Legendárny tréner František Lörinczi nenaštartoval postupy z „okresu“ do druhej ligy preto, aby futbal vo Vrábľoch po 104 rokoch skončil.
Iný obetavý funkcionár (radšej ho nemenujme) „nekradol“ rodine desaťtisíce korún a nevrážal ich do vrábeľského futbalu preto, aby po 104 rokoch skončil.
Ani ikonický Jozef Ürge nevystrieľal postupy preto, aby futbal vo Vrábľoch skončil, srdnatí činovníci nenosili na zápasy prenosnú tribúnu, aby 104-ročná tradícia raz zakapala, nie, nebohý vedúci mužstva Vladimír Penzeš po postupe do 1. SNL nevylial šampanské na trávnik preto, aby zarástol burinou.
No presne to sa teraz môže stať.

Vrábeľský futbal zvykol od mesta dostávať 66-tisíc eur ročne. Februárové zastupiteľstvo mu prikleplo 17,5-tisíc. Jeho životaschopnosť si teda vyrátate ľahkou rovnicou.
Chceme veriť, že obetavý primátor Tibor Tóth nebol posledným strážnym anjelom klubu, keď mu v nejednotnom poslaneckom zbore každoročne vyboxoval šancu na prežitie.
Ľud si vybral zmenu, Tóthov nástupca Viktor Németh má entuziazmus i plány, deklaruje pre mesto len to najlepšie a výborne vie, ako sa futbal robí a koľko stojí. No čo ľudia okolo neho? Kto si vezme na triko zánik jediného mužského kolektívneho športu so 104-ročnou tradíciou?
Nepozerajme na všetko len cez peniaze, futbal nie je iba 66-tisícová dotácia a ani triedny nepriateľ, je to značka, čo Vrábľom robí historicky najlepšiu reklamu, spája ľudí a vychováva vyše sto talentov (dvakrát viac než pred pár rokmi), ktoré by možno inak sedeli pri počítači.
Nemôže byť reč ani o prehnaných odmenách futbalistov, odrobinky, ktoré zarábajú, vysype z vačku každá väčšia obec. A hrať z lásky k mestu? V roku 2023? To už nie je ani v ôsmej lige, nieto v štvrtej. Zakoncertujú Horkýže Slíže v lete na starom ihrisku zadarmo?
A vedia tí, ktorým kole oči fúzia s FC ViOn, že mestu šetrí peniaze? Dediny hrajú s 20-tisícovou podporou od samosprávy na mládež štvrté-piate ligy. Vrábeľské talenty s porovnateľnou sumou prvú. A je rozdiel v lete zaplatiť tisíce za posily alebo si ich zdarma vytiahnuť z Požitavskej futbalovej akadémie, ktorú aj tak Zlaté Moravce ťahajú oveľa viac než Vráble.
Áno, povedzme aj „bé“ – ak energetická náročnosť štadióna ročne vzrastie o 45-tisíc a ledva sa v meste svieti a kúri, tak rozpočet futbalu už nemôže byť 90-percentne závislý od radnice. Klub jednoducho musí prilákať viac sponzorov než kedysi. Inak zahynie. Ak nie teraz, tak neskôr.
Ibaže 72-percentný škrt z jesene do jari, teda z večera do rána uprostred sezóny, môže byť až príliš radikálna rana. Stačila by polročná záchranná injekcia a jarné postupné nabiehanie na novú, od leta platnú, spoluprácu klubu s mestom, pokojne aj znovu pod hlavičkou Spartaka a nie FC ViOn, ak si obe strany zrátajú, že stará značka dá klubu nový vietor i partnerov.
Kto však chce na vrábeľskom futbale drasticky šetriť teraz, nech vie, že v lete už nemusí byť na akom.