NITRA. Ubytovacie kapacity pre ľudí, ktorí utekajú z Ukrajiny, sa v Nitre míňajú. Radnica preto chystá školské telocvične, jednu v Nitre poskytne aj župa.
Od začiatku pomáhajú najmä dobrovoľníci. Do polovice marca sa zaregistrovalo 161 záujemcov poskytujúcich ubytovanie „na priváte“.
Niektorí pýtali peniaze
Nahlásili sa s tým, že utečencom dajú dočasný nocľah zadarmo. Napriek tomu niektorí hneď pýtali vysoké sumy. „Po prvej noci majiteľ domu žiadal 160 eur za osobu,“ tvrdí zdroj.

„Registrujeme niekoľko takýchto podozrení,“ potvrdil hovorca radnice Tomáš Holúbek.
Utečenecké rodiny podľa neho často mlčia, oficiálne to nehlásia: „Zdôrazňujeme im, aby nikomu neplatili a aby v prípade problémov neváhali kontaktovať nás, COMIN alebo aj políciu.“
Problémy podľa radnice nastávajú skôr pri skupinách, ktoré sem boli dovezené rôznymi sprostredkovateľmi priamo z hraníc, „prípadne u tých, ktorí sem prišli cez rôzne nepreverené agentúry“.

Pomáhajú aj dobrovoľníci z Ukrajiny
Bez dobrovoľníkov by to v centre pre utečencov zvládali len ťažko.
„Fantastickí sú ukrajinskí študenti, ktorí nám nezištne pomáhajú a tlmočia. Jeden má pritom na internáte mamu a brata, o ktorých sa musí postarať. Keď odchádza, ďakuje nám za to, čo robíme pre utečencov,“ neubráni sa slzám dojatia koordinátorka Ivona Fraňová.
Hovorí o Nikolajovi, doktorandovi z SPU, ktorý pochádza z Dnipra. V Domine sme ho zastihli s Antoninom, študentom na UKF. Jeho najbližší žijú v Poltave, do Nitry prísť nechcú, obávajú sa cesty. Na vlak sa čaká aj niekoľko dní. „Komunikujem s nimi niekoľkokrát denne,“ hovorí Antonin.
Nikolajova mama a štrnásťročný brat cestovali 2-3 dni autom cez Moldavsko a Rumunsko. SPU im umožnila bývať na internáte a zadarmo im poskytuje aj stravu.
Otec zostal na Ukrajine. „Pomáha v nemocnici, varí jedlo,“ hovorí Nikolaj.
Na Ukrajine zostali aj jeho starí rodičia. „Mama sa veľmi trápi, je to tam nebezpečné, každý deň umierajú ľudia. Ráno vstaneme a hneď pozeráme správy. Je to strašná situácia.“
Nikolaj neveril, že sa niečo také stane. Hovorí, že pozná veľa ľudí, ktorí sa už nemajú kde vrátiť.
Zatiaľ vybrali jednu
Mesto podľa hovorcu pomohlo už najmenej 200 ľuďom s nájdením dočasného ubytovania: „Okrem privátov sa ubytovávajú v hoteloch, internátoch a podobne.“
To však nestačí. Navyše, bývanie na privátoch nie je dlhodobým riešením,
dobrovoľníci ho ponúkli ako prvú pomoc na dočasnú dobu. Na radnici sa preto teraz zaoberajú možnosťou poskytnúť núdzové ubytovanie v školských telocvičniach.
„Momentálne vieme určite potvrdiť telocvičňu na ZŠ Krčméryho.“