Písmo:A-|A+
diskusia (0)
odárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Komárne Alexander Pastorek. V hurbanovskom obvode zrážky zatia nespôsobili významnejšiu škodu na porastoch. Väšina farmárov netrpezlivo oakávala víkend 16.–17. júla, ktorý mal znamena zaiatok suchého letného poasia, dodal Pastorek. Poda neho pestovatelia vykajú, kým vlhkos zrna poklesne na úrove 18–19%, aby ho po kosbe nemuseli suši v sušikách. Je ich totiž málo a znamenalo by to tiež výrazný nárast nákladov. „Oslovili nás už mlynári, ktorí majú tiež obavy o kvalitu tohtoronej úrody. Sú pripravení vykona kvalitatívne skúšky z prvej kosby,“ povedal predseda, poda ktorého zrejme súasná ponúkaná cena hustosiatych obilnín ešte vzrastie. V oblasti Bátorovych Kosíh napadlo v pondelok 11. júla 65 milimetrov (mm) a o dva dni alších 10 mm zrážok. „Pri najmenšom vetre naše porasty poahnú a keže nebudeme stíha kosi celú výmeru, rastliny zanú na koreni opä klíi. Už teraz si myslíme, že dáž vymyl toko lepku z pšenice, že kvalitu na potravinárske úely nedosiahneme. Disponujeme vlastnou sušikou aj dostatonými priestormi, ale prípadné sušenie zrna našu ekonomiku zaaží,“ konštatovala predsedníka tamojšieho ponohospodárskeho družstva Alena Szászová. S kosbou 187 hektárov (ha) repky, 719 ha pšenice, 376 ha jamea a 106 ha hrachu zanú družstevníci najskôr v pondelok, avšak nie pri vlhkosti 14–15% ako po iné roky, dodala. V Komáranskom okrese plánujú zoža základné obilniny z celkovej výmery 35 616 ha, z toho pšenicu z 22 700 ha, jame z 10 980 ha, raž z 1085 ha a repku z 2100 ha.
Farmári z novozámockého regiónu mienili poas víkendu 16.–17. júla zaa kosbu hustosiatych obilnín aj repky. Závisí to však od poasia, kombajny môžu vyrazi do polí iba vtedy, ak porasty vyschnú. V záujme záchrany úrody sú pestovatelia pripravení zrno dosuši na požadovanú vlhkos v sušikách. „Obilie dosiahlo biologickú zrelos. Keby asté a bohaté zrážky neboli prekazili nástup mechanizmov do polí, žatva by sa zaala už pred niekokými dami,“ uviedol riadite Regionálnej ponohospodárskej a potravinárskej komory Matej Miek. Poda neho porasty v dôsledku dažov utrpeli na kvalite. V oblasti Šurian, Nového Sveta, Hulu, Tvrdošoviec, Jatova a v Seliciach navyše lány poškodil aj adovec. Na niektorých miestach zniil úrodu až na 70–80%. Výnosy budú nižšie aj u repky. Škody hlásia aj pestovatelia hrachu, rastliny poahli a napadá ich plese, informoval Miek. Poda neho hektárové výnosy nedosiahnu priemernú odhadovanú výšku 4,95 tony z hektára (t/ha). Odhady 5,25 t/ha u pšenice, 3,88 t/ha u raže i 4,5 t/ha u jamea naplnené nebudú. Novozámockí farmári plánujú v tohoronej žatve pozbiera pšenicu z 31 312 ha, raž z 271 ha, jame z 13 115 ha, ovos z 205 ha, repku z 7436 ha, hrach z 1419 ha.
V sadoch akciovej spolonosti Ponohospodár v Nových Zámkoch sa zaal zber broský. Úrody dosahujú 15 ton z hektára, o je zhruba na úrovni minulého roka. „Obišiel nás adovec i jarné mrazy, takže úroda sa ukazuje subná,“ konštatovala agronómka Katarína Tóthová. Ponohospodár, a. s., obhospodaruje 45-hektárový sad s jabloami, 11 hektárov broský, 5 hektárov sliviek a 8 hektárov vinia. Zber sliviek plánuje firma zaa koncom júla, v prvých augustových doch sa zane zber jabk. Oakávané hektárové výnosy sú zhruba na vlaajšej úrovni, u sliviek 10 ton, u jabk 40 ton z hektára.
„Máme obnovené moderné sady so závlahami, vek stromov sa pohybuje od 5 do 10 rokov. Oakávame, že hektárové výnosy sa budú ešte zvyšova,“ povedala Tóthová. Jablká dokáže Ponohospodár uchova vo vlastných skladoch s uhoatmosférou a riadenou atmosférou až do mája nasledujúceho roka.