreografka, tanečníčka a herečka Petra Fornayová.

Participatívna inscenácia bude hľadať odpoveď na otázku, čo našu rozmaznanú civilizáciu presvedčí o zmene nastaveného diskurzu, bude sa pýtať na vzťah medzi slobodou jednotlivca a jeho zodpovednosťou – za spoločnosť, za budúce generácie, za životné prostredie. Štátne divadlo Košice prinesie do Nitry vecné a provokatívne dielo Borodáč alebo Tri sestry.

Životopisná inscenácia prerastená živým humorom vypovie jedinečným spôsobom o kontroverznej osobnosti slovenského divadla.

Druhý víkendový deň ponúkne aj množstvo sprievodných podujatí, mnohé venované tým najmenším, ako napríklad Black Box výbeh, predstavenia AERO, Bubli Rybačka a Cirkusové trampoty. Festivaloví návštevníci, domáci aj turisti si podvečer budú môcť vypočuť koncerty kapiel Genius Locci a Vydrapená Bužírka Punk System.

V nedeľu doobeda sa v Štúdiu Divadla Andreja Bagara v Nitre bude spomínať na predošlé ročníky festivalu na teoretickom podujatí Presahy Divadelnej Nitry v rokoch 1992 až 2021.

Pondelok

Pondelok osvieži dvojica inscenácií – mladého tímu z Divadla Lab a skúsených tvorcov z Činohry Národného divadla v Prahe. Študenti Vysokej školy múzických umení sa na festivale predstavia s adaptáciou tragikomédie známeho súčasného amerického dramatika Israela Horovitza Lebensraum. Tá opisuje fiktívnu situáciu, keď nemecká kancelárka navrhne potomkom Židov možnosť vrátiť sa do krajiny ich predkov, no výpoveďou je univerzálne posolstvo, že sa menia dejiny, ale nie ľudia.

Národné divadlo z Prahy ponúkne návštevníkom Divadelnej Nitry exkluzívnu projekciu filmu Jiřího Havelku, ktorý bol pôvodne mienený ako divadelná inscenácia. Očitý svedok je sugestívne a autentické dielo, ktoré modernými technológiami rekonštruuje svedectvá o povojnovom masakri civilného obyvateľstva, akých sa v Československu odohralo niekoľko.

Večer prebehne v Štúdiu DAB aj online Veľká verejná debata v spolupráci Asociácie Divadelnej Nitry a Denníka N, v ktorej sa bude diskutovať na aktuálne spoločenské témy. Tým, ktorých zaujímajú dejiny, bude určené podujatie Nitra minulá / Príbehy 20. storočia, ktoré ponúkne premietanie rozhovorov a prezentáciu dokumentárneho projektu s pamätníkmi – svedkami udalostí 20. storočia.

Mohlo by vás zaujímať V Nitre slávnostne otvorili nový kultúrny priestor bod.K7 Čítajte 

Utorok

Predposledný deň festivalu prinesie z hlavného programu inscenáciu Čepiec zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Príbeh o dvoch ženách a jednom šumiackom čepci sa v citlivej a hravej réžii a úchvatnej súhre hereckého kolektívu premení na sugestívnu a mnohovýznamovú výpoveď.

Sprievodný program prinesie na javisko aj dve bábkové inscenácie – Veľkú továreň na slová, určenú pre detských divákov, a Duklu, údolie smrti pre dospelých. Aj v utorok bude pokračovať podujatie Nitra minulá / Príbehy 20. storočia.

Streda

Záverečný deň bude patriť zahraničným dielam, ktoré festival premietne v najvyššej kvalite obrazu a zvuku. Zamyslieť sa nad životmi migrantov prinúti divákov francúzsko-izraelsko-bieloruský projekt Necropolis. Jeho autor Arkadi Zaides v ňom pozýva na územie mŕtvych uctiť si pamiatku utečencov, ktorí prišli o život na prahu našich domovov.

O koreňoch človeka, ženskej sile a umení bude inscenácia Sieť francúzskej umelkyne Dorothée Munyaneza. Pôsobivé vizuálne aj obsahové predstavenie vytvára pred očami publika šesť umelkýň pôvodom z Afriky, ktoré vypĺňajú priestor sugestívnym rozprávaním, nádherným spevom, fascinujúcou hudbou a dokonalým pohybom.

Bodku za festivalom dá humorné rozprávanie dvoch standupistov Ja som ti to hovoril(a). Počas viacerých dní budú pripravené diskusné bloky s tvorcami pod hlavičkou Artists talk a Národné divadlo Praha prinesie audiopredstavenie pre dvoch divákov a jeden byt Ty v mojom dome.

Opatrenia

Umenie pôjde na Divadelnej Nitre ruka v ruke s bezpečnosťou Neoddeliteľnou súčasťou organizácie festivalu v dnešnej dobe je dôraz na bezpečnosť, a preto festival Divadelná Nitra prijal protiepidemické „desatoro“, aby si návštevníci mohli vychutnať dlho pripravovaný a bohatý program so zreteľom na ochranu zdravia.

„Divadelná Nitra je jeden z mnohých festivalov, ktorý vlani zažil následky koronakrízy, a jeden z mála, ktorému sa podarilo skutočne zrealizovať svoj program – naživo. Tieto skúsenosti sa odzrkadlili v príprave tohto ročníka, ktorý sa bude odohrávať s dôrazom na bezpečnosť, no i na divácky zážitok.

Samozrejmosťou bude zaočkovanosť organizátorov a dodržiavanie všetkých protipandemických opatrení aktuálnych v danom čase,“ avizujú organizátori, ktorí apelujú na ohľaduplnosť k ďalším návštevníkom festivalu a ohrozeným skupinám.

Na základe aktuálnych nariadení prebehnú všetky interiérové podujatia v režime OTP, teda vpustení budú len zaočkovaní, testovaní a tí, ktorí prekonali ochorenie covid-19. Podmienkou účasti na tomto type podujatia bude aj nasadený respirátor.

Podujatia v exteriéri budú prebiehať v režime „základ“, a teda bez obmedzenia, avšak podmienkou na účasti bude nosenie rúška. „Divákov bez respirátora či rúška nebudeme môcť do divadelnej sály alebo na iné miesto konania vpustiť, ani ak sa preukážu platnou vstupenkou,“ upozorňujú organizátori, ktorí sa popri dodržiavaní nariadených opatrení snažia myslieť aj na komfort a divácky zážitok.

Ako snahu vyjsť v ústrety fanúšikom festivalu ponúka Divadelná Nitra tým, ktorí si zakúpili alebo zakúpia vstupenku na niektoré z jeho predstavení, možnosť otestovať sa na Svätoplukovom námestí.

Samozrejmosťou počas festivalu bude dezinfekcia, dodržiavanie rozstupov a nepodávanie si rúk. Medzi povinnosti organizátorov podujatí v súčasnosti patrí aj evidovanie kontaktov na návštevníkov z dôvodu prípadného trasovania. „Asociácia Divadelná Nitra ako hlavný organizátor festivalu preto prosí divákov a návštevníkov podujatí festivalu o dodržiavanie maximálnych kapacít, rozstupov, hygieny a iných protipandemických opatrení a o rešpektovanie pokynov personálu.“

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 2. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 3. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 4. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 7. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 8. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 479
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 248
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 979
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 514
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 143
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 540
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 537
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 505

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Budaj bol môj spoločník a potom konateľ v F. F. PRESS
 2. Elena Antalová: "Pobavíme še" na nových klamstvách oficiálnych politických uspávačov hadov ešte často krát. Žiaľ, po smiechu býva plač.
 3. Jozef Stasík: Ak demokracia a sloboda nezabezpečia prosperitu, prehrajú
 4. Jozef Mikloško: Päť ročných období (nová kniha)
 5. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii
 6. Ján Šeďo: Iba "nový Dzurinda" má šance byť zjednotiteľom.
 7. Olívia Lacenová: Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov
 8. Tupou Ceruzou: Zemetrasenie
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 28 872
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 17 211
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 9 060
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 461
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 865
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 2 593
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 388
 8. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov 2 327
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Krásne akcie Tomáša Hambálka (vľavo) nasmerovali AC Nitra k víťazstvu 6:2 nad Dolnými Krškanmi.

Štvrté kolo Nitrianskej zimnej Corgoň ligy: Majster dostal potvrdenku, otázka top strelca zamotaná.


9 h
Odkedy je Ivan Švarný (vľavo) na striedačke ako druhý asistent, Nitra získala 10 z 12 možných bodov. Včera vyhrala 3:2 v Košiciach aj vďaka spolupráci Bajteka s Balážom (vpravo).

Košice sa zlostili na rozhodcov. Čo na to Nitra?


11 h
Muža zadržali 4. februára v Čechách.

Muža v teplákoch vzrušovalo bozkávanie nôh. V jednom prípade sa ospravedlnil, v druhom poďakoval. Ide o jednu osobu?


11 h
Tréner Ivan Galád na jeseň vrátil Zlaté Moravce do hry o top šestku. Po jeho ľavici stojí brazílsky krídelník Stephano Almeida, ktorý v zimnej príprave potvrdil solídnu formu.

Boj o top šestku? Nie, turnaj.


5. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Budaj bol môj spoločník a potom konateľ v F. F. PRESS
 2. Elena Antalová: "Pobavíme še" na nových klamstvách oficiálnych politických uspávačov hadov ešte často krát. Žiaľ, po smiechu býva plač.
 3. Jozef Stasík: Ak demokracia a sloboda nezabezpečia prosperitu, prehrajú
 4. Jozef Mikloško: Päť ročných období (nová kniha)
 5. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii
 6. Ján Šeďo: Iba "nový Dzurinda" má šance byť zjednotiteľom.
 7. Olívia Lacenová: Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov
 8. Tupou Ceruzou: Zemetrasenie
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 28 872
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 17 211
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 9 060
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 461
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 865
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 2 593
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 388
 8. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov 2 327
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu