NITRA. Opičie kiahne už majú v Čechách aj Rakúsku. Je len otázkou času, kedy budú aj na Slovensku.
Niektorí pacienti musia byť hospitalizovaní. V celom Nitrianskom kraji máme len jednu infekčnú kliniku – vo Fakultnej nemocnici Nitra. V čase covidovej pandémie bola preplnená, aktuálne tu leží len šesť pacientov s koronavírusom.
„Budova kliniky je pavilónového charakteru, takže máme možnosť izolácie. Toho času neevidujeme výskyt opičích kiahní na Slovensku, neviem ani o podozrení,“ povedala dnes prednostka Ľubica Piesecká.
Vírus môžu šíriť aj hlodavce
- Pravé kiahne a opičie spôsobujú vírusy, ktoré patria do skupiny poxvírusov, ale každý je iný.
- Pravé kiahne (variola) „vymizli“ už v roku 1980. „Posledný prípad bol evidovaný v Somálsku. Odvtedy sa toto ochorenie na svete nevyskytuje vo forme infekcie človeka, ale len ako laboratórny vírus vo výskumných centrách,“ hovorí Ľubica Piesecká.
- Opičie kiahne doteraz sporadicky evidovali najčastejšie v oblasti tropického dažďového pralesa. „Vírus opičích kiahní bol prvýkrát izolovaný v roku 1959 v chove makakov v Dánsku a v roku 1970 prvýkrát u chorého dieťaťa v Kongu. V cirkulácii vírusu v prírode a ako zdroj nákazy pre človeka sa okrem opíc uplatňujú hlodavce,“ dodala prednostka.
Dodala, že kiahní je viac druhov, u nás sa bežne vyskytujú ovčie (nepravé kiahne).
Vyvoláva ich herpesvírus varicella zoster (VZV).
Koľko pacientov s ovčími kiahňami zvykne byť v Nitre hospitalizovaných?
Na našej klinike máme s varicelou hospitalizovaných asi 50 pacientov ročne. Hospitalizácia je nutná v ťažších prípadoch: ak sa vyskytnú komplikované a bakteriálne zinfikované vyrážky, dlho trvajúce horúčky, dehydratácia, postihnutie nervovej sústavy.
Ovčie kiahne postihujú prevažne deti, ale aj dospelých, ktorí ich neprekonali.
Po prekonaní v detstve sa toto ochorenie u dospelých prejavuje ako pásový opar (herpes zoster).
Dokedy sa u nás hromadne očkovalo proti kiahňam? Ako je to s očkovaním teraz? Očakávate zvýšený záujem vzhľadom na výskyt opičích kiahní?
Očkovanie proti pravým kiahňam (variole) na Slovensku sa ukončilo v roku 1980 v súvislosti s ich celosvetovou eradikáciou. Preto očkovaní ľudia narodení pred týmto rokom sú voči pravým kiahňam odolní v dôsledku očkovania. Vakcinácia chráni najmenej 10 rokov a aj potom očkovaný pacient vylučuje menej vírusu, čiže je menej infekčný, ak sa nakazí. Nebolo sa však kde nakaziť.

Úspešná vakcinácia proti variole chráni i pred nákazou vírusom opičích kiahní. Neskôr narodení imúnni už nie sú, lebo sa nestretli ani s vírusom ani neabsolvovali očkovanie.
Vakcína proti variole funguje na princípe oslabeného živého vírusu, avšak v súčasnosti bežne k dispozícii nie je. Samozrejme, môžeme predpokladať zvýšený dopyt po vakcíne proti pravým kiahňam. Očkovanie proti ovčím kiahňach k dispozícii je.