VRÁBLE. Ľudovít Didi bol významný minoritný spisovateľ a v prvom rade oddaný pedagóg. Aj napriek rómskemu pôvodu či ťažkým životným prekážkam, ktorých bolo neúrekom, sa mu podarilo získať pevné miesto v spoločnosti a dokonca publikovať štyri rómske romány, plné autentických príbehov.
Po páde režimu mu bol pridelený zaslúžený titul inžiniera. Ako spisovateľ debutoval vo svojich 73 rokoch napísaním vôbec prvého rómskeho románu v slovenčine, vydania toho posledného sa už neodžil.
Bol otvoreným kritikom sovietskej invázie a hrdým signatárom Charty 77. Za jeho činy ho prezidentka Zuzana Čaputová ocenila štátnym vyznamenaním Radom Ľudovíta Štúra III. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.

Ústav pamäti národa jemu i jeho manželke priznal status účastníkov protikomunistického odboja. V minulosti získal aj Verejné uznanie mesta Vráble a Cenu mesta Vráble.
V článku sa dočítate:
- Ako vznikol prvý slovenský román,
- kto hral významnú úlohu v živote Ľudovíta Didiho,
- ako ho bývali režim potrestal za kritiku ruskej invázie,
- čo by podľa potomkov povedal na aktuálne politické dianie.
Štátne ocenenie preberal jeho syn Ľudovít a prítomná bola tiež dcéra Mária, ktorú všetci doma volajú Zuzana. Porozprávali nám, kto ich otec bol, prečo sa z učiteľa stal spisovateľ aj čo by si asi myslel o súčasnej politickej situácii na Slovensku.
Prvý rómsky román
Za pomerne krátky čas stihol Ľudovít Didi napísať až štyri rómske romány. K tomu prvému ho po odchode do dôchodku priviedla manželka Mária. „Otec nemal rád nečinnosť. Mama mu vnukla myšlienku, aby sa zameral na písanie. A tak začal písať,“ objasňuje zrod prvého rómskeho románu syn.