NITRA. Nitran Ján Jahn sa značkovaniu peších turistických chodníkov venuje bezmála 50 rokov a vraví, že remeslu, lebo tak pokojne značkovanie môžeme nazvať, hrozí zánik.
„Značkárov je málo, nemáme nasledovníkov. Keď vymrieme my, je to koniec značenia,“ hodnotí súčasný stav dlhoročný turista, horolezec, inštruktor značenia a predseda Komisie značenia Regionálnej rady Klubu slovenských turistov v Nitre.
Tradícia značkovania pritom siaha hlboko do našej minulosti. Prvý turistický chodník na území Slovenska bol vyznačkovaný v roku 1874.
Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 15-tisíc kilometrov vyznačkovaných peších trás. Stará sa o ne Klub slovenských turistov s približne troma stovkami značkárov, ktorí túto záslužnú činnosť robia ako dobrovoľníci.
V článku sa dočítate:
- Kadiaľ povedie nová turistická trasa na Zobor,
- čím návštevníci nitrianskej dominanty , často nevedome, porušujú zákon,
- kam až vedie 105 kilometrov dlhá pešia turistická trasa od zoborských kasární,
- o čo všetko sa turisti - značkári v prírode starajú,
- aké kuriózne miesto pri značkovaní objavili.
Vyškolení značkári pracujú v teréne podľa predpisov presne určujúcich druhy značiek aj spôsob ich umiestňovania. Oblasti značenia sú rozdelené podľa pohorí.

Až 150 kilometrov chodníkov naprieč celým pohorím Tribeč, od Nitry po Skýcov, spravuje len šesť ľudí.
Nová trasa na Zobor
Atraktivita pešej turistiky každoročne stúpa, čo má za následok aj vznik nových peších turistických trás.
Časté porušenie zákona
V obľúbenej lokalite Zoborských vrchov mnoho návštevníkov, často nevedome, porušuje zákon.
Pokračovanie neznačkovým terénom, od Svoradovej jaskyne k Trom dubom, je porušením zákona.
Zoborská lesostep je národná prírodná rezervácia s najprísnejším piatym stupňom ochrany.
Značkári odporúčajú použiť modré a zelené značkované chodníky, ktoré prechádzajú okrajom rezervácie. Žltá trasa vedie otvoreným terénom a ponúka ďaleké výhľady na krajinu.
Jednu, veľmi zaujímavú, chystajú nitrianski značkári už dva roky. Ako to už na Slovensku býva, jej vznik spomaľuje množstvo byrokratických procesov.
„Nová turistická značkovaná trasa povedie z Nitrianskych Hrnčiaroviec na Zobor. Začne v obci pri kostole a po vstupe do lesa návštevník na nej uvidí archeologickú lokalitu, veľký krmelec aj val hradiska. Trasa vyústi na Zobore," špecifikuje detaily budúceho trojkilometrového turistického chodníka jeden z jeho autorov.
Vznik chodníka by mal pomôcť odľahčiť predimenzované okolie Liečebného ústavu Zobor.
Z Nitry do Handlovej
Pešia turistická infraštruktúra je vďaka pohoriam v Nitrianskom kraji veľmi dobre rozvinutá. Doslova sa po nej dajú nachodiť kilometre. Hustá sieť peších značkovaných trás v oblasti Zobora dosahuje viac ako 50 kilometrov.