NITRA. Mesto nesie zodpovednosť za úraz, ktorý sa stal Márii Čičovej na železničnej lávke. Rozhodol o tom okresný súd.

Radnica má do troch dní od právoplatnosti rozsudku žalobkyni zaplatiť 954 eur ako bolestné. Či sa odvolá, zatiaľ nie je známe.
Zlomil sa schod
„Bola nedeľa, okolo pol tretej popoludní, išla som do mesta na kávičku. Stúpila som na schod, ktorý sa podo mnou zlomil, padala som dolu schodiskom,“ opísala Mária úraz, ktorý sa stal 25. marca 2018. Bola vtedy študentkou na vysokej škole.

Zlomila si členok, pol roka ho mala v sadre. Žalobu na mesto, ktoré je majiteľom lávky, prvostupňový súd pôvodne zamietol. Krajský súd jeho verdikt zrušil, spis sa vrátil na okres.
Mesto medzičasom Márii ponúklo dohodu, bolo ochotné zaplatiť 500 eur. Odmietla. Rozsudok je pre ňu zadosťučinením.
Prípad, na aký sa nezabúda. Poučte sa, signalizujte
Pred desiatimi rokmi prehrali vtedajšie Mestské služby spor so ženou, ktorá sa v marci 2008 ťažko zranila na Damborského ulici. Spadla do neoznačenej prepadliny splývajúcej s chodníkom, ktorá bola naplnená dažďovou vodou a blatom. Podľa rozsudku mala rozmery 1 x 0,5 metra a hĺbku asi 20 cm.
Chodkyňa utrpela zlomeninu dolného konca vretennej kosti oboch rúk. Až 4,5 mesiaca bola práceneschopná, museli ju viackrát operovať.
Poisťovňa, s ktorou mali Mestské služby zmluvu, odmietla škodu preplatiť. Ako dôvod uviedla, „že priehlbina na chodníku vznikla v dôsledku rozkopávky, ktorá bola realizovaná ešte v roku 1993 a táto závada bola odstránená až po úraze v roku 2008“.
Fakt, že chodník bol v zlom stave dlhé roky, použil vtedy mestský podnik ako svoju poľahčujúcu okolnosť. „Dennodenne chodila okolo prepadliny s vedomosťou o jej existencii a polohe. Škode mohla predísť, ak by prispôsobila chôdzu okolnostiam, o ktorých vedela, a ktoré mohla aj predvídať, a správala by sa počas chôdze obozretne,“ argumentovali Mestské služby.
Stotožnil sa s tým aj súd, ktorý konštatoval, že „prepadlina sa na chodníku nachádzala niekoľko rokov, navrhovateľka o nej vedela a odporcovi nesignalizovala potrebu vykonania opravy“.
Zohľadnené to bolo aj v rozsudku. Žene priznali len 75 % z požadovanej sumy (bolestné a strata zárobku), vy-súdila tak 2809,79 eura. Súd dospel k záveru, že škodu si spôsobila čiastočne aj svojím zavinením. (MH)
Status primátora ako dôkaz
Súd konštatoval, že zodpovednosť mesta je daná cez občiansky zákonník aj cestný zákon.
„Technický stav lávky je nielen Nitranom dobre známy za tie dlhé roky, ale aj z vyjadrení a rozhodnutí mesta je zrejmé, že dlhodobo bol nepriaznivý,“ konštatovala sudkyňa v zdôvodnení rozsudku.
„Tomu, že boli schody v zlom stave, nasvedčuje aj status primátora na facebooku,“ poznamenala.