Písmo:A-|A+
diskusia (0)
V júni sa v šurianskom Dome Matice slovenskej (MS) konal už 31. roník celoštátnej prehliadky alternatívneho divadla Divadelné Šurany. Organizátormi boli tunajší Dom MS, mestský úrad, mestské kultúrne stredisko spolu s alšími inštitúciami. Zúastnili sa Divadlo Alterna pri ZUŠ a MsKS Rimavská Sobota, Divadelný súbor (DS) Non tropo z Popradu, Divadlo mladých 6 Pé pri DZ Partizánske, Divadelný klub Tisovec – Divadlo Hlod, Divadelné združenie Partizánske, Hlohovecké insitné divadlo a Divadlo Gong Bratislava.
„Je obdivuhodné, ako divadelné súbory dokážu hada a nachádza inšpiráciu, motiváciu a duchovnú silu na skladanie mozaiky slovenského národného povedomia. Som vemi rád, že sa nám podarilo vytvori priestor pre umeleckú prezentáciu toho najlepšieho, o v oblasti amatérskeho inoherného divadla v sezóne 2005 vzniklo,“ uviedol v programovom bulletine riadite DMS Jozef Steiner.
Divadlo Alterna (Rimavská Sobota) pôsobí od roku 1992, vystúpilo na niekokých krajských a celoštátnych prehliadkach. V Šuranoch uviedlo hru Mariana Lacka Žobráci – vôbec svoje prvé predstavenie žánru alternatívneho divadla. Boli to príbehy a etudy na tému hadania šastia, lásky a hlavne brata, o ktorom takmer ni nevieme a ktorého vlastne ani nepoznáme.
DS Non tropo (Poprad) poas svojich 13 sezón zinscenoval 18 premiér, z toho 15 autorských predstavení. Na festivale sa predstavil Príbehom z Verony autora Miloša Hana. Divadlo mladých 6 Pé z Partizánskeho prišlo do Šurian s predstavením Patrika Lanaria Šes fantastických trikov, ako ulovi muža svojich snov alebo Ako nenecha ni na náhodu. Namiesto všetkých charakteristík odcitujeme dve repliky z hry: „So ženou ako s kvetinou – zreza, zviaza a do vody.“ „Muž rozoznáva len šestnás farieb – podobne ako základné nastavenie Windowsu.“
Divadelný klub Tisovec – Divadlo Hlod sa uviedlo hrou Júliusa Bara–Ivana Dvaja. Divadelné združenie Partizánske naštudovalo hru Daniela Charmsa Spomienky budúceho starca. Ide o deviatu inscenáciu súboru, použili v nej literárne texty Daniila Charmsa, jeho zápisky, denníky a protokoly z vypoúvania vo väzení. Hlohovecké insitné divadlo pracuje približne tri roky, poas ktorých naštudovalo tri vlastné autorské divadelné hry a jednu divadelno–hudobnú hru. Ich súažná hra Stanica Holivúd autora Róberta Levíka je príbeh uitea na dôchodku, ktorý trpí obasnými výpadkami pamäti. Divadelný súbor Gong (Bratislava) je jediným detským a mládežníckym divadelným súborom na Slovensku, ktorého innos trvá nepre-tržite od roku 1954. Inscenácia Spoonriverská anto-lógia autora Edgara Lee Mastersa je zbierka básní/epita-fov o obyvateoch jedného malého zapadnutého amerického mesteka v druhej polovici 19. storoia.
Trojlenná porota prisúdila tretie miesto Divadelnému súboru Gong. „V duchu najlepších tradícií ierneho humoru sa popri výbornej a inteligentnej zábave stávame svedkami ovea závažnejšej výpovede o nanajvýš aktuálnom fenoméne našej každodennej reality,“ vyjadril sa na margo inscenácie Spoonriverská antológia predseda poroty Karol Horváth na stránkach festivalového denníka prehliadky.
Druhé miesto získal v Šuranoch Divadelný klub Tisovec – Divadlo Hlod.
„Bar–Ivanov dramatický textbol precízne zanalyzovaný, funkne skrátený a zrežírovaný s neobvyklou mierou invencie a v amatérskom kontexte s málokedy videným citom pre vystavanie dramatickej situácie a vedenie hercov. Inscenácia je mimoriadne pôsobivá vo vizuálnej, zvukovej aj sémantickej rovine. Za každou sekundou je zretené množstvo kvalitnej, poctivej a premyslenej práce,“ hodnotil Karol Horváth.
Prvenstvo si zo Šurian odniesla tvorivá skupina z Partizánskeho, ktorá poda porotkyne Zuzy Ferenczovej ... „vpísala na slovenské javiská, tak profesionálne, ako amatérske, divadelnú inscenáciu hodnú vlastného rukopisu a povesti. Keby inscenácia nepracovala s ruskými reáliami, bolo by možné poveda - všetci za jedného a jeden za všetkých. Od režiséra až po psa“.
Hru Spomienky budúceho starca naštudovala „stará partia“ Divadelného združenia Partizánske po siedmich rokoch prestávky. „Najdôležitejšie je motivova súbor, odovzda mu energiu. Ono sa to mnohonásobne vráti. A mám pocit, že preskoila iskra, úastníci veria v divadlo. To je základ: Kto neverí v divadlo, nedokáže ni prenies ani na divákov,“ vyjadril sa režisér víazného predstavenia Jozef Krasula, ktorý bol v Šuranoch aj ako lektor dielne pre režisérov.
Prvé tri inscenácie navrhli zaradi do programu 83. roníka Scénickej žatvy v Martine.
Materiály DMS v Šuranoch