GALANTA. Zamestnanci mnohých zdravotníckych zariadení sa v priebehu tohto týždňa plánujú po prvý krát a priamo na pracovisku, organizovane zaočkovať proti chrípke. Zapájajú sa tým do projektu Chránime našich pacientov, ktorý apeluje na zodpovedný prístup zdravotníckych pracovníkov k svojim pacientom.
Do projektu Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti je v tejto chvíli zapojených takmer 30 zdravotníckych zariadení na celom Slovensku.
„Zdravotníci by mali byť zodpovední a ísť príkladom. Patria do špecifickej rizikovej skupiny, pracujú vo vysoko rizikovom prostredí a často s rizikovými pacientmi. Preto je dôležité, aby okrem svojho zdravia, chránili aj zdravie svojich pacientov a rodín. Neočkovaní zdravotníci majú tri až štyrikrát vyššie riziko infikovania sa chrípkou ako neočkovaný, zdravý dospelý človek,“ uviedol pri očkovaní zdravotníkov v Nemocnici sv. Lukáša v Galante Martin Šimo, medicínsky riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.
Očkovaní lekári a sestry chcú týmto spôsobom ochrániť nielen svoje zdravie, ale vytvoriť bariéru pred šírením ochorenia na svojich pacientov, ktorí nie sú alebo nemôžu byť očkovaní.
„Mnohí naši pacienti patria k rizikovým skupinám ohrozeným nákazou chrípky. Pacienti s chronickými ochoreniami, so zníženou imunitou a na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú najviac vnímaví na vznik infekcií a sú tým pádom vystavení riziku závažných komplikácií svojho primárneho ochorenia“, konštatuje Martin Ballay, námestník nemocnice v Galante pre ošetrovateľskú starostlivosť.
Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť vydala odporúčania pri aplikácii očkovacích látok proti chrípke a COVID-19 u dospelej populácie v čase chrípkovej očkovacej sezóny.
„Vakcíny proti chrípke a proti COVID-19 sú obe neživé očkovacie látky. Ak sa ako prvá podá vakcína proti chrípke, očkovacia látka proti COVID-19 sa podá optimálne po 14 dňoch, z dôvodu lepšieho rozlíšenia prípadných nežiaducich účinkov. Ak sa ako prvá podá vakcína proti COVID-19, odporúča sa dodržať 14 dňový interval po ukončení celej očkovacej schémy, v prípade dvojdávkovej schémy až po aplikácii 2. dávky vakcíny proti COVID-19. V prípade, že je očkovaná osoba vo vysokom riziku nákazy a ťažkého priebehu ochorenia Covid-19, alebo chrípky, môžu sa obe vakcíny (proti chrípke a proti COVID-19) podať s akýmkoľvek odstupom, alebo súbežne, každá do iného ramena. Súbežné očkovanie proti chrípke a Covid-19 sa odporúča aj v prípade rizika, že očkovaná osoba na ďalšie očkovanie nepríde,“ komentovala Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti
Autor: TS, DC