NITRA. Radnica dala vypracovať projekt na zbúranie „skladu kontajnerov“ pod hradom. Stál 1 100 eur. Projektant interiér objektu nevidel, dovnútra sa nedostal.
Šestnásť lodných kontajnerov dal nitriansky podnikateľ priviezť na Podzámsku ulicu už pred štyrmi rokmi. Vznikol z nich dom, postupne pribudli balkóny, schodisko aj garáž. Stojí v pamiatkovej zóne bez povolenia.
Mesto je rozhodnuté čiernu stavbu zbúrať, podmienkou je, že poslanci schvália peniaze. Návrhom sa mali zaoberať už v novembri, teraz sa hovorí o januári.
Pokuty zostali nezaplatené
„Pôvodne avizovaný termín sa posunul z dôvodu vypracovávania projektovej dokumentácie búracích prác a najmä faktu, že stavebník nesprístupnil stavbu projektantovi,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Rozhodnutie o odstránení stavby je právoplatné od konca februára. Vlastník naň nereagoval, ignoroval aj súdnu exekútorku. Tá podľa hovorcu previedla zodpovednosť za vykonanie prác na mesto.
Predstava, že náklady preplatí majiteľ, je zrejme nereálna. Dodnes neuhradil ani dve pokuty (každá je vo výške 25-tisíc eur), ktoré mu uložil stavebný úrad za nelegálnu stavbu. Peniaze nevymohla ani súdna exekútorka.
Obe rozhodnutia o pokute napadol vlastník stavby na súde. Prvú žalobu zamietol krajský súd, o druhej ešte nebolo rozhodnuté.
Navrhli novelu stavebného zákona
Odstraňovanie čiernych stavieb predstavuje problém pre 49,1 percenta samospráv. Aj to vyplýva z nášho reprezentatívneho prieskumu, ktorý sme zrealizovali a na základe neho pristúpili k návrhu novely stavebného zákona,“ povedal Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska.
Problémom sú podľa neho zdĺhavé procesy a vo výraznej miere aj nečinnosť štátneho stavebného dohľadu. „Dokonca vzniká absurdná situácia, s ktorou počíta aj vládny návrh stavebnej legislatívy, a to vo vzťahu k dodatočnej legalizácii čiernej stavby,“ dodal Kaliňák.
ZMOS preto okrem iného navrhuje, aby čierna stavba nemohla byť odberateľom energií „a v momente, ak už je, potom by bezodkladne mala byť od nich dodávateľmi odpojená“.
Na Slovensku sú odstraňované len drobné čierne stavby. „Takmer každý si vie spomenúť na mnohé nelegálne stavby, ktoré už roky zostávajú nedotknuté a slúžia svojmu účelu, hoci by nemali stáť,“ dodal Kaliňák.
Nazvali ho Anotikán
So žiadosťou o dodatočnú legalizáciu stavby Ján Lipovský neuspel. „Konanie bolo 7. júla 2020 zastavené, pretože vlastník napriek niekoľkým výzvam nedoložil potrebné podklady,“ vyjadrilo sa mesto.
Spoluvlastníci stavby v žiadosti o dodatočné povolenie písali o autonómnom objekte. V žiadosti o zriadenie trvalého vjazdu k stavbe použili názov „Anotikán -autonómny objekt, apartmánový dom“.