NITRA. Pediatri a všeobecní lekári hlásia zo všetkých krajov enormné denné počty pacientov, lekárne informujú o nedostatku liekov, zúfalí rodičia zháňajú lieky pre svoje deti často aj desiatky kilometrov od bydliska.
Úrad vydal niekoľko odporúčaní čo robiť, ak už máte príznaky respiračného ochorenia a tiež ako ochoreniu predchádzať.
Existujú však aj alternatívne možnosti liečby. Jednou z nich je bylinkárstvo.

Dejiny tejto liečebnej metódy ľudového liečiteľstva siahajú až do praveku. Naši predkovia mali byliny doslova na všetko.
Či už v ich silu veríte alebo nie, nedá sa poprieť, že bylinky obsahujú mnoho zložiek a účinných látok, na ktoré telo reaguje.
Rozumieť im však vyžaduje ich podrobné naštudovanie a to nejaký čas trvá. Sú tu aj skúsené bylinkárky a bylinkári, ktorí sú ochotní podeliť sa o účinné rady.
Jednou z nich je aj Miriam Latečková z Nitry, ktorá sa takmer dvadsať rokov venuje tradičnému bylinkárstvu a čínskej fytoterapii.
Porozprávali sme sa ňou o tom, ktoré bylinky sú vhodné pri chrípke, ako sa dá doma pripraviť účinný sirup na odhlienenie, ale aj o tom, či je preventívne užívanie bylín dobrý nápad.
V rozhovore sa dočítate:
- Čím liečiť zápal nosových dutín,
- ktoré babské rady pomáhajú a na čo si pri nich treba dať pozor,
- recept na domáci tymiánový sirup proti kašľu,
- prečo sa podľa skúsenej bylinkárky zázvor preceňuje,
- ako nahradiť sirupy z lekárne tými prírodnými,
- či je dobré bylinky používať preventívne,
- aké účinky majú na organizmus éterické oleje.
Podľa informácii z Úradu verejného zdravotníctva bojuje najviac pacientov so zápalom vedľajších nosových dutín. Aké bylinky sú vhodné na takýto zápal a ako je najlepšie ich užívať?
Pri chrípke ide o komplexný prístup k liečeniu. Nedá sa celkom obmedziť iba na liečbu dutín, hoci je pravda, že každý môže mať zasiahnutú inú časť tela.
Chrípková epidémia
Hlavný hygienik Ján Mikas ešte pred Vianocami informoval, že aktuálna chrípková sezóna prerástla do epidémie.
Posledný týždeň pred sviatkami zatvorili naprieč krajinou viac ako 1100 jaslí, materských, základných aj stredných škôl. V rovnakom týždni Úrad verejného zdravotníctva SR hlásil viac než 91-tisíc prípadov akútnych respiračných ochorení.
Podľa Mikasa očakávajú hygienici druhý vrchol chrípkovej sezóny v januári, po opätovnom spustení výchovno-vzdelávacieho procesu.
Napríklad aj dutiny. V tom prípade by som určite siahla po osvedčených spôsoboch liečby, ako je inhalovanie alebo preplachovanie nosových dutín konvičkou.
Ide o starý a rokmi osvedčený prístup liečby pre ľudí, ktorí majú upchatý nos, časté zápaly prínosových dutín. Sú to chronickí užívatelia nosných sprejov alebo tí, ktorí trpia sennou nádchou. Na výplachy nosa konvičkou úplne postačí teplá voda a soľ. Prevencia a pravidelnosť je v tomto prípade zárukou úspechu.
Inhalovanie je zase metóda, ktorá je vhodná pre každého, dokonca aj pre malé deti či starších ľudí, ktorí si už na použitie konvičky netrúfajú.
Mnohých ľudí trápia akútne respiračné ochorenia, medzi ktoré patrí aj kašeľ. Na ten je množstvo “babských rád“. Sú niektoré z nich podľa vás účinné?