NITRA. Orechov dvor je opäť zamorený hmyzom. „Aj vši, aj ploštice, aj šváby,“ potvrdila Naďa Šimová, vedúca odboru sociálnych služieb na radnici.
Mestský poslanec Miroslav Gut poukázal, že každé ráno vozí autobus školákov z Orechovho dvora do Krškán.

„Deti sú trvalo vystavené týmto neduhom v mieste bydliska a svoje „posolstvo“ odovzdajú ďalším deťom, ktoré to roznesú ďalej,“ vyjadril obavy.
Niekoľko stoviek obyvateľov malo zamorenú lokalitu opustiť už v pondelok 19. septembra, termín sa však posúva, predbežne o týždeň. Ľudia budú musieť odísť len v tom, čo budú mať na sebe, aby firma mohla urobiť dezinsekciu.
Situácia je vážna
O kritickej situácii vie vedenie radnice už od začiatku júla. Potvrdili to viaceré zdroje. Konať začali koncom augusta.
Informácie sa dostali von až na stredajšom zastupiteľstve. Požiadal o ne poslanec Gut z Krškán. Prednostu sa pýtal, či považuje za správne, že sa predseda výboru mestskej časti musí dozvedieť o probléme z ulice.
„Treba tomu venovať zvýšenú pozornosť a hľadať možno aj represívne spôsoby, ako ich udržať v tej lokalite, pokiaľ sa to nevyrieši alebo nevylieči alebo nevyčistí,“ povedal Gut.
Prednosta Martin Horák reagoval, že teraz je na Orechovom dvore relatívne vážna situácia, no ploštice, vši a šváby sa tam vyskytujú "v zásade stále".
„To je pravda, ale k takémuto premnoženiu prišlo druhýkrát za existencie Orechovho dvora (prvá dezinsekcia sa robila v roku 2018 – pozn. red.),“ pripomenula poslankyňa Anna Laurinec Šmehilová.
Ploštice sú aj v útulku pre matky s deťmi
RÚVZ: Problém sa vyskytuje dlhodobo
„Problém s výskytom rôznych druhov epidemiologicky závažných článkonožcov sa vyskytuje v lokalite Orechov dvor „takmer kontinuálne, dlhodobo a opakovane s väčšou alebo menšou intenzitou,“ potvrdila Alena Gregušová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.
Dodala, že súvisí s tým, že v danej lokalite bývajú prevažne obyvatelia z marginalizovanej rómskej komunity v podmienkach s nižším hygienickým štandardom.
Nedostatočná čistota a udržiavanie priestorov na bývanie vytvára podľa hygieničky vhodné podmienky na zavlečenie rôznych druhov hmyzu, ako sú napríklad ploštica posteľná, voš detská, šváb obyčajný či rus domový, ale aj roztoče, medzi ktoré patrí zákožka svrabová.
RÚVZ potvrdil, že ho mesto o aktuálnom premnožení hmyzu informovalo a oznámilo, že „bezodkladne zabezpečuje opatrenia na odstránenie vzniknutej situácie a zabezpečenie dezinsekcie v zamorených priestoroch“.
Lekári v predchádzajúcom období nehlásili na RÚVZ potvrdené ochorenia, ktoré by súviseli s hmyzom u obyvateľov Orechovho dvora.
„V našich klimatických podmienkach nemajú ploštice, šváby ani rusy význam ako vektory alebo medzihostitelia prenosných (infekčných) ochorení a nepredstavujú teda nebezpečenstvo z hľadiska šírenia prenosných ochorení,“ dodala Gregušová.
V každom prípade je prítomnosť spomínaného hmyzu obťažujúca a v priestoroch na bývanie nežiaduca. „Prítomnosť vší alebo zákožky svrabovej, respektíve zamorenie priestorov na bývanie týmito článkonožcami, už môže byť pre človeka rizikovejšie, nakoľko mu môže spôsobiť vznik nepríjemných prenosných kožných ochorení.“
Gregušová pripomenula, že pracovníci RÚVZ nie sú oprávnení na výkon štátneho zdravotného dozoru a kontrol u fyzických osôb v ich súkromných priestoroch na bývanie. Nemajú ani právo ukladať opatrenia na spôsob údržby a upratovania bytov. Problém musí riešiť vlastník.
V prípade iných verejných budov ako je napríklad komunitné centrum, materské centrum či škola, je zodpovedný podnikateľ alebo právnická osoba, ktorá ich prevádzkuje.
Dezinsekčný zásah musí vykonať špecializovaná spoločnosť, ktorá má oprávnenie na takúto prácu.
Prečo mesto neriešilo problém už v júli, prednosta nevysvetlil. Obálky od firiem, ktoré majú záujem vykonať dezinsekciu, otvárali v pondelok. Členom výberovej komisie sa najnižšia ponuka javila ako neprimerane nízka. Požiadali preto o vysvetlenie technických postupov.
„Chceme to urobiť poriadne, nechceme organizovať dezinsekciu Orechovho dvora každého pol roka,“ povedala Šimová.