ZLATÉ MORAVCE. V obci Čierne Kľačany, neďaleko Zlatých Moraviec, majú domáci obyvatelia netradičných zvieracích miláčikov. Nutrie sa v ich potoku objavili zhruba pred tromi rokmi. Vlani mali jeden samec a dve samičky po prvý krát mláďatá. Teraz ich v potoku Širočina pláva spolu jedenásť.
Nutria riečna je invázny druh hlodavca, ktorý na Slovensku nie je zákonom chránený, dokonca je zaradená medzi celoročnú lovnú zver. „Pre ochranu sladkovodných ekosystémov je nevyhnutná kontrola veľkosti populácií. V prípade jej nárastu je potrebné pristúpiť k odchytu jedincov, prípadne až k odstrelu,“ vysvetľuje Ramona Babosová, odborná asistentka na Katedre zoológie a antropológie UKF Nitra.
Podľa Medzinárodného zväzu ochrany prírody patrí nutria riečna medzi sto najhorších inváznych druhov.
Obľúbená atrakcia
„Pri prechádzke sme si všimli, že v Širočine niečo pláva. Najskôr sme si mysleli, že je to ondatra, ale potom dcéra podľa zubov zistila, že je to nutria,“ opisuje obyvateľka obce Helena Martincová prvotný spozorovaný výskyt hlodavca.
Spolu s manželom Vladimírom a hŕstkou susedov, rodinu nutrií pravidelne kŕmia.

V blízkosti potoka býva aj Miroslav Mihálka, ktorý nutrie denne pozoruje. „Už na nás reagujú. Keď zapískam, vychádzajú z vody. Vedia, že im niečo nesiem,“ hovorí.
V článku sa dočítate:
- Čím nutrie miestni obyvatelia kŕmia,
- ako sa na prikrmovanie hlodavcov pozerá štát a odborníci,
- prečo ich Kľačančania nepovažujú za škodcov,
- či spôsobili nutrie už nejaké škody,
- ako sa pôvodný hlodavec z Južnej Ameriky dostal do Európy.
„Nosíme im mrkvu, jablko, kapustu aj petržlen,“ špecifikuje Helena Martincová.
Podľa správania nutrií je zjavné, že im najviac chutí jablko. O to sa medzi sebou bili najviac. Miroslav Mihálka dodáva, že nepohrdnú ani banánovou šupou.