MOČENOK. Už v sobotu 20. novembra sa môžu divadelní nadšenci tešiť na Noc divadiel. Do celoslovenského podujatia európskeho významu sa už tradične zapojilo aj nitrianske Staré divadlo Karola Spišáka, ktoré si pripravilo skutočne pestrý program.
Počas celého dňa čakajú návštevníkov Kultúrneho domu v Močenku, dočasného útočiska bábkohercov, divadelné predstavenia, čarovná výstava i dokumentárny film k tohtoročnému 70. výročiu divadla.

Svetoznámy Luskáčik
Lákadlom bude nepochybne najnovšia inscenácia z repertoáru divadla - Luskáčik. Diváci si toto čarovné predstavenie budú môcť pozrieť o 14. a následne o 17. hodine.
Premiéru svetoznámeho príbehu z pera E. T. A. Hoffmanna divadlo nedávno slávnostne uviedlo v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Populárny Luskáčik je vo svete často uvádzaný najmä v baletnej podobe, Staré divadlo mu ale dalo podobu bábkovú. Hra vznikla v spolupráci s bulharskou režisérkou Biserkou Kolevskou, ktorú na tomto príbehu priťahuje najmä krehká hranica medzi realitou a svetom fantázie.
Výnimočný dokument
O 18.30 večer sa bude v Kultúrnom dome premietať dokumentárny film k 70. výročiu vzniku divadla s názvom Staré divadlo v troch dejstvách.

Pri príležitosti významného jubilea oslovilo divadlo na spoluprácu študentky VŠMU, na réžiu Martinu Beňovú a produkcie sa zhostila Patrícia Alexia Pošová.
"Dokumentárny film čerpá inšpiráciu z poetiky Wesa Andersona, ktorá prináša napríklad zábery s paletou pastelových farieb. Vo filme nechýbajú rozhovory so súčasnými i bývalými hercami či kritikmi, ktorí divákovi rozpovedia príbeh protagonistu – Starého divadla," informovalo divadlo.
O náročnom povolaní herca cez kostýmy
Okrem toho sa hostia budú môcť od 13. do 19. hodiny pokochať výstavou divadelných kostýmov z inscenácií divadla, ako napríklad Doktor Faust (výtvarník Marek Zákostelecký) či Čarodejník z krajiny Oz (výtvarník Martin Von Dubravay).
Kostýmy boli vyrobené v dielňach nitrianskeho bábkového divadla. Navrhovali ich hosťujúci výtvarníci, takže každý kúsok nesie ich osobitý rukopis, a tým sa stáva výnimočným.

Ako pripomínajú divadelníci, úlohou kostýmov v divadle nie je „dobre vyzerať“, ale priniesť so sebou istý odkaz a najmä korešpondovať s ideou inscenácie a charaktermi postáv, ktoré v nich umelci stvárňujú.
"Ich súčasťou môžu byť rôzne výplne či ozdoby, ale neraz tiež bývajú kombinované s maskami. Aj preto byť hercom nie je v tomto smere jednoduché – počas predstavení niektorých inscenácií musia vystriedať viaceré kostýmy, často si musia zvykať na rôzne pohybové obmedzenia či nosiť hrubé látky a zimné oblečenie aj v horúcom lete," dodalo divadlo.