NITRA. Slovenskí hydinári v poslednom období hovoria o enormnom náraste prevádzkových nákladov všetkých vstupných položiek.
Cenu mäsa a vajec najbližšie môže ovplyvniť zvyšovanie mzdových nákladov za nočnú prácu, ktoré podniky čaká už začiatkom leta.
Rast cien vajec ovplyvní podľa riaditeľa Únie hydinárov Slovenska Daniela Molnára aj tlak verejnosti na zrušenie klietkového chovu. Chovatelia tvrdia, že tlak je neopodstatnený.
V Nitrianskom kraji majú svoje sídlo viacerí chovatelia hydiny, ktorí sa zaoberajú chovom, výrobou mäsových výrobkov aj produkciou slepačích vajec.
„V tomto regióne sa vždy pestovali plodiny na výrobu kŕmnych zmesí. Plusom sú aj dobré klimatické podmienky,“ vysvetľuje dôvody Daniel Molnár.
Výrobca mäsa a mäsových výrobkov HSH Veľké Zálužie denne na bitúnku spracuje približne 25-tisíc kusov hydiny a najväčší spracovateľ a výrobca hydinového mäsa Hyza Topoľčany viac ako 100-tisíc kusov hydiny. Spolu zamestnávajú cez tisícku zamestnancov.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo chovatelia považujú zákaz klietkového chovu za neopodstatnený,
- čo si myslia o záberoch na uhynuté sliepky v kampani na zákaz klietkového chovu,
- ako sa menia chute Slovákom pri hydinovom mäse,
- ktorý produkt je dlhodobo najpredávanejší,
- čo je hydinový prípravok a ako sa líši od hydinového mäsa,
- aký dopad má na hydinárov energetická kríza,
- či klesla, alebo vzrástla počas pandémie spotreba hydiny.
Pred Veľkonočnými sviatkami stúpla cena vajec na tri, až viac ako štyri eurá. Za akú cenu chovatelia predávali vajcia reťazcom?
Je rozdiel medzi cenou, za ktoré vajcia predávajú chovatelia nosníc a cenami spotrebiteľskými. Vo februári bola priemerná predajná cena od výrobcu do obchodu za 1,65 eur za desať kusové balenie klietkových vajec. Pri podstielkových vajciach rovnakého počtu bola cena 1,93 eur. Cena vajec sa nedá zmeniť hneď. Závisí od rastu nákladov na ich produkciu. Preto sa mení s mesačným, niekedy aj s dvojmesačný odstupom.

Prečo sa tak bránite zákazu klietkového chovu?

Spôsob chovu nemá žiadny vplyv na kvalitu a zloženie vajec. Zloženie vajec ovplyvňuje iba zloženie kŕmnej zmesi. Kŕmne zmesi sú vo všetkých chovoch presne namiešané a obsahujú všetky potrebné zložky.
O tom, či má nosnica vytvorené dobré podmienky pre chov, nám hovoria dva základné ukazovatele, počet znesených vajec a úhyn nosníc.
V klietkovom chove je najvyššia znáška vajec a najnižší úhyn nosníc. To nám dokazuje, že podmienky na chov v tomto systéme nemôžu byť nevhodné.