NITRA. „Zákazníci nespomínali, na aký účel produkty kupujú. Keď sa spýtali, poradiť som vedel jedine to, ktorý tovar je najpredávanejší,“ povedal na okresnom súde svedok Ján.
Pred desiatimi rokmi pracoval vyše mesiaca v Euphoriashope, kde sa podľa prokuratúry predávali syntetické drogy. Oficiálne boli prezentované najmä ako bylinky a soli do kúpeľa.
Predavači figurujú v kauze ako svedkovia. Na detaily si už nespomínajú. „Je to desať rokov. Ja som si myslel, že je to uzavretá záležitosť,“ poznamenal Ján.
Syntetické drogy z Poľska zostávajú v stráženom sklade. Polícia ich zhabala v Nitre, Šali, ale aj v ďalších mestách, kde boli obchody s názvom Euphoriashop a Hypnotic.
Tovar bude zničený až po skončení súdneho procesu, ktorý sa začal už po tretíkrát odznova.

Zadržali ich v Nitre
Po prvý raz súdne konanie zmaril obhajca Patrik P., ktorý bol vyškrtnutý zo zoznamu advokátov, no zatajil to.
„Prácne sme vypočuli množstvo svedkov, konalo sa vyše päťdesiat pojednávaní. Bola to zbytočná robota,“ povedala pred tromi rokmi nitrianska sudkyňa.
Nevyšiel ani druhý pokus. Po niekoľkých pojednávaniach vážne ochorel prísediaci.
Obžalobu, ktorá prišla na súd v júni 2014, čítali pred niekoľkými týždňami po tretí raz. V senáte sedia pre istotu traja prísediaci namiesto dvoch.
Za drogovú trestnú činnosť stíhajú Adriana Romualda B. z Poľska a Mareka A. z Martina. Oboch zadržali pred desiatimi rokmi v Nitre. Jedného v Euphoriashope a druhého v Hypnoticu, sídlili vtedy v hoteli Zobor.

Polícia mala zviazané ruky
Na každom predávanom produkte bolo napísané, že nie je určený na konzumáciu
„Prášok asi nosom nasrkli a bylinky fajčili. Ja som neriešil, kto si čo kúpil, to bola ich vec,“ vypovedal v minulosti na súde jeden z predavačov.
Polícia situáciu monitorovala, no dlho mala zviazané ruky – tovar obsahoval zložky, ktoré vtedy neboli na zozname zakázaných omamných a psychotropných látok.
Prvý proces zmaril advokát, je odsúdený
Obžaloba v kauze euphoriashopy bola na nitriansky okresný súd podaná v júni 2014, proces sa začal v novembri 2015. Obžalovaný Marek A. mal obhajcu Patrika P. z Martina. Neskôr sa ukázalo, že bol v máji 2015 vyškrtnutý zo zoznamu advokátov.
Skutočnosť, že Patrik P. nemôže byť obhajcom, sa sudkyňa dozvedela, keď prestal komunikovať. Súd zisťoval v registri Slovenskej advokátskej komory jeho adresu na doručenie písomností – v zozname advokátov sa však už nenachádzal.Vyčiarkli ho, pretože nezaplatil členské. Vyše päťdesiat vykonaných pojednávaní v kauze euphoriashopy tak bolo zmarených.
Z Patrika P. sa stal obžalovaný, súdili ho za viaceré skutky, v niektorých padli aj rozsudky. Nakoniec boli všetky zrušené, pretože vo februári tohto roka bol vynesený nový – finálny verdikt.
Okresný súd v Martine uznal právnika vinným z pokračovacieho prečinu neoprávneného podnikania a pokračovacieho prečinu podvodu. „Uložil mu súhrnný trest odňatia slobody vo výmere 3 roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 5 rokov s probačným dohľadom,“ informovala hovorkyňa Anna Dudová Záborská.
Súd Patrikovi P. prikázal, aby sa v skúšobnej dobe zamestnal alebo sa preukázateľne uchádzal o zamestnanie a nahradil všetkým poškodeným škodu spôsobenú trestnými činmi. Zároveň sa im musí písomne ospravedlniť. Rozsudok nadobudol právoplatnosť 9. marca. (MH)
Často sa vraj líšili iba drobnou úpravou molekuly. Preto ich volali pseudodrogy.
Naposledy bol konateľom firmy Ľubomír B., predavač Nota Bene. Išlo o nastrčeného bieleho koňa, v prípade vypovedal ako svedok.