
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre sa podieľa na vývoji nového produktu pre adolescentov v rámci projektu EIT Food RIS Consumer Engagement Labs. Projekt, koordinovaný profesorkou Adrianou Kolesárovou, prodekankou pre vedu, výskum a zahraničné vzťahy Fakulty biotechnológie a potravinárstva, zapája cieľovú skupinu spotrebiteľov vo veku 15-19 rokov do predkonkurenčných online stretnutí zameraných na spoločné tvorenie, ktoré sú časovo obmedzené a zamerané na vývoj nových návrhov občerstvenia. Špecifický typ občerstvenia, ktorému účastníci venovali špeciálnu pozornosť pri kreatívnej tvorbe, bol sendvič a bageta. Cieľom intenzívneho trojmesačného projektu bolo vytváranie inovatívnych, zatiaľ neexistujúcich kombinácií ingrediencií, vlastností a výhod produktu. Pri vývoji produktu Fakulta biotechnológie a potravinárstva a Výskumné centrum AgroBioTech SPU v Nitre spolupracujú s potravinárskou spoločnosťou Pierre Baguette s.r.o.
Účastníci, vrátane 15 mladých a 13 dospelých spotrebiteľov, pracovali paralelne v 4 skupinách pod vedením odborníkov Simony Baldovskej z Výskumného centra AgroBioTech, Anny Kolesárovej a Silvii Jakabovej z Ústavu potravinárstva, Ladislava Kohúta z Ústavu aplikovanej biológie Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre. Tvorivý proces „spotrebiteľských laboratórií“ zahŕňal tímovú spoluprácu, kreatívne úlohy, prvky dizajnového myslenia a analyzovanie typov občerstvenia. Projekt líšiaci sa od typických spotrebiteľských prieskumov a senzorických panelov nezahŕňal testovanie vzorových produktov. Zástupcovia spoločnosti Pierre Baguette s.r.o., manažérka kvality Jana Bosá a produktový technológ Samuel Klčo, pracovali spolu s účastníkmi a stali sa súčasťou tímu pri tvorivých úlohách. Pri spoločnej tvorbe poskytli pripomienky k technickej realizovateľnosti a komerčnej životaschopnosti či atraktívnosti navrhovaných produktov, pričom aktívne podporovali celý proces výberu a dolaďovania najsľubnejších nápadov. Počas stretnutí predstavili aj typické kroky potrebné na premenu nápadov na skutočné produkty.

Zapojení účastníci z viacerých miest na Slovensku predstavovali spotrebiteľov z troch vekových kategórií. Cieľovou skupinou boli adololescenti vo veku 15-19 rokov, pre ktorých je nový produkt primárne určený. Druhú kategóriu tvorili rodičia, ktorí majú deti v tomto veku a poslednou skupinou spotrebiteľov boli starí rodičia s vnúčatami vo veku adolescentov. Zatiaľ čo mladí spotrebitelia sú najlepšími odborníkmi na svoje vlastné potreby a preferencie, ich rodičia a starí rodičia môžu poskytnúť nový pohľad na stravovacie praktiky, pretože práve oni sú osoby, ktoré im zvyčajne poskytujú jedlo.
Na finálnom stretnutí bolo prezentovaných 12 návrhov produktov. Navrhnuté sendviče a bagety boli plné tradičných aj netradičných chutí z celého sveta, z ktorých si následne budú môcť zástupcovia spoločnosti vybrať ten, ktorý pretavia do praxe a uvedú na trh v roku 2023. Spotrebitelia pri dizajnovaní a prezentovaní finálnych návrhov produktov zohľadňovali nielen chuťové preferencie, ale aj nutričnú stránku jednotlivých ingrediencií.
