ŠAĽA. Približne v polovici decembra mnohých Šaľanov šokoval pomerne značný výrub v miestnom lesoparku. Odstránenie takmer dvesto stromov súvisí so vznikom relaxačno-oddychovej zóny, ktorá je súčasťou projektu revitalizácie lesoparku. Problémom je, že podľa predošlých tvrdení k žiadnemu výrubu dôjsť nemalo.
Nedôjde k holorubu

V roku 2018 mesto dostalo vyše 10-hektárový lesopark pri Váhu do prenájmu od Pozemkového spoločenstva Urbariátu Šaľa. Vtedy sa uskutočnilo prvé „presvetlenie“ - odstránenie kríkov, invazívnych rastlín a stromov.
Ako priblížila hovorkyňa Erika Kollerová, radnica sa snažila získať zdroje na ďalšiu úpravu zarasteného priestoru pri uliciach Mostová a Nábrežná od roku 2019. O príprave projektu revitalizácie mesto informovalo začiatkom roka 2020, viac informácií zverejnilo minulý rok, kedy zároveň získalo grant z Nórska.
Celkový rozpočet projektu zameraného na zmierňovanie klimatických zmien sa vyšplhal na vyše 900-tisíc eur. Majoritu pokryje dotácia z Nórskych fondov, 15 percentami sa podieľa štát a piatimi mesto.
Z tejto sumy bude zrekonštruovaná aj časť Základnej školy Ľ. Štúra. Majorita prostriedkov je však určená na obnovu lesoparku a vznik nového rekreačného miesta pre obyvateľov.
„Vlastne celá tá filozofia je zameraná na to, že nedôjde k holorubu v medzihrádzovom priestore v lesoparku, takže všetky stromy sa tam zachovajú a budú pohlcovať CO2 a vlastne pri fotosyntéze ho budú premieňať na kyslík,“ vyjadrila sa v júli pre regionálnu televíziu Gabriela Braníková, referentka životného prostredia MsÚ.
V článku sa dočítate aj:
- Ako odstránenie vyše stovky stromov odôvodňuje mesto?
- Keďže sa na pozemky vzťahuje zákon o lesoch, ako záležitosť rieši okresný úrad, pozemkový a lesný odbor?
- Boli by stromy vyrúbané, i keby mesto neprevezalo iniciatívu?
- Čo v danej lokalite vznikne?
- Ako bude nová relaxačno-oddychová zóna vyzerať.
- Čo je mesto povinné spraviť.