
NITRA. V poradí ôsme knižné dielo Piliere ilúzie nitrianskej spisovateľky Evy Hraškovej je o ilúziách, v ktorých často žijeme. Autenticky zobrazuje čas pandémie, je v ňom dávka napätia, typická pre Hraškovej tvorbu a ako sama hovorí, je hlavne o živote.
„Snažím sa príbehy písať autenticky, aby reflektovali dobu, ktorú žijeme. Kniha Piliere ilúzie otvára aj tému covidu, pretože pomerne dlho patril k našim životom,“ približuje autorka.
Väčšina jej kníh sú spoločenské romány s prvkami napätia. Porozprávala nám, čím je táto kniha iná a čo v nej čitateľov čaká.
V rozhovore sa dočítate:
- Pre koho je kniha určená,
- čím sa líši od autorkiných predchádzajúcich diel,
- prečo je hlavná postava psychiatrička,
- kde brala zdroj inšpirácie,
- aké prekvapenie v súvislosti s knihou chystá pre svojich čitateľov.
O čom je vaša nová kniha?
Je o mladej žene, psychiatričke Júlii, ktorá má prácu, rodinu a dieťa. Práve v covidovom období je intenzívne atakovaná pacientmi, ktorí potrebujú pomoc.
Júlia sa, ako mnohé z nás, potĺka s problémami kam dať dieťa, keď sú zatvorené škôlky, ako zvládnuť vypätú situáciu v práci a v tomto istom období hľadá samú seba.
Prežíva stratu jediného žijúceho pokrvného príbuzného, ostáva uväznená doma so svojou dcérou na neurčitý čas. Zisťuje, že všetko, o čo sa v živote opierala, sa rozpadá ako piliere. Je to postava s reálnymi problémami, aké v tom období riešili mnohí z nás.

Máte vo zvyku do deja zakomponovať dramatickú situáciu, ktorá čitateľa drží v napätí. Čo je to tentoraz?
Prišla som na to, že romantický príbeh už asi neviem napísať. Môj knižný debut bol romantický. Už pri druhej knihe som však zistila, že od tej tradičnej romantiky upúšťam a v mojich knihách sa viac odráža realita. Mám rada trilery a akési temno v príbehu.
Chcem, aby čitateľ prišiel na chuť aj niečomu inému, ako opakujúcej sa romantike. Kniha obsahuje dramatickejšiu líniu dotvárajúcu dej.