CABAJ - ČÁPOR. Apidomček sa používa na terapiu množstva neurologických problémov. Plne funkčný bude od budúcej včelárskej sezóny, ktorá začína koncom marca.
Rita Novosadová sa s manželom Branislavom včelám venujú už viac ako dvadsať rokov. Začínali s hobby včelárstvom so štyrmi úľmi a odvtedy sa ich každodenný život točí okolo včiel.
Hlavným dôvodom na stavanie apidomčeka podľa ich slov bolo poskytnúť ľuďom kvalitnejšie zázemie na terapiu včelími produktmi. Jeho stavbu financujú z fundraisingovej kampane, kde sa im cieľovú sumu podarilo dosiahnuť za prvých trinásť dní.

Včelnicu majú v katastri obce Močenok a včely majú aj v obci Branovo pri Nových Zámkoch. V obci Cabaj Čápor pri Nitre, kde majú ovocný sad, v ktorom ponúkajú aj samozber sezónneho ovocia, bude stáť apidomček.
V článku sa dočítate
- Čo je apiterapia, pre koho je a pre koho nie je vhodná.
- Môžu ju využiť aj tehotné ženy?
- Ako pôsobí na autizmus, reumatoidnú artritídu či sklerózu multiplex.
- Či je vhodná pre onkologických pacientov.
- Aké terapie sa budú vykonávať v apidomčeku.
- Na čo sa používa apipunktúra.
Čo je apiterapia

Apiterapia je podľa Libora Marka, apiterapeuta a zároveň primára Pracovnej zdravotnej služby v Železničnej nemocnici v Košiciach, založená na dvoch pilieroch.
Jedným je využitie včelieho jedu, druhým zas všetkých včelích produktov ako sú peľ, materská kašička, trúdie mlieko nazývané tiež apilarnil, propolis, včelí vosk či peľ perga.
Marko spozoroval najväčší progres terapiou v oblasti infarktu myokardu. Extrakt z lariev vijačky voštinovej vraj dokáže zregenerovať myokard a vie pôsobiť na kmeňové bunky srdca, ktoré potom zregenerujú srdcový sval.
Vijačka voštinová vie v úli narobiť riadu paseku. Jej larvy prevŕtavajú včelie plásty a spolu s voskom konzumujú včelám zásoby jedla.