ZLATÉ MORAVCE. Ako stredoškolák si založil kapelu, ktorou v Československu odštartoval tanečnú vlnu.
Prvý singel ‘Macejko‘, s použitím hlasu z počítača, spôsobil ošiaľ a rok bol najpredávanejším tanečným singlom na Slovensku aj v Čechách. Úspech ho sprevádzal aj naďalej.
Stano Šimor je jedným z najvplyvnejších ľudí v slovenskom aj českom hudobnom svete. Stál za zrodom chlapčenskej kapely Lunetic, Helenu Vondráčkovú, Karla Gotta a mnohých iných, opätovne dostal na hudobnú scénu.
Momentálne pracuje ako skladateľ soundtrackov pre Netflix, jednu z najväčších streamovacích spoločností sveta.
Dlhodobo žije v Belgicku, kam ho priviedla túžba robiť európsku tanečnú a popovú hudbu.
V článku sa dočítate
- Ako vznikol megahit Macejko,
- čo ho spája s ITM Smile, Gladiátorom a Senzusom,
- čím začal príbeh najslávnejšej českej chlapčenskej kapely,
- ako došlo ku spolupráci s Vondráčkovou a Gottom,
- prečo je momentálne populárny hip hop a rap,
- čo má momentálne spoločné slovenská hudobná scéna s európskou.
Práca pre Netflix ako ‘bokovka‘
K práci snov, ako by mnohí určite spoluprácu s jedným z najväčších poskytovateľov internetových a streamovaných médií označili, ho doviedla náhoda.
„Všetko to začalo spoluprácou s DJ-om Ondray. K jednej skladbe sme prizvali austrálsku umelkyňu Stellu Rhymes, ktorá vzniknutý song ‘Escalate‘ ponúkla ako titulnú pieseň k seriálu Sense8,“ objasňuje Stano Šimor začiatok spolupráce so streamovacím gigantom.
Vedeniu austrálskeho Netflixu sa pieseň natoľko zapáčila, že po nej okamžite siahli a ponúkli mu dlhodobú spoluprácu. To bolo v roku 2015.

„V tom čase som sa plne venoval práci hudobného producenta. Zastupoval som viacerých interpretov, lietal z Belgicka do Čiech, aj na Slovensko,“ hovorí.
Keďže bol vyťažený viac ako dosť, jeho odpoveď znela, že sa ozve. „Ozval som sa, keď prišla pandémia a tým začala naša spolupráca."
Odvtedy skomponoval hudbu pre viac ako dvadsať filmov a seriálov.
„Niekedy ani neviem, čo je to za film. Dostanem zadanie na štýl hudby, časové sekvencie alebo šumy. Všetko pripravím, pošlem a z toho si režisér vyberá,“ objasňuje spôsob práce.