Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

ZsFZ chystá medzinárodný turnaj. Do infraštruktúry v regióne ide 765-tisíc eur

Peter Kováč chce hľadať cesty, ako znižovať ekonomickú záťaž klubov.

Peter Kováč je od januára 2022 predsedom Západoslovenského futbalového zväzu.Peter Kováč je od januára 2022 predsedom Západoslovenského futbalového zväzu. (Zdroj: zsfz)

Od Váhu po Dunaj a od Ipľu po Moravu – tam sa hrá futbal v najväčšom regionálnom zväze. A to tímovou i hráčskou základňou. Teritórium Západoslovenského futbalového zväzu má až šesťstošesťdesiat klubov, len v krajských súťažiach dospelých sa za rok odohrá takmer dvetisíc zápasov!

Predsedom ZsFZ je od januára bývalý medzinárodný rozhodca PETER KOVÁČ. Vo futbalovom kolose vidí veľký potenciál.

Pre MY noviny na prahu jarnej časti rozprával o reorganizácii, obnove V. ligy Západ, medzinárodnom turnaji mládeže, práci s členskou základňou a o mnohom inom.

SkryťVypnúť reklamu

Západoslovenský futbalový zväz vediete šesť týždňov. Čo ste spravili ako prvé po nástupe do funkcie?

Bolo nevyhnutné zabezpečiť plynulý chod riadiaceho orgánu tak, aby sme mohli vstúpiť do jarnej časti súťaží bez akýchkoľvek komplikácií. Zvolili sme predsedov a členov odborných komisií, ktorých súčasťou sa stali odborníci pôsobiaci v danej oblasti. Už pracujú na plné obrátky. Silné personálne zastúpenie očakávame aj v štruktúrach SFZ. Realizovanými prvými krokmi pripravujeme pevné základy pre našu ďalšiu úspešnú činnosť.

Aké najväčšie výzvy ste si dali do štvorročného volebného obdobia?

Je ich niekoľko. Budem nesmierne rád, ak sa náš regionálny zväz stane ako medzičlánok medzi SFZ a ObFZ oveľa aktívnejšou a opodstatnenejšou súčasťou futbalového hnutia než tomu bolo doposiaľ.

SkryťVypnúť reklamu

Chceme intenzívne spolupracovať s jednotlivými klubmi, oblastnými zväzmi, ako aj ďalšími dôležitými zložkami športovej rodiny. Veľký priestor vidím v nachádzaní nových opatrení pre primerané a efektívne znižovanie ekonomickej záťaže klubov.

Pozornosť musíme venovať otázke životaschopnosti a atraktivite našich súťaží, či už seniorských alebo mládežníckych. Budeme pracovať na získaní marketingových partnerov našich líg.

Taktiež je nevyhnutné identifikovať a následne implementovať progresívne rozhodnutia za účelom stabilizácie členskej základne hráčov, trénerov, funkcionárov, rozhodcov a delegátov, zároveň im vytvárať podmienky pre zvyšovanie ich kvalitatívnej, odbornej a vzdelanostnej úrovne. V intenzívnej spolupráci so SFZ budeme participovať na projekte ďalšieho rozvoja infraštruktúry štadiónov.

SkryťVypnúť reklamu

Z uvedeného vyplýva, že zámerom Výkonného výboru ZsFZ je prinášať koncepčné návrhy, ktoré prinesú reálne pozitívne výsledky.

Pracujete na obnovení V. ligy Západ. Akým modelom by ste jej radi znovu dali život ?

Okresy Trnava a Senica sú územia s bohatou futbalovou históriou a kvalitným zázemím. Je nedôstojné, že sa pre nich nevytvorila regionálna súťaž. Máme za sebou prvé pracovné stretnutie s klubmi ObFZ Senica. Vyplýva z neho veľmi dobrý pocit, pretože funkcionári zainteresovaných tímov prezentovali svoj veľký záujem o pôsobenie v kraji. Obdobné podujatie absolvujeme onedlho aj s trnavskými zástupcami.

Som presvedčený, že V. liga Západ bude od budúcej sezóny pevnou a perspektívnou súčasťou našej štruktúry. Budem rád, ak sa tak stane aj v prípade dorasteneckej kategórie.

Minulú stredu ste absolvovali pracovné stretnutie s Jánom Kováčikom (šéf SFZ) a Ivanom Kozákom (prezident ÚLK). Na akých spoločných krokoch ZsFZ a SFZ ste sa zhodli? A v čom konkrétnom ste debatovali o spomínanom rozvoji infraštruktúry štadiónov?

V osobe pána prezidenta Kováčika máme veľmi blízkeho spolupracovníka, ktorý silne vníma potreby a dôležitosť amatérskeho futbalu. Na našom území sa už aj v nedávnej minulosti zrealizovalo niekoľko úspešných projektov v oblasti rozvoja štadiónov. Verím, že tomu tak bude aj v blízkej budúcnosti. Predmetom nášho rokovania bola aj spolupráca pri organizovaní majstrovstiev Európy hráčov do 19 rokov, ktoré sa v letnom období uskutočnia na Slovensku.

SFZ v projekte „Eurá z eura“ uvoľnilo dva a pol milióna eur pre dobudovanie infraštruktúry v amatérskom futbale. Koľko klubov ZsFZ sa prihlásilo a koľko z nich môže uspieť?

V prvom rade sa patrí poďakovať najvyššiemu vedeniu SFZ, že sa opäť rozhodlo pomôcť rozvoju futbalovej infraštruktúry. Z prostredia ZsFZ evidujeme celkovo až 209 žiadostí, pričom západnému Slovensku prináleží objem dotácií vo výške 765-tisíc eur. Za účelom vyhodnotenia projektov bola zriadená pracovná komisia, ktorá v spolupráci s Oddelením strategických projektov predloží finálny návrh úspešných uchádzačov Výkonnému výboru SFZ.

Organizovali ste seminár pre rozhodcov i delegátov. Aké ďalšie vzdelávacie aktivity máte v pláne?

Spomenuté podujatia prebehli na vysokej odbornej úrovni za prítomnosti renomovaných lektorov z prostredia SFZ. Rovnako svoju pozornosť sústreďujeme na vzdelávanie trénerov. Trénersko-metodická komisia v spolupráci s Komisiou mládeže a školského futbalu pôjdu do jednotlivých oblastí realizovať aktivity – semináre a praktické ukážky tréningových jednotiek – za účelom zvyšovania kvalitatívnej úrovne mládežníckych trénerov, ale aj pomoci pri nábore a udržaní hráčov vo futbalovom hnutí.

Za zástupcu trénerov ste do Výkonného výboru SFZ nominovali Ladislava Jurkemika. Prečo práve jeho ?

Pán Jurkemik je rodákom z obce Jacovce, ktorá sa nachádza na území Západoslovenského futbalového zväzu. Je pre nás všetkých veľkou cťou ho navrhnúť na tento post. Určite je všetkým známy jeho noblesný futbalový životopis, či už v pozícii hráča alebo trénera – zlato z ME 1976 v Belehrade, bronz z ME 1980 v Taliansku, tréner reprezentácie Slovenska, člen Siene slávy slovenského futbalu a ďalej. V prípade jeho zvolenia bude mimoriadne dôstojným a relevantným zástupcom trénerskej komunity.

Výber amatérov ZsFZ bude v Lotyšsku na prelome júna a júla hrať kvalifikáciu o postup na ME. Akú vážnosť a ambície tomu dáte?

To, čo viem zaručiť je, že vytvoríme kvalitné podmienky pre prípravu a následné komfortné účinkovanie reprezentačného výberu na kvalifikačnom turnaji. Zvyšok už záleží od športovej formy. Verím, že nominovaní hráči a realizačný tím spravia maximum pre úspešné výsledky.

ZsFZ sa netají vôľou v lete zorganizovať medzinárodný mládežnícky turnaj. Čo sa o projekte dá teraz prezradiť?

Plánujeme ho zrealizovať aspoň pre dve mládežnícke kategórie. V spolupráci s ambasádorom turnaja Igorom Demom, bývalým reprezentantom Slovenska, by sme radi pritiahli renomované družstvá zo zahraničia. Hráči z nášho regiónu a oblastí tak budú mať jedinečnú možnosť zaujímavej konfrontácie s futbalovou špičkou, ktorú zažijú možno raz za život. Minimálne od zápasov vyraďovacej časti by sme chceli hrať na niektorom z prvoligových štadiónov.

Akú jar očakávate v tretej lige? Pre reorganizáciu takpovediac polovica tímov vypadne a polovica postúpi.

Je pred nami náročná a interesantná jar. Treba ale skonštatovať, že štruktúra krajských súťaží zostane zachovaná aj v nasledujúcej sezóne. Naďalej budeme mať jednu najvyššiu súťaž (momentálne III. liga), dve skupiny druhého stupňa (momentálne IV. ligy) a päť skupín tretieho stupňa (momentálne V. ligy). Vzhľadom k tomu, že v súčasnej dobe máme niekoľko súťaží s osemnástimi účastníkmi, kvantitatívny dopad nebude z globálneho hľadiska až taký markantný.

Čo sa týka priebehu najvyššej regionálnej súťaže, pozícia lídra z Považskej Bystrice je veľmi dominantná. Víťaz postúpi priamo do druhej ligy. Za momentálnych okolností by ešte tím z 10. miesta pôsobil v novovytvorenej III. lige. To je dobrým predpokladom zvýšenia atraktívnosti jednotlivých zápasov. Verím, že ich svedkami bude čo najviac divákov na štadiónoch.

Čaká trebárs Komisiu rozhodcov ťažká skúška so správnym delegovaním arbitrov na dôležité zápasy? Pripúšťate aj výpomoc rozhodcov zo SFZ?

Komisia rozhodcov, vrátane úseku delegátov zväzu, sa koncipovala na základoch odbornosti, skúsenosti a chuti pracovať. Preto verím, že kvalitatívna úroveň výkonnosti arbitrov bude postupne stúpať. V súvislosti s delegovaním rozhodcov SFZ má komisia voľné ruky.

Kedy sa rozhodne o názvosloví po reorganizácii? Bude sa od leta najvyššia krajská súťaž volať štvrtá liga alebo majstrovstvá kraja?

Do úvahy prichádzajú dve alternatívy. Buď názov IV. liga alebo majstrovstvo regiónu, resp. kraja. V nadväznosti na toto rozhodnutie by sa následne tvorili názvy hierarchicky nižších súťaží. Momentálne sme ešte vo fáze, že keď nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Očakávam, že definitívu v tomto smere prijmeme najneskôr na aprílovom zasadnutí Výkonného výboru.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 565
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 649
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 4 255
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 3 712
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 887
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 412
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 183
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 003

Blogy SME

 1. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Štefan Vidlár: Igorúf advokát
 4. Ivan Beňovič: Populárne mobilné messengery a súkromie ich používateľov
 5. Monika Bošková: Ako mi ochoreli morské prasiatka (2. časť)
 6. Anna Miľanová: Potreba odluky cirkví od štatu.
 7. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo...
 8. Helena Michlíková: Taliansko- Slovensko
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 12 372
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 196
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 867
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 736
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 129
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 988
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 155
 8. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 2 185
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 4. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V drese old boys Vrábeľ si zahrali Jelenčania - zľava Rasťo Tokár, Peter Kováč, Marián Koreň a Heňo Richter.

V sobotu sa odohrali dva zápasy 21. kola.


3 h
Nákladné auto sa prevrátilo na bok a narazilo do autobusu. Skončilo sa to mimoriadne tragicky.

Máme k dispozícii obžalobný návrh.


20. máj
Na udeľovaní Novinárskej ceny v Bratislave sprevádzal Ľubicu Stančíkovú manžel.

Porota vyzdvihla kvalitu investigatívnej práce, ktorá poukazuje na nekalé praktiky v súvislosti s pozemkami v okolí Liptovskej Mary.


20. máj
Do mailu sme dostali takúto fotku.

Fotku mladíka prišla žena osobne ukázať na mestskú políciu. Mala o neho strach.


19. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Štefan Vidlár: Igorúf advokát
 4. Ivan Beňovič: Populárne mobilné messengery a súkromie ich používateľov
 5. Monika Bošková: Ako mi ochoreli morské prasiatka (2. časť)
 6. Anna Miľanová: Potreba odluky cirkví od štatu.
 7. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo...
 8. Helena Michlíková: Taliansko- Slovensko
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 12 372
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 196
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 867
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 736
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 129
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 988
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 155
 8. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 2 185
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 4. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu