NITRA. Tomuto výslednému dielu v podaní hercov však predchádza množstvo práce, ktorej zložitosť divákovi často uniká. Aj túto stránku divadla odhaľuje výstava v Ponitrianskom múzeu s názvom Divadlo v múzeu – múzeum v divadle.
„Chceli sme poukázať na regionálny aspekt divadelníctva, nenechať jeho históriu pod prachom, ale pripomenúť si ňou aj významné divadelné jubileá nielen v rámci celého Slovenska, ale najmä na regionálnej úrovni,“ objasnila riaditeľka múzea Patrícia Žáčiková.
„Už v roku 2019 si Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripomenulo 70 rokov od svojho založenia, najväčší divadelný festival na Slovensku, Divadelná Nitra, si aktuálne pripomína 30. výročie svojho vzniku a tiež 70 rokov pôsobí v Nitre profesionálna bábkarská scéna, v súčasnosti pod názvom Staré divadlo Karola Spišáka. Aj v súvislosti so 100. výročím vzniku profesionálneho divadelníctva na Slovensku sme preto pripravili celú sériu výstav s divadelnou tematikou,“ spresnila Zuzana Vilčeková, ktorá je spolu s Katarínou Beňovou kurátorkou výstavy.

Návrat Troch sestier
Výstava sa skladá z niekoľkých tematických celkov. Prvým je expozícia Tri sestry, ktorá je retrospektívou na divadelné spracovanie Čechovovej hry rovnomenného názvu v réžii Svetozára Sprušanského. Originálne predstavenie, ktoré sa v priestoroch múzea uskutočnilo v roku 2003, si vyslúžilo aj cenu Dosky za inscenáciu sezóny.
História múzea a divadla
Spojitosť medzi divadlom a múzeom siaha do roku 1972, kedy Ponitrianske múzeum sídlilo v priestoroch Veľkého seminára. V tom čase sa ale volalo ešte Oblastné nitrianske múzeum. „V priestoroch kaplnky vo Veľkom seminári vtedy vznikali prvé divadelnícke aktivity zo strany Divadla pod hradom, ktoré v roku 1973 založil Jozef Bednárik. V tom čase pri ňom stáli ako spoluzakladatelia mladá generácia hercov ako Adela Gáborová, Darina Kárová, Marián Slovák, Tono Živčic a rad ďalších,“ pripomenula riaditeľka.
V priestoroch tamojšej kaplnky divadelný súbor odprezentoval viac ako 58 divadelných predstavení pre tisícky divákov. Prezentoval sa tu aj v máji 1976 počas Májovej Divadelnej Nitry. Za zmienku stojí aj predstavenie Salome z roku 1989 v hlavnej úlohe s Janou Bittnerovou, ktoré sa dostalo do konfliktu s vtedajším politickým režimom, nakoľko biblický charakter. No napriek tomu sa odohralo niekoľko stoviek predstavení po celom Československu.
„Táto divadelná inscenácia bola rozložená po celom múzeu, pretože sa odohrávala aj v priestoroch ostatných expozícií. Svetozárovi Sprušanskému sa zapáčili priestory múzea. Interiér Veľkej dvorany sa najviac približoval predstavám o tom, ako vyzerali šľachtické domy v období, v ktorom sa dielo odohráva a jeho predstavám, ako zatraktívniť spracovanie takejto poviedky,“ vysvetlila riaditeľka.