orún. Návrh zákona sa po trojročnom úsilí podarilo do parlamentu dostať Združeniu poškodených občanov Slovenska. V Národnej rade za nitrianske krajské koordinačné centrum rokovanie sledovali Štefan Šipoš a Božená Timková.
„Sme síce sklamaní, ale naďalej pôjdeme za naším cieľom. Neúspech nás vlastne ešte viac povzbudil k ďalším aktivitám v prospech vrátenia našich vkladov. Sme si istí, že raz sa nám tie peniaze podarí získať. Veď stratiť sa nemohli. Urobili sme všetko, čo sa urobiť dalo. K odsúhlaseniu zákona o čiastočnom odškodnení chýbalo sedem hlasov. Budeme bojovať ďalej,“ vyhlásili s odhodlaním Božena Timková a Štefan Šipoš, predstavitelia Združenia poškodených občanov – Krajského koordinačného centra v Nitre. Povedali nám, že ich, rovnako ako aj ostatných zástupcov ZPO, prítomných na rokovaní parlamentu o tomto bode, zarazil prístup jednej poškodenej z Nitry, ktorá vo vestibule oslovovala poslancov a žiadala ich, aby za návrh nehlasovali. Alena Mikulová tvrdí, že prijatie takéhoto zákona by bolo proti poškodeným. „Mali sme trvať iba na odškodnení. Výšku odškodnenia mali určiť poslanci. Okrem toho, mnohí ľudia nášmu koordinačnému centru podpísali plnú moc. Ani to nemali urobiť. Ja som s takým postupom nesúhlasila, a preto som členkou Združenia poškodených občanov v Banskej Bystrici,“ informovala nás Alena Mikulová. Tvrdí, že nitrianskemu vedeniu už dávno nedôveruje a podľa jej názoru mali jeho členovia už dávno odstúpiť. Nepáči sa jej ani výška členského, ktoré je v súčasnosti 250 korún na rok. Podľa Aleny Mikulovej vedenie KKC v Nitre zo svojich stanov najnovšie odstránilo povinnosť informovať členskú základňu o zúčtovaní príjmov a výdavkov. Štefan Šipoš oponuje, že to všetko je nezmysel. Tam, kde vedenia odstúpili, zhoršili sa aj aktivity vykonávané v prospech poškodených. Uviedol, že na každom okresnom i krajskom sneme predkladajú správu o hospodárení. Okrem toho, účtovníctvo musia viesť aj kvôli finančnej kontrole. „Do nebankových subjektov peniaze vkladať nikto nemusel. Po ich skrachovaní sme vznikli len ako štruktúry koordinujúce postupy na vrátenie vkladov. Tým podávame pomocnú ruku najmä starším občanom, ktorí sa v spleti paragrafov vôbec nevyznajú. A oni skutočne čakajú, že pre nich niečo urobíme. Ani právnici, ani my však nie sme charita, aby sme donekonečna robili všetko zadarmo. My to však všetko robíme skutočne zadarmo. Po uplynutí polročnej lehoty podáme do parlamentu ďalší návrh na čiastočné odškodnenie,“ tvrdí Štefan Šipoš.
Dodal, že Okresné predstavenstvo Združenia poškodených občanov sa v piatok rozhodlo vylúčiť Alenu Mikulovú zo svojich radov.
Autor: - si -