NITRIANSKY KRAJ. Pandémia koronavírusu nemá dosah len na fyzické, ale i na duševné zdravie. Nedostatok osobného kontaktu s blízkymi si mnohí kompenzovali videohovormi.
Obmedzené možnosti v tomto smere mali hlavne klienti zariadení sociálnych služieb. Bežne nazývané domovy pre seniorov boli počas druhej vlny pandémie uzatvorené a ich obyvatelia sa ocitli v izolácii od rodiny.
Dopomohol projekt Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, zameraný na zmiernenie dopadov pandémie v regiónoch. Do výzvy sa zapojil aj Nitriansky samosprávny kraj, ktorý získal dotáciu z eurofondov na obstaranie 69 notebookov pre 25 zariadení sociálnych služieb v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.
Hrozila aj agresivita
Ako priblížila Oľga Prekopová, hovorkyňa NSK, už počas prvej vlny pandémie vznikla potreba elektronickej komunikácie medzi rodinnými príslušníkmi a prijímateľmi sociálnych služieb.
„Keďže v týchto zariadeniach sú umiestnení najviac ohrození obyvatelia, bolo potrebné vytvoriť im psychickú podporu a pohodu. Mnohí sú imobilní, polymorbidní a odkázaní na pomoc zamestnancov pri všetkých činnostiach. Táto elektronická online komunikácia bola nevyhnutná nielen na kontaktovanie s rodinou, ale aj s priateľmi, kňazom, resp. psychológom,“ uviedla.
Podľa jej slov hrozilo, že sa klientom v čase izolácie zhorší zdravotný stav a že ich prípadná nervozita by bola prerástla až do agresívneho správania. „Zakúpenie note-bookov im umožnilo vizuálny kontakt s vonkajším okolím, v prvom rade s rodinou a priateľmi, čím bola v rámci možností zabezpečená maximálna pomoc pre klientov počas izolácie.“
Seniori radi vyhľadávajú nové informácie na internete, hrajú počítačové hry a počas pandémie začali viac využívať aj aplikácie, cez ktoré môžu komunikovať so svojimi blízkymi. Uprednostňujú najmä videohovory, pri ktorých môžu rodinu či priateľov nielen počuť, ale i vidieť. Väčšina opatrovateľov sa zhoduje, že im to dodáva množstvo energie a pozitívnej nálady. Zaujímavosťou je, že túto formu kontaktu niektorí preferujú aj po uvoľnení opatrení.
Všetky požiadavky nenaplnili
Nitrianska župa finančnú výpomoc ocenila. Ako ale uviedla Prekopová, všetky požiadavky nebolo možné naplniť z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov.
„NSK žiadal nákup 95 notebookov so zabudovanou kamerou, zvukom a mikrofónom pre klientov a nákup 75 mobilných priehľadných deliacich stien do návštevných miestností, ktorých obstaranie v rámci projektu nebolo schválené,“ vysvetlila.
Schválená dotácia na 69 notebookov bola napokon vo výške 39 826 eur, z toho príspevok NSK činil 19 826 eur.
Finančnú výpomoc od štátu by ZSS uvítali aj v súčasnosti, napríklad na preplatenie aspoň dvojtýždňovej zásoby ochranných pracovných pomôcok. „NSK využíva všetky príležitosti, ktoré by pomohli zvládať súčasnú náročnú pandemickú situáciu v zariadeniach sociálnych služieb, a preto využije aj ďalšie pripravované možnosti,“ dodala.
Aktuálne zariadenia sociálnych služieb čelia tretej vlne pandémie. Podľa hovorkyne je situácia v nich v súvislosti s koronavírusom zatiaľ dobrá. Sprísnili sa protiepidemické opatrenia, funguje osobitný režim návštev.
V súčasnosti sa v rámci zariadení začalo s preočkovaním treťou dávkou vakcíny, ktorú zabezpečuje výjazdová očkovacia skupina. „Keďže vo viacerých z týchto ZSS bola pandemická situácia najmä na prelome rokov 2020/2021 kritická, väčšina prijímateľov sociálnych služieb, ich rodinných príslušníkov a zamestnancov si uvedomuje dôležitosť prevencie. Aj s ohľadom na tých, ktorí očkovaní z vážnych zdravotných dôvodov byť nemôžu, ale aj z dôvodu opätovne hroziacej sociálnej izolácie v dôsledku karantény, neváhali a o očkovanie aktívne prejavili záujem,“ informoval Úrad NSK.
