V lete odchádzajú mnohí študenti na brigády do zahraničia. Mnohí z nich však nevedia o povinnosti podať daňové priznanie z dosiahnutého príjmu.
Príjem dosiahnutý rezidentom SR zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí, ktorý je v zahraničí zdaniteľný, bude zdaňovaný podľa vnútroštátnych predpisov krajiny, v ktorej je činnosť vykonávaná. Keďže je daňovník (študent) rezidentom SR (má tu trvalý pobyt), bude podliehať daňovej povinnosti na území SR z celosvetových príjmov, a teda aj z príjmov dosiahnutých v zahraničí.
Študent bude v tomto prípade podávať daňové priznanie podľa § 32 zákona o dani z príjmov. Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ktorý dosiahol príjmy presahujúce 50% sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, čo je základná nezdaniteľná časť vo výške 19,2–násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia. Pre rok 2005 je suma životného minima 4580 Sk, čiže nezdaniteľná časť na rok 2005 je vo výške 87 936 Sk, pričom študent – daňovník bude mať povinnosť podať daňové priznanie za rok 2005, ak jeho zdaniteľný príjem presiahne sumu 43 968 Sk (po správnom prepočte na Sk v súlade s kurzom).
Z uvedeného vyplýva, že aj v prípade ak daňovník poberá len príjmy zo závislej činnosti a len od jedného zamestnávateľa, ale plynú mu zo zdrojov v zahraničí, pričom presahujú 50% základnej nezdaniteľnej časti na daňovníka, je povinný podať daňové priznanie, aj keď mu možno nakoniec nevznikne daňová povinnosť.
Aby príjem daňovníka nebol zdanený dvakrát, v zahraničí a aj na území SR, má možnosť využiť metódy na vylúčenie dvojitého zdanenia tohto príjmu. Prehľad metód na elimináciu dvojitého zdanenia príjmov zo závislej činnosti plynúcich daňovým rezidentom SR zo zdrojov v zahraničí (v zmluvných štátoch) je uverejnený na stránke www.drsr.sk.
Súčasťou podaného daňového priznania je tiež potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na daň, vystavené zahraničným zamestnávateľom. Preto je dôležité už v súčasnosti vedieť o tejto povinnosti a vyžiadať si toto potvrdenie od zamestnávateľa pri odchode domov. Ak v lehote na podanie daňového priznania daňovník nemá k dispozícii doklad o zdaniteľných príjmoch a o zaplatenej dani, môže využiť ustanovenie zákona o dani z príjmu, t. j. požiada správcu dane o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania. Správca dane na žiadosť daňovníka môže lehotu na podanie daňového priznania predĺžiť o šesť mesiacov, ak súčasťou príjmov uvedených v daňovom priznaní sú príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.
Na prepočet príjmu sa použije priemerný kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska za kalendárny mesiac, v ktorom bol príjem poskytnutý. Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Priemerné kurzy uverejňuje NBS.
V prípade nepodania alebo oneskoreného podania daňového priznania hrozia daňovníkovi – študentovi pokuty, a to najmenej vo výške 2000 Sk i napriek tomu, že mu za zdaňovacie obdobie nevznikne daňová povinnosť.
Autor: Anna Gálová