Branč zdolával mestá, zlatá éra má 50 rokov

Ladislav a Milan Lörinczovci v dedinke kopali vo výnimočnej generácii.

Ladislav (vľavo) a Milan Lörinczovci.Ladislav (vľavo) a Milan Lörinczovci. (Zdroj: Martin Kilian ml.)

Článok vyšiel v špeciálnom časopise NAJLEPŠÍ DEDINSKÝ FUTBAL v MY Nitrianskych novinách zo 6. 12. 2021 aj vďaka spolupráci s TOS Management.

Mlyňany, Machulince, Kolíňany, Tesáre, Sládečkovce, Lehota, Čermáň, Ivanka, Horné Krškany, Sľažany, Dražovce, Calex B, Svätoplukovo. A najlepšie na koniec – Družstevník Branč!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To nie je galéria zaniknutých tímov (šesť vyhynulo, dva sa spojili a jeden premenoval), ale tabuľka majstrovstiev okresu zo sezóny 1970/71. Dedinský futbal mal aj v „staroveku“ svoje čaro, na Nitriansku mu ho vdýchla slávna generácia z juhu oblasti – „aranycsapat“ teda zlatý tím.

SkryťVypnúť reklamu

Brančania totiž po postupe z druhej triedy panovali aj o level vyššie – so skóre 87:21 a pri prepočte na trojbodový systém s 15-bodovým náskokom! A s iba jednou-jedinou prehrou – to za 61 sezón najvyššej okresnej súťaže zvládli iba Tesárske Mlyňany (1985/86) a Zbehy (1991/92).

Nuž, terčík pre dominantný Klasov je nastavený vysoko...

„Jediná prehra bola na Čermáni – 0:1 z penalty. Pískal laik, asi domáci funkcionár,“ presne si pamätal MILAN LÖRINCZ. „Keby tam bol rozhodca, ani tam by sme neprehrali!“ dušoval sa aj po päťdesiatich rokoch LADISLAV LÖRINCZ.

S legendami Branču, diamantmi tunajšej „supergenerácie“ 1947, sme sa rozprávali na štadióne. Veď oni ho vlastne i budovali! Holými rukami. Tu oplotenie, tam klubovú budovu...

„Boli sme ako rodina – neustále spolu. A to už odmala. Každý v dedine chcel hrať futbal, postavili by sme aj dve jedenástky. Robili sme hodové zábavy a iné diskotéky, z nich klub žil. Hrali sme z lásky k futbalu, žiadne peniaze, nebláznite... Po zápasoch každý musel mať desať korún a dvadsať halierov – na šesť pív,“ rehoce sa Milan Lörincz.

SkryťVypnúť reklamu

Brančania si postupom v roku 1971 otvorili vráta do krajských súťaží, kde strávili osem sezón. Trikrát finišovali v prvej trojke. Do neveľkej dedinky jazdili značky ako Dvory nad Žitavou a Gabčíkovo či béčka Dunajskej Stredy, Zlatých Moraviec a Serede. A neraz sa vracali smutné.

„Keby sme raz vyhrali vo Veľkých Úľanoch, postúpili by sme. Ale domáci bojovali ostošesť, boli motivovaní našim konkurentom. Keby ste nám zaplatili vy, nechali by sme vás vyhrať – povedali nám. Ale také veci u nás nehrozili,“ mávol rukou Ladislav Lörincz.

V šatni Branču by ste pred päťdesiatimi rokmi narátali až ôsmich Lörinczovcov! Najlepším strelcom býval nebohý Ján. Ladislav, volali ho „Papa“, bol tvrdým stopérom. A Milan, „Gigi“ podľa Taliana Rivu, behal ako ľavá spojka.

SkryťVypnúť reklamu

V kádri, ktorý dával dokopy tréner Jozef Bádovský a neskôr ho viedli Jozef „Goňo“ Penzeš a Celestín Berecz, mal každý svoju úlohu. Dobrá partia ctila futbal v jeho pravom slova zmysle a v rozostavení 4-3-3. Dodnes sa pamätníci dušujú, že nikoho domov neposlali pokopaného.

„Práve naopak, vonku na južných dedinách sme si prežili svoje... A v Kozárovciach som dokonca utekal zo sprchy. Ešte ma aj do zadku kopli. Myslel som si, že ma zabijú! V panike som tam nechal kopačky,“ s úsmevom spomínal Ladislav Lörincz.

Ikony Branču majú v živej pamäti aj pamätnú jazdu Západoslovenským pohárom zo sedemdesiatych rokov.

„Vyradili sme Šurany, Piešťany i Hurbanovo a vo finále sme na dva zápasy nastúpili proti Senici, ktorá vtedy hrala o dve súťaže vyššie. Jej hráči sa nám smiali, kde sa to prezliekame... V súčte oboch duelov sme prehrali, ale aj druhé miesto bolo krásne. Doma nám v odvete fandilo vyše tisíc ľudí. Bola to doba, keď aj na obyčajný majstrovský zápas proti Váhovciam na nás prišlo osemstopäťdesiat divákov. Každý sa na Branč chcel vytiahnuť, teda rovnako ako dnes,“ rozprával Milan Lörincz, ktorý aj po rokoch spomína na tvrdé zimné kondičné tréningy.

Bez „šíbrov“ v pozadí by taká dynastia nikdy nevznikla. Koľkokrát sa zapotili, trebárs za hráčov z Nitry vždy bolo treba siahnuť hlboko do vrecka.

„Keď naša éra koncom šesťdesiatych rokov štartovala, bolo treba vybaviť mňa z Blanska a Tibora Pintéra z Brna. Nedávali sme tomu veľké nádeje. Aby dedinka vyriešila prestupy z Česka? Predsa to vyšlo! Bertalan Gulka z Branču si na týždeň vzal dovolenku, sadol na vlak a všetko vybavil,“ ocenil po rokoch Ladislav Lörincz.

„Klub sa volal Družstevník, vedúcim družstva bol pán Morvay. A nám, futbalistom, šéfoval Viktor Kóša. Raz nás po úspešnej sezóne v kraji za odmenu vzal na pobyt do rumunského prímorského mesta Mamaia. Skladali sme sa po päťsto korún. Utužili sme kolektív a vrátili sa s novými dresmi. Víťazstvá sme zas oslavovali v Kóšovom hajlochu, ktorý sme volali orlie hniezdo,“ spomínal Milan Lörincz.

Ladislav a Milan Lörinczovci ostali v klube aj dlhé roky po konci kariéry a vychovávali mládežníkov. O tom, že futbal bol a je v Branči kultúrou, svedčí aj fakt, že ich synovia Ladislav a Roland sú dnes vo vedení OFK, ktorý v piatej lige prekypuje silným kádrom i smelými ambíciami. Žeby sa schyľovalo k ďalšej historickej ére?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vodné prvky v parku.

Žabia fontána a výletná kaviareň boli v parku od jeho vzniku.


1
Obranca Marko Stacha si v tejto sezóne zahral za slovenskú reprezentáciu, ale neskôr chýbal pre zranenie takmer 2,5 mesiaca.

Obranca Nitry sa nenechal vtiahnuť k záverečnej bitke.


Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


1
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu