Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Tridsať rokov na scéne. Dnes sa začína jubilejný ročník Divadelnej Nitry

Všetky interiérové podujatia budú prebiehať v režime OTP, podujatia v exteriéri v režime „základ“. Návštevníkom bude k dispozícii aj špeciálna festivalová MOM-ka za zvýhodnenú cenu.

Divadelná Nitra 2020.Divadelná Nitra 2020. (Zdroj: DN)

NITRA. Každoročne prinesie v jednom čase na jedno miesto tematicky aj vizuálne rezonujúce inscenácie, pozoruhodných umelcov a podujatia, ktoré podnecujú k aktivite a debate.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra otvorí už dnes svoj 30. ročník, nad ktorým prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová. Návštevníci sa tak môžu opäť tešiť na výnimočné zážitky, tentoraz v duchu témy p r e s a h y / t r a n s c e n d e n c i e s.

Súvisiaci článok Jubilejný ročník Divadelnej Nitry bude patriť hlavne Slovákom. Zahraničné inscenácie sa presunú na plátno Čítajte 

Všetky podujatia prebehnú s ohľadom na bezpečnosť a komfort divákov, pre záujemcov bude pripravená aj špeciálna festivalová MOM-ka za zvýhodnenú cenu, ktorú budú môcť využiť počas celého trvania festivalu, teda od 1. do 6. októbra, v čase od 9.30 do 21.30 hod. Cena testu pre ľudí so vstupenkou bude 5 eur, bez vstupenky 10 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Piatok

Šesť dní nabitých umením otvorí v piatok večer pôsobivá inscenácia Vojna a mier, ktorá posunula jedno z najväčších diel klasickej literatúry do súčasnosti. Diváci sa môžu tešiť nielen na dynamické predstavenie, spájajúce divadelnú akciu a live cinema, ale aj na výborné výkony hercov Činohry Slovenského národného divadla Martina Šalachu, Milana Ondríka, Jána Koleníka, Richarda Stankeho, Petry Vajdovej, Jany Kovalčikovej, Richarda Autnera a ďalších.

V rámci sprievodného programu si môžu návštevníci v prvý festivalový deň pozrieť inscenáciu Druhá smrť Jany z Arcu v réžii Martina Geišberga, ktorej predstavenie sa presúva zo Zoborského kláštora do Domu Matice slovenskej v Nitre, alebo sa zabaviť na standupovom vystúpení Sama Trnku, Gaba Žifčáka a Petra Petiara Lachkého.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre deti bude pripravený workshop Darujem ti tulipán a milovníci kníh nájdu na Kupeckej ulici bohatý program nazvaný KníhKupecká.

Sobota

Sobotný hlavný program vnesie na Svätoplukovo námestie tanec. Cez deň sa tam odohrá premiéra medzinárodného projektu ICARUS kreatívnej trojice Marie Gourdain (Francúzsko), Jaro Viňarský (Slovensko) a Václav Kalivoda (Česko), do ktorého sa spolu s pražskými študentmi zapojili aj nitrianski. Na pozadí mytologického príbehu o Daidalovi a Ikarovi budú vypovedať o pocitoch z prichádzajúcej dospelosti.

Podvečer divákov zase čaká prekvapivá veselohra Drotár v podaní Divadla Andreja Bagara v Nitre. Prekvapivá preto, že publiku neponúka klasickú a ľúbivú komédiu, plnú statočných Slovákov, ani banálny milostný príbeh s dobrým koncom. Tvorcovia totiž túto Palárikovu klasiku pretvorili na provokatívnu paródiu a grotesku o neduhoch súčasného Slovenska v stredoeurópskom priestore.

Skryť Vypnúť reklamu

Začiatok víkendu prinesie aj bohatý program pre deti, napríklad trojicu predstavení Divočiny, Smiech je najlepší liek a Popolvár. Verejnosti sa predstavia aj študenti, a to v rámci programu Mladé divadlo – Dora, Príbeh o láske a tme a Diaboliáda.

Poobedie prinesie do mesta komentovanú prehliadku Kde prebýva kultúra a večerný program spestrí ekologický funky underground s dominantnými horehronsko-podpolianskymi vplyvmi v podobe koncertu kapely Sto múch.

Nedeľa

Nedeľa na festivale prinesie ďalšiu premiéru medzinárodného tanečného projektu Zelená je tráva, za ktorým stojí uznávaná choreografka, tanečníčka a herečka Petra Fornayová.

Participatívna inscenácia bude hľadať odpoveď na otázku, čo našu rozmaznanú civilizáciu presvedčí o zmene nastaveného diskurzu, bude sa pýtať na vzťah medzi slobodou jednotlivca a jeho zodpovednosťou – za spoločnosť, za budúce generácie, za životné prostredie. Štátne divadlo Košice prinesie do Nitry vecné a provokatívne dielo Borodáč alebo Tri sestry.

Životopisná inscenácia prerastená živým humorom vypovie jedinečným spôsobom o kontroverznej osobnosti slovenského divadla.

Druhý víkendový deň ponúkne aj množstvo sprievodných podujatí, mnohé venované tým najmenším, ako napríklad Black Box výbeh, predstavenia AERO, Bubli Rybačka a Cirkusové trampoty. Festivaloví návštevníci, domáci aj turisti si podvečer budú môcť vypočuť koncerty kapiel Genius Locci a Vydrapená Bužírka Punk System.

V nedeľu doobeda sa v Štúdiu Divadla Andreja Bagara v Nitre bude spomínať na predošlé ročníky festivalu na teoretickom podujatí Presahy Divadelnej Nitry v rokoch 1992 až 2021.

Pondelok

Pondelok osvieži dvojica inscenácií – mladého tímu z Divadla Lab a skúsených tvorcov z Činohry Národného divadla v Prahe. Študenti Vysokej školy múzických umení sa na festivale predstavia s adaptáciou tragikomédie známeho súčasného amerického dramatika Israela Horovitza Lebensraum. Tá opisuje fiktívnu situáciu, keď nemecká kancelárka navrhne potomkom Židov možnosť vrátiť sa do krajiny ich predkov, no výpoveďou je univerzálne posolstvo, že sa menia dejiny, ale nie ľudia.

Národné divadlo z Prahy ponúkne návštevníkom Divadelnej Nitry exkluzívnu projekciu filmu Jiřího Havelku, ktorý bol pôvodne mienený ako divadelná inscenácia. Očitý svedok je sugestívne a autentické dielo, ktoré modernými technológiami rekonštruuje svedectvá o povojnovom masakri civilného obyvateľstva, akých sa v Československu odohralo niekoľko.

Večer prebehne v Štúdiu DAB aj online Veľká verejná debata v spolupráci Asociácie Divadelnej Nitry a Denníka N, v ktorej sa bude diskutovať na aktuálne spoločenské témy. Tým, ktorých zaujímajú dejiny, bude určené podujatie Nitra minulá / Príbehy 20. storočia, ktoré ponúkne premietanie rozhovorov a prezentáciu dokumentárneho projektu s pamätníkmi – svedkami udalostí 20. storočia.

Mohlo by vás zaujímať V Nitre slávnostne otvorili nový kultúrny priestor bod.K7 Čítajte 

Utorok

Predposledný deň festivalu prinesie z hlavného programu inscenáciu Čepiec zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Príbeh o dvoch ženách a jednom šumiackom čepci sa v citlivej a hravej réžii a úchvatnej súhre hereckého kolektívu premení na sugestívnu a mnohovýznamovú výpoveď.

Sprievodný program prinesie na javisko aj dve bábkové inscenácie – Veľkú továreň na slová, určenú pre detských divákov, a Duklu, údolie smrti pre dospelých. Aj v utorok bude pokračovať podujatie Nitra minulá / Príbehy 20. storočia.

Streda

Záverečný deň bude patriť zahraničným dielam, ktoré festival premietne v najvyššej kvalite obrazu a zvuku. Zamyslieť sa nad životmi migrantov prinúti divákov francúzsko-izraelsko-bieloruský projekt Necropolis. Jeho autor Arkadi Zaides v ňom pozýva na územie mŕtvych uctiť si pamiatku utečencov, ktorí prišli o život na prahu našich domovov.

O koreňoch človeka, ženskej sile a umení bude inscenácia Sieť francúzskej umelkyne Dorothée Munyaneza. Pôsobivé vizuálne aj obsahové predstavenie vytvára pred očami publika šesť umelkýň pôvodom z Afriky, ktoré vypĺňajú priestor sugestívnym rozprávaním, nádherným spevom, fascinujúcou hudbou a dokonalým pohybom.

Bodku za festivalom dá humorné rozprávanie dvoch standupistov Ja som ti to hovoril(a). Počas viacerých dní budú pripravené diskusné bloky s tvorcami pod hlavičkou Artists talk a Národné divadlo Praha prinesie audiopredstavenie pre dvoch divákov a jeden byt Ty v mojom dome.

Opatrenia

Umenie pôjde na Divadelnej Nitre ruka v ruke s bezpečnosťou Neoddeliteľnou súčasťou organizácie festivalu v dnešnej dobe je dôraz na bezpečnosť, a preto festival Divadelná Nitra prijal protiepidemické „desatoro“, aby si návštevníci mohli vychutnať dlho pripravovaný a bohatý program so zreteľom na ochranu zdravia.

„Divadelná Nitra je jeden z mnohých festivalov, ktorý vlani zažil následky koronakrízy, a jeden z mála, ktorému sa podarilo skutočne zrealizovať svoj program – naživo. Tieto skúsenosti sa odzrkadlili v príprave tohto ročníka, ktorý sa bude odohrávať s dôrazom na bezpečnosť, no i na divácky zážitok.

Samozrejmosťou bude zaočkovanosť organizátorov a dodržiavanie všetkých protipandemických opatrení aktuálnych v danom čase,“ avizujú organizátori, ktorí apelujú na ohľaduplnosť k ďalším návštevníkom festivalu a ohrozeným skupinám.

Na základe aktuálnych nariadení prebehnú všetky interiérové podujatia v režime OTP, teda vpustení budú len zaočkovaní, testovaní a tí, ktorí prekonali ochorenie covid-19. Podmienkou účasti na tomto type podujatia bude aj nasadený respirátor.

Podujatia v exteriéri budú prebiehať v režime „základ“, a teda bez obmedzenia, avšak podmienkou na účasti bude nosenie rúška. „Divákov bez respirátora či rúška nebudeme môcť do divadelnej sály alebo na iné miesto konania vpustiť, ani ak sa preukážu platnou vstupenkou,“ upozorňujú organizátori, ktorí sa popri dodržiavaní nariadených opatrení snažia myslieť aj na komfort a divácky zážitok.

Ako snahu vyjsť v ústrety fanúšikom festivalu ponúka Divadelná Nitra tým, ktorí si zakúpili alebo zakúpia vstupenku na niektoré z jeho predstavení, možnosť otestovať sa na Svätoplukovom námestí.

Samozrejmosťou počas festivalu bude dezinfekcia, dodržiavanie rozstupov a nepodávanie si rúk. Medzi povinnosti organizátorov podujatí v súčasnosti patrí aj evidovanie kontaktov na návštevníkov z dôvodu prípadného trasovania. „Asociácia Divadelná Nitra ako hlavný organizátor festivalu preto prosí divákov a návštevníkov podujatí festivalu o dodržiavanie maximálnych kapacít, rozstupov, hygieny a iných protipandemických opatrení a o rešpektovanie pokynov personálu.“

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 3. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 8. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 970
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 7 879
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 306
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 757
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 617
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 538
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 307
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 792
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 664
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 505

Blogy SME

 1. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 2. Jozef Sitko: Technicky (cenzúrou) mi pán správca už temer 2 hodiny nedovolí publikovať článok "Je legitimná zmena volieb zmenou Ústavy?" (čas 16.50 h. 24.10.)
 3. Lubomir Zahora: 10 trikov ako oklamať zákazníka
 4. Ladislav Halász: Najstarší slovenský greenwashing
 5. Šťastná domácnosť: O jeseni, o susedoch, o tekvici
 6. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: ako som to prežila
 7. Július Kovács: Adrian Jenčo šéf verejnej štátnej správy, poskok Kaliňáka a dnes poskok Mikulca
 8. Štefan Vidlár: The Last Yesterday Evening Folk Song
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 598
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 265
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 514
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 740
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 174
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 5 664
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 016
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 779
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Futbalisti Klasova uštedrili debakel N. Hrnčiarovciam a vrátili sa do čela tabuľky.

VI. LIGA: Veľký Cetín si neuhájil dvojgólový náskok a už nie je v čele tabuľky. Chrenová lovila v Čakajovciach.


Peter Popelka 2 h
Futbalisti Veče (v modrom) uštedrili mestskému rivalovi dvojcifernú porážku.

Prinášame vám sumáre MO Galanta a 7. ligy Šaľa-Galanta. Pusté Úľany si pripísali prvú prehru.


Samuel Mečiar a 1 ďalší 2 h
Snímka je z nedávneho duelu Jelenec - Hosťová. Dnes naplno bodovali obidva tímy.

Prinášame sumáre 7. ligy A, 7. ligy B a 7. ligy C.


Jakub Chrenko 3 h

Mladí podnikatelia pestujú konopu uprostred liptovskej prírody. Vytvorili originálny projekt a s ním aj zdraviu prospešné produkty, ktoré teraz môžete vyhrať.


14. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 23. okt

V chate sa nachádzalo jedenásť ľudí.


23. okt

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


23. okt

V bordových okresoch sú povinné respirátory a vonku rúška.


MOJ 20. okt

Blogy SME

 1. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 2. Jozef Sitko: Technicky (cenzúrou) mi pán správca už temer 2 hodiny nedovolí publikovať článok "Je legitimná zmena volieb zmenou Ústavy?" (čas 16.50 h. 24.10.)
 3. Lubomir Zahora: 10 trikov ako oklamať zákazníka
 4. Ladislav Halász: Najstarší slovenský greenwashing
 5. Šťastná domácnosť: O jeseni, o susedoch, o tekvici
 6. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: ako som to prežila
 7. Július Kovács: Adrian Jenčo šéf verejnej štátnej správy, poskok Kaliňáka a dnes poskok Mikulca
 8. Štefan Vidlár: The Last Yesterday Evening Folk Song
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 598
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 265
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 514
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 740
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 174
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 5 664
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 016
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 779
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu