Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Sedemtisícové platy, očierňovanie klubov. Výhrady Nitry voči zväzu pod Šatanom (veľké stanovisko)

Priama reč Miroslava Kováčika: SZĽH dostane od štátu desať miliónov eur, ale do mládeže ide iba okolo tridsať percent.

Miroslav Kováčik je šéfom HK Nitra a Asociácie profesionálnych hokejových klubov.Miroslav Kováčik je šéfom HK Nitra a Asociácie profesionálnych hokejových klubov. (Zdroj: Martin Kilian ml.)

Celé stanovisko nájdete aj v pondelkových (14. 3.) MY Nitrianskych novinách.

Zlatý chlapec. Legenda s gloriolou úspechu. Miroslav Šatan je tučne podpísaný pod bronzovou medailou z Pekingu. Do top desiatky draftu NHL sa derú dvaja Slováci. Supertalentovaný ročník 2004 udivuje Európu. Náš hokej sa navonok znova leskne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pod pokrievkou však údajne buble čosi, prečo väčšina extraligových klubov zrejme zahlasuje za Šatanovho protikandidáta Ľudovíta Jurinyho. SZĽH si v piatok bude voliť šéfa.

Premrštene (lepšie než premiér?) platení funkcionári zväzu? Nelogické delenie štátnych peňazí? Ignorovanie ozajstných tém? Demagogické očierňovanie klubov? Sfušovaný predaj televíznych práv?

SkryťVypnúť reklamu

MIROSLAV KOVÁČIK (43) vypustil džina z fľaše. Šéf HK Nitra i Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) nastavil zväzu zrkadlo. Pochválil dobré a skritizoval zlé.

MY Nitrianske noviny prinášajú prepis Kováčikovho stanoviska.

Neklamme si bronzom

„V roku 2019 sme Šatana volili a maximálne podporovali. Dostal 90 percent hlasov. Vtedy bolo hnutie jednotné. Stojí za zamyslenie, prečo je po troch rokoch jeho práce takáto nevôľa. Tobôž po veľkom úspechu v Pekingu.

Bolo by najľahšie podporiť populárneho Šatana, priživiť sa na bronze z olympiády a robiť si plusové body v očiach verejnosti. Koniec-koncov Nitra bola toho súčasťou, mala v nominácii najviac hráčov spomedzi extraligových klubov. Nemôžeme ale bronzom z olympiády zakryť všetko, čo v slovenskom hokeji nejde správnym smerom.

SkryťVypnúť reklamu

Nehovorím, že zväz robí všetko zle. Progres výkonov reprezentačného áčka je nepopierateľný, aj keď sa tabuľkovo ukázal až na poslednej olympiáde. Najväčšiu zásluhu na tom má tréner a ľudia okolo reprezentácie. Vrátane Mira Šatana. V konečnom dôsledku ale hrajú hráči na ľade, ktorí nezačali s hokejom pred tromi ani piatimi rokmi. Hrajú ho, okrem tých najmladších, vyše dvadsať rokov.

Členom SZĽH je v Komisii mládeže dokonca aj môj klubový kolega Tomáš Chrenko. Vznikol tam kopec dobrých projektov. Vekové kategórie sa vrátili k osvedčenému modelu. Prípravky budú hrať po novom štyria na štyroch na dve polovice ihriska, treba zabezpečiť mantinely, ale je to dobrá myšlienka.

Takisto absolútne podporujem vybudovanie akadémií. V Nitre už jednu takpovediac máme – hrajú za nás deti zo širokého okolia, ktoré sem prídu na strednú školu. V doraste tým pádom vzniká väčšia konkurencia. K štatútu akadémie nám chýba iba nová hala pri Spojenej škole. Verím, že župní poslanci definitívne schvália jej výstavbu.

SkryťVypnúť reklamu

Dobré veci nespochybňujem. Aj my v Nitre sa snažíme posúvať slovenský hokej. Myslím si, že sa nám to veľmi darí. Dôkazom je množstvo hráčov, ktorí sa od nás dostali do reprezentácie a zahraničných klubov. Dávame najväčšiu šancu mladým hráčom zo všetkých klubov.

Obávam sa ale, že sme si v hnutí prestali hovoriť pravdu a začali robiť politiku. A to nie je správne. Ak nepomenujeme veci pravým menom, úspech z olympiády nám môže viac uškodiť než pomôcť.“

Sedemtisícové platy na zväze

„Nemám problém vyslovene so Šatanom. Skôr s ľuďmi, ktorých si na zväz dosadil – nie sú z hokejového prostredia, nikdy sa nestretli s reálnymi problémami väčších alebo menších klubov. Žiaľ, zveril im veľkú moc a prenechal rozhodovanie. My sme si však nevolili čestného prezidenta, ale výkonného.

Nemyslím si, že je správne, ak na zväze niekto zarába sedemtisíc eur. Je to pološtátna inštitúcia, taký plat nemá ani premiér. Na SZĽH pribudli desiatky nových funkcií – rôzni PR manažéri, HR manažéri a marketingoví pracovníci s extrémnymi platmi. Pod zväzom vznikli eseročky, o ktorých radoví členovia hnutia nemajú absolútne žiadny finančný prehľad. Pritom ako členovia zväzu máme na informácie právo. Nehovoriac o tom, že funkciu Výkonného riaditeľa hnutie na kongrese neschválilo a napriek tomu ďalej funguje.

Veci, čo sa hokeja bytostne týkajú, zväz odsúva na druhú koľaj. Disciplinárna komisia nemá profesionálneho pracovníka. Keď sa napríklad čokoľvek stane v piatok alebo v sobotu, hráč so zadržanou registračkou musí čakať minimálne do štvrtka, lebo disciplinárka zasadá až vo štvrtok. Jej členovia to robia popri svojej práci a na úkor svojho času za minimálne odmeny.

Nikto nehovorí o tom, že slovenský rozhodca sa nedostal na majstrovstvá sveta. Nie sú zlí, len s nimi treba pracovať. Priniesli sme zahraničného trénera do áčka, už sedem rokov však hovorím, aby sme na zväz priniesli zahraničného odborníka, ktorý sa bude starať o rozvoj rozhodcov – tak, ako sme pre rozvoj mládeže mali fínskeho odborníka Jukku Tiikkaju.

Toto by mal robiť zväz. Nie platiť si mediálne agentúry, aby o ňom pekne písali.“

Poddimenzovaná mládež

„Dlhodobo nesúhlasím s prerozdeľovaním prostriedkov, ktoré SZĽH dostáva od štátu. Z nich ide na mládežnícke kluby iba tridsať percent. Z toho sa zväzu ešte vráti časť financií späť formou takzvaného štartovného, ktoré sa zaviedlo za prezidenta Kohúta. Dokonca aj počas pandémie museli mládežnícke kluby zaplatiť tri splátky štartovného zo štyroch, aj keď sa súťaže na jeseň prerušili a nedohrali.

Hokej dostane od štátu v dobrej viere takmer desať miliónov eur. Priamo do mládežníckych klubov – kde sa hokej naozaj vykonáva – ide iba tridsať percent. Nemyslím si, že je to správne a že sa to páči predstaviteľom štátu. Obrovská časť koláča zostane na samotnú činnosť zväzu, teda platy a réžiu, čo je v tomto roku až dva milióny eur. S týmito prostriedkami by sa malo hospodáriť efektívnejšie.

Nedávno som telefonoval s jedným bývalým úspešným hokejistom. Dnes trénuje dorast a zarába 900 eur v hrubom. Je to práca na plný úväzok vrátane víkendov. Po odrátaní odvodov to nie je plat, s ktorým sa dá vyskakovať. Ak chceme mať na Slovensku kvalitných trénerov, aby neutekali do zahraničia alebo ich vôbec udržali pri športe, potrebujeme ich zaplatiť.

Boríme sa s tým aj v Nitre. Platy trénerov sú pri mládeži našou najvyššou položkou v rozpočte mládežníckeho klubu a pritom nie sú nijak vysoké. Tréneri pri mládeži si zaslúžia viac. Ale máme zdvihnúť poplatky rodičov? Chceme, aby bol šport dostupný širokej verejnosti. Sponzori chcú v drvivej väčšine podporiť áčko, tam sú viditeľní. My máme zdroje aj z mesta, chvalabohu, pomáha nám, podporuje mládežnícky hokej. Ale nie každý klub nájde podporu v meste. Mal by ju však nájsť na zväze.

Opakujem, z desiatich miliónov by do mládežníckych klubov malo prísť viac peňazí. Napríklad reprezentácia dostane na rok 2022 z rozpočtu 4,4 milióna eur – viac ako všetky mládežnícke kluby dokopy. Na vysvetlenie – reprezentanti neberú plat od zväzu, platia ich kluby aj počas zrazov a výstroj používajú takisto klubovú. Preto považujem tieto náklady za neprimerane vysoké.

Keď si porovnáme, koľko štátnych peňazí ostane na zväze a koľko ide do mládežníckych klubov, dostaneme pomer 70:30. Za pôsobenia pána Nemečka bol štátny príspevok iba okolo 3,5 milióna eur, trikrát menej než teraz. Štát navýšil financie do zväzu, len je potrebné ich dostať vo väčšej miere do mládežníckych klubov. Lebo tie si ťažšie hľadajú na seba komerčné zdroje ako seniorské tímy.“

Nezmysly a demagógia

„Nepáči sa mi, že širokej verejnosti je podsúvaná demagógia a lži, ako sa extraligové kluby snažia odtrhnúť a požadujú peniaze zo zväzu. Sú to nezmysly. Už sme k tomu dali vyhlásenie a Nitra sa s ním plne stotožňuje.

Neviem, načo je dobré očierňovať kluby. Zväz je servisná organizácia, má byť klubom nápomocná.

SZĽH okrem výnimočnej situácie s covidom nikdy finančne nepodporoval extraligové kluby. Za štandardných okolností by kluby nežiadali štát ani zväz o pomoc. Neodohralo sa play-off, celá ďalšia sezóna bola bez divákov, teda bez príjmov zo vstupného. Reštaurácie, posilňovne či prevádzky takisto žiadali dotácie zo štátu. Opakujem, bola to výnimočná situácia.

Nie je pravda, že extraligové kluby teraz žiadajú financie zo zväzu. Práve naopak. Extraliga si chce a vie na seba zarobiť sama. My len chceme nechať marketing v správe klubov, tak ako doteraz. A to je jablkom sváru.

Nikto nechce žiadnu roztržku v hokeji, nechceme navyšovať limit cudzincov, znižovať počet mladých hráčov, uzatvárať ligu – len si chceme obchodovať naše práva sami. Zväz si však chce marketingové práva klubov vziať pod seba. Takýto model neexistuje nikde na svete. Všade je marketing ligy oddelený od zväzu. V Česku od budúcej sezóny prechádza aj riadenie pod kluby a nik tam nehovorí o superlige alebo nebodaj o rozpade českého hokeja.

Chceme mať financie od našich reklamných partnerov pod našou správou, pod APHK, tam majú kluby istotu, že sa všetky peniaze spravodlivo prerozdelia medzi všetkých členov rovnako. Majú svoje financie pod kontrolou. Vedia, aké zmluvy podpisujú, koľko financií dostanú.“

Práva predali štyrikrát lepšie ako zväz

SZĽH vlani zobchodoval práva na extraligu od sezóny 2023/24 s televíziou JOJ. Bez vedomia klubov, bez výberového konania. Zistili sme to až z médií, nikto zo zväzu nás o tom neinformoval. Zmluvu sme si pýtali, ale doteraz ju nikto z nás nevidel. Takto si zväz predstavuje spoluprácu s klubmi? To nie je spolupráca, to bol Mníchovský diktát – rozhodli o nás bez nás. Navyše zväz neurobil žiadne výberové konanie, neoslovil iné televízie. Na tieto netransparentné a neštandardné praktiky v rozhovore pre Denník N upozornil aj generálny riaditeľ Markízy Matthias Settele.

Keďže stále veríme, že marketingové práva ostanú klubom, separátne sme mali rozbehnuté rokovania. Vedeli sme, že nám končí zmluva s RTVS, a tak sme v mene APHK oslovili všetky televízie na Slovensku, ktoré mali možnosť dať ponuku. A televízne práva pre budúcu sezónu sme zobchodovali štyrikrát lepšie ako zväz! Opakujem, pre kluby je to štyrikrát výhodnejšia zmluva než tá vyrokovaná zväzom.

Stále nám je prízvukované, že zväzoví funkcionári sú preto tak dobre zaplatení, lebo sú profesionáli a všade inde by po nich siahli. Televízne práva však zobchodovali štyrikrát horšie než my v APHK, kde v predstavenstve nikto z nás nepoberá žiadny plat.

Neviem, čo si o tom mám myslieť.“

Slovan svetovou anomáliou

Už sme sa zmierili s tým, že Slovan nechce byť v jednej línii s ostatnými klubmi. Aj partneri extraligy to chápu. V nových zmluvách už Slovan nefiguruje. Je to svetová anomália, ale my sme si to nevybrali, vybral si to Slovan. APHK je založená na solidarite. Solidarite silnejších a väčších so slabšími a menšími. Zo spoločného marketingu dostáva každý rovnaký diel. Je už na šikovnosti každého klubu, koľko si zabezpečí v rámci svojich partnerov a vstupného.

So Slovanom prebehli nejaké rokovania, ale veľmi ťažko sa hľadá spoločný prienik názorov, ak niekto chce mať najvyššie finančné plnenie z marketingových práv, právo veta a väčší hlas ako hociktorý iný klub...

Viete si predstaviť, že by v parlamentných voľbách mali ľudia z Bratislavy tri hlasy a všetci ostatní iba jeden?“

Nehokejový termín volieb

„Tiež nie je úplne normálne, že volebný kongres je zvolaný narýchlo na 18. marca. Cez play-off. Je to absolútne nehokejové. Nikdy to tak nebolo. Kluby sa nemôžu dostatočne pripraviť na kopec vecí, ktoré sa tam schvaľujú. Prezidenta a Výkonný výbor si zvolíme v marci, ale funkcie sa ujmú až v júni. Navyše majú kluby hlasovať počtom hlasov podľa tejto sezóny, ktorá nie je ukončená, čo je proti stanovám. Nikomu to nevadí? A my robíme niečo proti hokeju, keď na takéto veci poukazujeme?

Určite som za tajné hlasovanie vo voľbách. Je to najdemokratickejší prostriedok, o tom niet pochýb. Zväz ich však nepodporuje. Pri elektronickom hlasovaní sa dá ľahko zistiť, kto koho volil. Žiaľ, dnes sme sa dostali do štádia, že veľa ľudí sa bojí vyjadriť svoj názor.“

Triumf so Zvolenom ako životabudič

„Hokej v Nitre je pre mňa úplne všetko. Milujem ho. S Tomášom Chrenkom sa ho snažíme robiť najlepšie, ako vieme.

V rámci hnutia dokážem spolupracovať aj s ľuďmi, s ktorými stopercentne nezdieľam ich názor. V prostredí, kde je lož ako pracovná metóda, sa však funguje veľmi ťažko. Stojí ma to veľa psychických síl.

Ale potom prídu momenty ako domáce víťazstvo 6:2 so Zvolenom. Úžasný zážitok! Pohľad na našu hru a konečne zaplnené tribúny fanúšikov ma nabil obrovskou energiou. Povedal som si, že toto je presne dôvod, pre ktorý robím hokej – chcem prinášať ľuďom radosť, aby zabudli na všedné starosti. To je úloha športu. Neviem, či sa niečo v hnutí zmení, uvidíme. My sa budeme v Nitre snažiť robiť hokej naďalej najlepšie ako vieme.“

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 2. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 3. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 4. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 5. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 6. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 7. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 514
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 053
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 933
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 013
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 348
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 087
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 608

Blogy SME

 1. Martin Krsak: Žiť treba v krajine, kde je všetko najdrahšie na svete
 2. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia
 3. Martin Šuraba: Symbol Radara
 4. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
 5. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
 6. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
 7. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
 8. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 883
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 163
 3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 728
 4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 250
 5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 067
 6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 485
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 344
 8. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 2 284
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Kapela DIS IS MARKĒTA síce nezískala rádiohlavu, ale uspeli v špeciálnej kategórii Ocenenie Nadácie ADVANCE INVESTMENTS

Formácia DIS IS MARKĒTA mala dve nominácie.


13 h
Nitriansky advokát Kamil Beresecký s klientom Zoltánom P. na súde.

Obvinených je päť osôb, sú medzi nimi aj funkcionári Slovenského pozemkového fondu.


14 h
Ilustračné foto.

Riešenie je v dobudovaní trate Nitra – Trnovec nad Váhom.


16 h
Štyri epizódy play-off histórie Nitry a Košíc ponúkli nezabudnuteľné momenty.

Play-off bitky slovami pamätníkov.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Martin Krsak: Žiť treba v krajine, kde je všetko najdrahšie na svete
 2. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia
 3. Martin Šuraba: Symbol Radara
 4. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
 5. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
 6. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
 7. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
 8. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 883
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 163
 3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 728
 4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 250
 5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 067
 6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 485
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 344
 8. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 2 284
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu