Prečo by sme tak mali robiť? Pretože práve táto mnohotvárna oblasť zaliata slnkom, bohatá na zeleninu, ovocie, strukoviny a obilniny, rôzne druhy orechov, takmer výlučne používajúca olivový olej, kde denne rybári lovia z mora nepreberné množstvá rýb, mušieľ, chobotníc, kde dobytok a hydina nezažíva stres a životné podmienky bitúnkov, ktoré poznáme z našich končín, nám ponúka bohatú inšpiráciu, ktorá do veľkej miery pomáha predchádzať a liečiť civilizačné ochorenia rôzneho druhu.
V tomto príspevku autorka v stručnosti uvádza niekoľko klinických štúdií, ktoré dlhodobo sledovali vplyv mediteránskej stravy na rozvoj rôznych ochorení.
1. The PREDIMED Study
Sledovanie respondentov trvalo 5 rokov a zahŕňalo 7447 ľudí, ktorí boli vo vysokom riziku KV ochorení. Rozdelili ich do troch skupín, pričom prvá skupina konzumovala mediteránsku stravu s pridaním extra panenským olivovým olejom (Med + Olive Oil). Druhá skupina sa stravovala tiež mediteránskou stravou s pridaním orieškov (Med + Nuts) a tretiu kontrolnú skupinu tvorili ľudia na nízkotukovej diéte (Low Fat Diet). Ani jednej skupine nebolo odporučené redukovať kalórie alebo zvýšiť fyzickú aktivitu.
Hlavnými sledovanými ukazovateľmi (= end points) bol výskyt infarktu myokardu, mozgovej príhody a smrti z KV príčin. Záver sledovania dokázal zníženie sledovaných endpointov: o 31% v 1. skupine (Med + Olive Oil) oproti kontrolnej skupine (Low Fat Diet) a o 28% v 2. skupine (Med + Nuts) oproti kontrolnej skupine (Low Fat Diet). Za povšimnutie stojí fakt, že najlepšie výsledky dosiahli ľudia už liečení na vysoký krvný tlak alebo dyslipidémie alebo obézni ľudia. Taktiež vedci analyzovali dáta po 1 roku po ukončení štúdie, pričom zistili, že táto stredomorská strava pomohla štatisticky významne zvrátiť metabolický syndróm.
2. Porovnanie troch druhov diét na zníženie hmotnosti (Weight Loss with Low-Carbohydrate, Mediterranean, or Low-Fat Diet)
V tejto štúdii naordinovali 322 obéznym ľudom redukčnú diétu (calorie-restricted) počas 24 mesiacov. V nízkotukovej skupine na konci tohto obdobia schudli priemerne 2,9 kg. V nízkosacharidovej diéte priemerne schudli 4,7 kg a v skupine s mediteránskou stravou priemerne schudli 4,4 kg. A opäť ľudia, ktorí už boli na cukrovku liečení, dosiahli v skupine s mediteránskou stravou najlepšie výsledky.
3. Final Report of the Lyon Diet Heart Study
Počas 4-ročnej štúdie bolo sledovaných 605 pacientov (mužov a ženy stredného veku) po prekonaní infarktu myokardu, ktorým odporučili buď mediteránsku stravu s obohatením o omega-3-nenasýtené mastné kyseliny alebo štandardnú stravu západného typu. Výsledky ukázali, že pacientom po infarkte myokardu bola najprospešnejšia mediteránska strava, pretože oproti kontrolnej skupine sa u nich vyskytlo o 72% menej srdcových ochorení alebo úmrtí z KV príčin oproti kontrolnej skupine.
Záverom možno konštatovať, že mediteránska strava sa javí byť prospešná na prevenciu, ale aj na manažovanie srdcových ochorení, cukrovky II. typu a iných rizikových faktorov civilizačných ochorení. Môže byť nástrojom na zníženie telesnej hmotnosti, dokonca viac ako štandardná nízkotuková diéta.
MUDr. Katarína Porubská