NOVÁ VES NAD ŽITAVOU. Vchod do rozhlasu strážili ruskí vojaci. Po preukázaní ho ale vpustili dnu. „Behal som po chodbách a nervózne som hľadal štátnu vlajku. Chcel som s ňou vyjsť von a povzbudiť dav, ktorý pred budovou čoraz viac narastal. Strhol som zástavu zo steny na chodbe a ako nevestu ju vyniesol pred budovu v náručí. Dav zajasal.“
Už budúci týždeň oslávi okrúhlych 80 rokov regionálny historik a spisovateľ Miroslav Pius. Narodil sa 16. februára v Novej Vsi nad Žitavou a v súčasnosti žije v Nemčiňanoch.
V tvorbe rodáka z Požitavia nechýbajú eseje, odborná literatúra a ani poézia či próza. No síce má dnes na konte viaceré ocenenia vrátane ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja a asi tri desiatky kníh, ako autor zažil aj útrapy.
Tanky na uliciach
Kvôli svojim občianskym a politickým presvedčeniam nemal za minulého režimu na ružiach ustlané. Ešte ako študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa aktívne angažoval v boji „za socializmus s ľudskou tvárou“, čo sa prejavilo založením tajného „Historického krúžku“ a článkami v študentskom časopise Echo.
V článku sa dočítate aj:
- O tom, ako sa podieľal na ilegálnom vysielaní proti okupačným vojskám a aké boli následky.
- Čo nastalo po tom, keď ho označili za nepriateľa režimu.
- Ako strávil dve desiatky rokov diskriminácie.
- O skorom pokuse o návrat do literárneho sveta, prečo a ako zlyhal.
- Čo sa stalo po roku 1989.
- Prečo napokon odišiel z Bratislavy a vrátil sa do rodného kraja.
Po skončení štúdia nastúpil ako redaktor do literárnej redakcie Československého rozhlasu v Bratislave. Krátko na to prišiel august 1968.
„Keď som 21.augusta vyšiel, tak ako každé ráno na ulicu, aby som sa dostal včas do práce, uvidel som dlhý rad tankov. Myslel som, že sa tu práve nakrúca nejaký vojnový film,“ zaspomínal si Pius.
Ilegálne vysielanie a výsluchy
Podieľal sa na ilegálnom vysielaní proti okupačným vojskám v improvizovaných štúdiách „Mesto na Dunaji“ a „Mesto obilia.“