Ak sa započúvate do jeho slov, započúvate sa do slov odborníka. IVAN RÁC (38) je človekom dialógu a spoluprác. S manželkou doma v Zbehoch vychováva tri deti, vyučuje na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, a s číslom 76 kandiduje za poslanca Nitrianskeho samosprávneho kraja za okres Nitra.
„Prajem si, aby náš kraj bol sociálne citlivejší a prospešnejší,“ uviedol Ivan Rác v našom rozhovore.
Vaša angažovanosť vo verejných veciach je dlhoročne známa. Prečo ste sa rozhodli kandidovať do zastupiteľstva NSK?
Od roku 2010 pôsobím ako komunálny poslanec v Zbehoch, aktuálne volebné obdobie zastávam pozíciu zástupcu starostu obce. Počas tohto môjho pôsobenia som získal cenné skúsenosti, ktoré by som rád rozvíjal aj v regionálnej politike. Mojou prioritou bolo aktívne sa venovať najmä témam v oblasti vzdelávania, športu a sociálnych vecí. Mám vyštudovanú sociálnu prácu, preto prirodzene inklinujem k uvažovaniu, ako najlepšie pomáhať obyvateľom obce, a v tomto prípade kraja tak, aby sa im zvýšila kvalita života.
Ktoré konkrétne ciele a plány by ste mali ako poslanec NSK?
Nepopieram, že je dôležité venovať pozornosť hneď niekoľkým oblastiam, ako je cestná infraštruktúra, rozvoj cestovného ruchu, kvalitné vzdelávanie, dostupné sociálne služby a mnohé iné. V našom kraji je každý tretí občan poberateľom istého typu dôchodku. Starne nám populácia a rodí sa čoraz menej detí. V Nitrianskom kraji je len málo obcí a miest, ktoré si môžu dovoliť zriaďovať a následne financovať sociálne služby. Ide najmä o opatrovateľskú službu, keďže tú poskytovať musia zo zákona. S aktuálnou energetickou krízou budú samosprávy v tejto oblasti trpieť ešte viac. V Nitrianskom samosprávnom kraji sú okresy, ktoré trpia „sociálnou podvýživou“ a geografickou nedostupnosťou sociálnych služieb. Okresy Topoľčany a Zlaté Moravce patria v sociálnej oblasti medzi okresy s najmenším počtom zriadených sociálnych služieb pre svojich obyvateľov. Nechceme sa zaoberať aj ich sociálnymi potrebami?
Pre mňa je absolútnou prioritou, aby sme spoločne so samosprávami vytvárali predpoklady na zachovanie seniorov v ich prirodzenom prostredí, teda doma, s čo najmenšou mierou odkázanosti na pobytové služby.
V čom podľa vás NSK zaostáva a v čom by mohol ešte lepšie napĺňať svoj potenciál?
Nie je na mieste všetko kritizovať. Samosprávny kraj napríklad hospodári s dobrými číslami. To, kde ale z môjho pohľadu pokrivkáva, je oblasť vzdelávania na stredných školách. Spomeniem aspoň jeden príklad za všetky. Keďže sa dlhodobo venujem téme prevencie násilia v rodinách, už desiaty rok realizujem na stredných školách aktivity v prevencii násilia a šikany. Prevencia pred nepriaznivými javmi musí byť pre kraj priorita. Dlhodobo stúpa trestná činnosť najmä mladých ľudí. V strategických materiáloch kraja nenachádzam konkrétne kroky ku eliminácii rizikových javov. Bude nevyhnutné preto plánovať, koordinovať a systematicky spájať príklady tzv. dobrej praxe, ktorá prináša v našom kraji výsledky. Prevencia na školách a v zariadeniach sociálnych služieb v pôsobnosti kraja nemôže byť ojedinelá. Je dôležité vytvoriť regionálny akčný plán prevencie kriminality, ktorý bude upriamovať pozornosť najmä na prevenciu šikanovania, závislostí, ako aj extrémizmu.
Objednávateľ: Ivan Rác, Zbehy.
Dodávateľ: Petit Press, a.s, Bratislava, IČO: 35790250
Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf