Článok vznikol vďaka partnerskej spolupráci obce Branč a MY Nitrianskych novín v rámci rozšíreného spravodajstva o šlágri Báb - Branč.
To sa nestáva každý deň: Július Kurča na jeseň 2014 dostal rovnako veľa hlasov ako jeho vyzývateľ, a tak až opakované voľby z jari 2015 rozhodli o starostovi Branču. Prvý muž obce do samosprávy vhupol z podnikania. Nastolené priority sa mu podľa svojich slov podarilo splniť.
„V minulom volebnom období sme za pomoci eurofondov v projekte za 6,8 milióna eur vybudovali v obci kanalizáciu a zvýšili kapacitu čistiarne odpadových vôd, nakoľko obec zabezpečuje čistenie aj pre susednú Ivanku pri Nitre. Bola to jedna z najvyšších investícii v Branči za dlhé roky. Napokon sme v nej využili aj obecné peniaze, a tak projekt prekročil sedem miliónov,“ začal Július Kurča. „Ďalšou viditeľnou investíciou bolo rozšírenie priestorov materskej školy. Vybudovali sme nadstavbu a podkrovie, z plochej strechy spravili škridlovú, pribudli nové priestory. Jej kapacita sa takmer zdvojnásobila.“
Starosta však dobre vie, že v Branči je ešte roboty až-až. „Trápi ma náš kultúrny dom, potreboval by kompletnú rekonštrukciu vrátanie zateplenia a kúrenia. Strecha je už urobená, zaizolovaná, ale interiér, najmä sociálne miestnosti a kuchyňa, si pýta renováciu. Výdatná obnova by padla vhod aj obecnému úradu, ide o fasádu a zateplenie,“ povedal o rezervách obce, medzi ktoré zahrnul aj chodníky či miestny rozhlas. „Nedá sa všetko spraviť naraz, bodaj by sa dalo... Aj keby získame eurofondy, vždy je nutná spoluúčasť obce, ktorá nemusí byť nízka. A rozpočet nie je nekonečný, snažíme sa hospodáriť zodpovedne,“ upozornil Július Kurča a vyzdvihol spoluprácu s poslancami.
Branč prekročil kótu 2 200 obyvateľov. S odlivom sa neborí. „Mladým rodinám poskytujeme nájomné byty. Vo všeobecnom záväznom nariadení však už dlhšie stojí podmienka, že žiadateľ musí byť aspoň päť rokov občanom Branču. Preferujeme teda domácich. Zaznamenali sme, že Brančania sa sťahujú do Nitry menej než v minulosti, a tomu sme radi,“ povedal Július Kurča a premostil k benefitom pre rodinky. „V obci je zdravotné stredisko, škola až po deviaty ročník, miestne potraviny a kostol nedávno prešli obnovou, sme radi aj za dobré národnostné vzťahy. Výhodou pre obyvateľov je linka mestskej hromadnej dopravy priamo z Nitry, čo ani zďaleka neplatí pre každú blízku dedinu, našu obec to niečo aj stojí. Ľudia takisto využívajú dobré vlakové spojenie,“ pridal Július Kurča.
Bude tribúna?
Július Kurča má k futbalu blízko, v kopačkách bol súčasťou konca zlatej éry miestneho klubu v 70-tych rokoch, dodnes si schuti zahrá so starými pánmi. Branč teraz robí fanúšikom radosť na špici piatej ligy, starosta futbalistom fandí doma i vonku.
„Teší ma, že sa chalanom darí. Prajem si, aby úspechy mali čo najdlhšie trvanie. Na futbale sa zvýšila návštevnosť. Želal by som si, aby po ihrisku behalo ešte viac Brančanov. Deti majú v klube výborné zázemie,“ povedal muž, ktorý tiež pridal ruku k dielu.
„Za mojej starostovskej éry sa dokončili priestory klubovej budovy – sanita, podlahy, kúrenie... Bola to vyše 50-tisícová obecná investícia. Diskutujeme aj o vybudovaní tribúny. Najnovšie riešime výmenu osvetlenia na ihrisku, do konca roka by sme to mohli vyriešiť. Takisto by sme radi zlepšili terén na tréningovom ihrisku,“ hovoril Július Kurča. „Obec podporuje futbal ročnou dotáciou 15-tisíc eur plus prepláca réžiu klubu. Kedysi to bolo o pár tisíc menej. Veľmi radi by sme klubu pomohli aj viac, ale príjmy Branču z podielových daní sú obmedzené, nemáme tu tak veľké firmy a podnikateľov ako trebárs v susednej Ivanke pri Nitre,“ dodal starosta Branču a spomenul tiež aktivitu miestneho zväzu zdravotne postihnutých či hasičov.
Autor: PR