NITRA. Katarína Nádaská je uznávaná slovenská etnologička, ktorá vraví, že dnes sa ľudia správajú, akoby ani zomrieť nemali a smrť sa v spoločnosti tabuizuje. Deti sa neberú na pohreby, ľudia zomierajú v nemocnici, pretože príbuzní nevedia, ako sa o nich v posledných chvíľach postarať.
Kedysi však bola smrť bežnou súčasťou života. Starší sa na smrť svedomito pripravovali a mysleli doslova na všetko.
„Pred asi štyridsiatimi rokmi som sa na jednom zo svojich prvých výskumoch rozprávala so staršou pani o smrti. S doslova žiariacimi očami mi ukázala nachystané šaty, ktoré si na vlastný pohreb vybrala. Na povale mala dokonca truhlu,“ spomína na zážitok z prvotných výskumov.
„Pripadalo mi to morbídne. Ona však racionálne argumentovala tým, že si truhlu kúpila za vlastné peniaze a podľa svojho vkusu. Mala tiež odložené peniaze na ostatné výdavky s pohrebom, aby rodina nemala žiadne starosti,“ pokračuje.
V článku sa dočítate
- Ako vznikol Halloween
- Odkiaľ pochádza tradícia vyrezávaných tekvíc
- Kedy vznikol Sviatok všetkých svätých
- Aké kuriózne pohrebné zvyky sa praktikovali v minulosti
- Prečo sa pri nich mládež hrávala erotické hry
- Kto boli plačky
Halloween, sviatok Cirkvi Satanovej
Faktom ostáva, že dnes sa na území Slovenska teší rastúcej popularite skôr oslava v maskách a kostýmoch, ako pietne zapaľovanie sviečok na cintoríne.
Nádaská tvrdí, že ešte pred pár rokmi sa pred príchodom blížiacich sa sviatkov všade niekoľko dní vopred chodievalo na cintorín ozdobovať a upratovať hroby. Podľa etnologičky tento zvyk nijako neovplyvňovalo vierovyznanie, často ho praktikovali aj neveriaci.
Dnes už deti v materských školách mávajú Halloweensku párty, no o podstate Dušičiek sa s nimi nemá kto rozprávať.