Diabetik má jesť tak, že pokiaľ má nadváhu, mal by schudnúť, pokiaľ má zodpovedajúcu telesnú hmotnosť, nemal by chudnúť ani priberať. Prakticky niet biologicky hodnotnej potraviny (až na niektoré výnimky rýchlo-účinkujúcich prírodných sladidiel ako je med, či javorový sirup), ktorá by pre diabetika nebola vhodná a súčasne by nebola vhodná i pre člena rodiny, ktorý nie je diabetikom.
V prvom rade treba pristúpiť k redukcii porcií, najčastejšie príloh a k úprave množstva použitého tuku. Najjednoduchšia kontrola správnej dávky jedla je kontrola tzv. postprandiálnej glykémie, dve hodiny po jedle. Ak je viac ako 7,0 mmol/l, v ideálnom prípade 6,5 mmol/l, treba ubrať z potraviny, ktorá obsahuje škrob alebo rovno cukor, až nájdeme také množstvo, ktoré nám „vyrobí“ dobrú glykémie po jedle. Škrob je rastlinný produkt. Je potrebné si uvedomiť, že vôbec nechutí sladko a obsahujú ho všetky obilniny (pšenica, raž, kukurica, zemiaky, ryža a iné). Naša pečeň ho postupne premieňa na glukózu. Cukry, ktoré nám chutia sladko označujeme ako jednoduché cukry. Cukor v krvi zvyšujú prudko a lieky či inzulín niekedy nestíhajú ani tak rýchlo reagovať. Ich hlavnou úlohou je ich požitie v prípade nízkej hladiny cukru v krvi.
Ovocie obsahuje jednoduchý cukor, ktorý nazývame ovocný, teda fruktóza. Ovocie značne rýchlo zvyšuje krvný cukor a veľmi sladké druhy skutočne pre diabetikov nie sú najvhodnejšie (ovocie a biela múka sú preto príklady potravín s tzv. vysokým glykemickým indexom – GI). Sladké druhy ovocia sa odporúčajú konzumovať len ako dezert namiesto sladkosti a v dávke maximálne 1-2 sacharidové jednotky (viď tabuľky ovocných sacharidových jednotiek) ako desiata či olovrant. Vláknina predstavuje nestráviteľné prvky (vlákninu a iné), ktoré spomaľujú vstrebanie škrobu a iných cukrov a ich premenu na krvný cukor. Toto sú potraviny s nízkym glykemickým indexom (GI). Odporúča sa jedno jedlo denne s obsahom strukovín.
Samotné chudé mäso v nízko-tukovej kuchynskej úprave nezvyšuje krvný cukor. Nízko-tuková úprava je podstatná z hľadiska množstva energie, ktorú zjeme. Teda vhodný spôsob prípravy jedla je v parnom hrnci, dusené, pečené na vlastnej šťave a grilované ( potrené tukom len štetcom). Zeleninu je vhodné konzumovať surovú. Čím menej tukov v akejkoľvek forme v jedle je, tým je chudobnejšie na kalórie a teda redukčnejšie. Umelé sladidlá sú jednak prírodné látky, alebo čisto chemické zlúčeniny. Tie prírodné možno bez obáv konzumovať (napr. lístky rastliny stévie), chemické ako aspartam, cyklamát a iné treba konzumovať s mierou, ak sa nedá ich potrebe vyhnúť.
Základná vec je obmedziť škroboviny typu biely chlieb a pečivo, zemiaky, ryža a iné prílohy z múky, sústrediť sa hlavne na škroboviny s nízkym glykemickým indexom, na zeleninu a strukoviny, jesť vhodné mäso, rybu mať dvakrát týždenne. Pri redukčných diétach vyradiť mäsové výrobky, hlavne trvanlivé. Nekonzumovať potraviny, ktorých príprava v recepte začína: maslo (tuk), cukor a múka, resp. ich kombinácie. Pozor na sladké nápoje. I ovocná šťava nie je pre diabetika vhodná pre vysoký vzostup cukru a pre kalórie, ktoré obsahuje. Vyradiť pochutiny typu čipsy, majonézové dressingy, cukrovinky. Ako dezert jesť primeranú dávku vhodného ovocia. Používať vhodnú kuchynskú úpravu. Na cukor a tuk prázdne potraviny (napr. zavináče a zelenina), je možné jesť takmer bez obmedzenia. Alkohol je vysokokalorický, pivo, a likéry, či koktaily obsahujú vysoké množstvo cukru (sladu). Najlepším radcom je kontrola krvného cukru po jedle. A hlavne: nezabúdať na rovnováhu. Ak zjete viac, musíte vydať viac energie. Ak som chronicky chorý a hýbem sa minimálne, moja strava musí byť jednoducho „planá a v množstve skromná, lebo výdaj energie nie som schopná/ý zvýšiť“. Liek na to, aby sme mohli jesť hocikoľko a hocičo zatiaľ nie je k dispozícii.
MUDr. Kissová