Cukrovka je metabolické ochorenie, ktoré je charakterizované zvýšenou hladinou cukru. Jeho príčinou môže byť nedostatok inzulínu v našom tele z rôznych dôvodov, alebo nedostatočná citlivosť nášho tela na inzulín, ktorého hladina je dostatočná. To je tzv. inzulínová rezistencia. Dôležité je, aby táto porucha bola diagnostikovaná včas. Žiaľ, mnoho ľudí ani netuší že ju má, avšak tkanivá v našom tele poškodzuje. Jej zákernosťou je, že nebolí a preto sa jej oprávnene hovorí „tichý zabijak“. Žiaľ, cukrovka je sprevádzaná veľmi často aj ďalšími ochoreniami:
Vysoký tlak je jedným z najčastejších sprievodných ochorení. Má ho asi 80% diabetikov. Jeho hodnota by mala byť 130/80 torr a menej. Kontrolujeme ho pri každej návšteve diabetológa, avšak dôležitou súčasťou liečby je pravidelné meranie tlaku v domácich podmienkach. Možno tak odhaliť „syndróm bieleho plášťa“ – stresovo podmienený vysoký tlak u lekára, alebo naopak maskované vysoké hodnoty tlaku, ktoré sa v ambulancii nezistia, ale je nutné ich ovplyvniť. Dobrá liečba tlaku ju nutná na oddialenie kardiovaskulárnych komplikácií.
Vysoký cholesterol je ďalším veľmi častým sprievodným metabolickým ochorením. Má na svedomí aterosklerózu , ktorá je charakteristická stratou elasticity tepien, ich hrubnutím a tuhnutím. Vo vnútri cievy sa ukladá cholesterol, ktorý vytvorí povlak. Ten postupne zužuje až uzavrie cievu, čo môže spôsobiť mozgovú porážku, srdcový infarkt alebo odumretie akéhokoľvek tkaniva, ktoré cieva zásobuje (noha, oko, ľadvina). Preto je nevyhnutná včasná a dostatočná liečba, ktorá patrí do rúk lekára. Väčšinou je celoživotná. Neodmysliteľnou súčasťou je strava s obmedzením živočíšnych tukov, fyzická aktivita, udržanie primeranej hmotnosti a život bez tabaku a fajčenia.
Nadváha a obezita nie je problémom iba kozmetickým, ale žiaľ hlavne zdravotným. Podľa svetových štatistík trpí nadváhou a obezitou viac ako polovica svetovej populácie. Je druhou najčastejšou príčinou predčasného úmrtia. Na Slovensku má problémy s nadváhou a obezitou viac ako 1,5 milióna ľudí. Sú spôsobené hlavne nerovnováhou medzi príjmom a výdajom energie s následným ukladaním prebytočného tuku. Nie je to iba pasívne tkanivo, ale žiaľ, tkanivo s vysokou metabolickou aktivitou. Tvoria sa v ňom látky, ktoré spôsobujú chronický zápal, vysoký tlak a ďalšie kardiovaskulárne ochorenia - onkologické , gynekologické, kožné ochorenia, ochorenia kĺbov a chrbtice, psychosociálne poruchy. Dôležitým liečebným krokom je pohybová aktivita a úprava stravovania. Žiaľ, pre dnešnú ľudskú populáciu je typický nadmerný prijem sladkých nápojov a vysokokalorickej stravy. 70-80% pacientov s cukrovkou má obezitu. Od roku 2018 máme k dispozícii injekčné lieky, ktoré veľmi dobre ovplyvňujú cukrovku a zároveň pomáhajú pacientom s redukciou hmotnosti.
Prvý popis vzťahu cukrovky a poškodenia pečene je starý asi 50 rokov. Podstatou je hromadenie tuku v pečeňovom tkanive. Hovoríme o steatóze - stukovaní pečene. Ochorenie pokračuje ďalej s rozvojom steatohepatitídy - zápalu pečeňového tkaniva, neskôr môže vzniknúť fibróza (zmnoženie väziva pečene), cirhóza (uzlovitá prestavba pečene) až rakovina. Príčinou je vysoko kalorické stravovanie, pohybová inaktivita, ale aj genetické faktory. Preto sa môže objaviť aj u chudých ľudí. Napriek tomu, že už máme o tomto ochorení veľa informácií, cielenú liečbu nepoznáme. Najdôležitejšie je ovplyvnenie nevhodného životného štýlu – sedavé zamestnanie, nedostatočná fyzická aktivita, zlé stravovanie. Čiastočný efekt majú niektoré lieky.
Výskyt ochorení štítnej žľazy je 2x vyšší ako u nediabetikov. Najčastejšie ide o zníženú funkciu s nedostatočnou tvorbou hormónov. Hlavnou príčinou býva autoimúnne postihnutie. Ako už z názvu vyplýva, je to ochorenie spôsobené zvýšenou tvorbou protilátok, ktoré sú namierené proti štítnej žľaze. Liečba patrí do rúk endokrinológa a spočíva v nastavení správneho dávkovania lieku. Liečba je doživotná. V tomto krátkom článku sú informácie len o niekoľkých, najčastejších ochoreniach, ktoré sprevádzajú cukrovku. V skutočnosti ich je však ešte viac.
MUDr. Jana Beláková