NITRA. Prvá pacientka dostala v nitrianskej fakultnej nemocnici duodopovú pumpu. Má 81 rokov a Parkinsonovu chorobu – neurodegeneratívne ochorenie mozgu spôsobené skorším starnutím mozgových buniek.

„Doteraz mohli takýto typ liečby poskytovať iba univerzitné nemocnice,“ hovorí prednosta neurologickej kliniky Gabriel Hajaš.
„Terapia duodopou spočíva v zavedení tenkej sondy cez brušnú dutinu až do tenkého čreva. Následne sa napojí externá pumpa, ktorá dodáva kontinuálnu dávku levodopy,“ vysvetľuje neurológ Branislav Veselý.
Na zákroku sa podieľal aj tím gastroenterologickej ambulancie pod vedením doktora Tomáša Štrpku.

Pravidlo 5-2-1
Parkinsonova choroba je nevyliečiteľná. Dodnes nie je známe, čo ju spôsobuje.
Hlavnými motorickými príznakmi je tras, spomalenie pohybu, porucha koordinácie a stability, stuhnutosť. Spôsobuje ich nedostatok dopamínu, ktorý sa vytvára v mozgu. Pacienti ho dostávajú v tabletkách, postupne to však nestačí, dávky treba zvyšovať.
Pri pokročilej Parkinsonovej chorobe platí pravidlo 5-2-1.
„To znamená, že pokiaľ pacient berie denne viac ako päť dávok levodopy, respektíve iných preparátov dopaminergnej liečby, má viac ako dve hodiny mimovoľné pohyby a viac ako hodinu je stuhnutý, spĺňa kritériá na pokročilú liečbu ako je hlboká mozgová stimulácia, apomorfínová pumpa alebo duodopová pumpa,“ objasňuje doktor Veselý.
V článku sa dočítate aj:
- Chirurg ďalej operuje. Muž, ktorý robil vo výškach, sa do práce nevrátil
- Ženu k lekárom priviedli zhoršené písmo
- Prvé príznaky Parkinsonovej choroby prichádzajú pomaličky, plíživo
- Trasenie nemusí znamenať Parkinsona
- Podľa niektorých štúdií má protektívny efekt aj káva a fajčenie
Návrat do bežného života
Neurológovia hovoria, že keď je pacient dobre zaliečený, môže sa vrátiť plnohodnotne do bežného života aj na desať-pätnásť rokov.
„Mám pacienta, ktorý sa lieči už desať rokov a neďaleko Nitry pracuje ako chirurg – stále operuje,“ uviedol príklad prednosta Hajaš.