KRÁĽOVÁ NAD VÁHOM. Počas zimného obdobia sa na viacerých vodných plochách a tokoch na Slovensku realizuje zimné sčítanie vodného vtáctva. Chránené vtáčie územie Kráľová je viazané na vodnú nádrž s rovnakým názvom a patrí medzi desať najvýznamnejších zimovísk vodného vtáctva na Slovensku. Oblasť je výnimočná nielen početnosťou vtáčích druhov, ale aj ich vzácnosťou.
Tento rok sa monitoring vodného vtáctva robil pravidelne na mesačnej báze od októbra do apríla.
„Vďaka detailnejšiemu monitorovaniu lokality vieme komplexnejšie zaznamenať zmeny v početnosti druhov vtákov, ako aj zmeny v prostredí. Špecifickou udalosťou bolo minuloročné vypúšťanie vodného diela Kráľová,“ vysvetľuje ornitologička Zuzana Lackovičová z SOS/BirdLife Slovensko, ktorá pravidelne mapuje vtáctvo danej oblasti.
Vzácni hostia
Odhadovaný počet vtákov, ktoré sa v chránenom vtáčom územní Kráľová počas roka zdržiava, je cez desaťtisíc jedincov spomedzi viac ako 200 druhov. Zaznamenané boli viaceré ohrozené, dokonca aj kriticky ohrozené vtáčie druhy. Práve počas zimného obdobia sa tu vyskytujú mnohé vzácne severské vtáky.
V článku sa dočítate:
- Ktoré vzácne severské druhy v CHVÚ Kráľová prezimovali,
- ako labuti môže uškodiť prikrmovanie pečivom,
- čo navrhuje ornitologička v súvislosti so zaznávaným kormoránom,
- čím chce ŠOP SR zlepšiť nevyhovujúce podmienky pre významný hniezdiaci druh rybára riečneho.
Medzi vážených hostí zo severu patrí potáplica stredná, ľadovka dlhochvostá či turpan tmavý.
Turpan tmavý je vzácny druh kačice, ktorý na Slovensku obľubuje na zimovanie len dve lokality. Jednou z nich je práve Kráľová.
Aj potáplica stredná na našom území iba zimuje.
„V januári sme spozorovali až sedem jedincov potáplic stredných,“ prezrádza ornitologička.

Pre potáplice stredné je charakteristická biela škvrna v zadnej časti tela, viditeľná nad hladinou. Vďaka tomu sa dá ľahko rozoznať od siluetou podobných vtáčích druhov, napríklad kormoránov.
Počet zimujúcich jedincov vodného vtáctva u nás závisí najmä od klimatických podmienok. Vodné plochy na severe Európy počas miernych zím nezamŕzajú a vtáky preto nemajú potrebu migrovať na juh.