NITRA. Vedci z výskumného centra AgroBioTech budú skúmať účinky MCT oleja s čili na rakovinové bunky. Zamerajú sa na rakovinu hrubého čreva a rekta.
„Projekt bol podporený sumou 250-tisíc eur z Agentúry pre podporu výskumu a vývoja. Odštartoval 1. júla a potrvá štyri roky,“ povedala Lucia Gabríny, riaditeľka Výskumného centra AgroBioTech pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.
Výsledkom budú tri kokosové MCT oleje obohatené o rôzne druhy čili s rozličnou pálivosťou.
„Venujeme sa potravinám, ktoré majú preventívny účinok. Nie je to náhrada liekov,“ pripomenula Gabríny.
Vyberú z desiatok odrôd
Prvý produkt má byť hotový v priebehu budúceho roka. Firma, ktorá sa venuje predaju MCT oleja, ho na vlastné náklady uvedie na trh.

„Botanická záhrada SPU nám vypestovala pre naše výskumné aktivity štyridsať odrôd čili s rôznym obsahom kapsaicínu, čo je vlastne štipľavosť. Z nich sa vyberie desať odrôd na analýzu. Následne vyselektujeme tri,“ informovala riaditeľka výskumného centra.
Čím viac sú čili papričky pálivé, tým viac obsahujú kapsaicínu. Vedci budú skúmať a hodnotiť jeho účinok na rakovinové bunky hrubého čreva a rekta.
AgroBioTech nakoniec požiada Úrad priemyselného vlastníctva o zápis úžitkového vzoru na minimálne jeden z výrobkov.
Zdroj energie
Samotný MCT olej podporuje spaľovanie tukov, rast svalov a je zdrojom energie. Hodí sa preto na prevenciu obezity aj liečbu rôznych porúch gastrointestinálneho traktu.

„Dodáva energiu aj pre mozog a využíva sa ako podporná liečba pri Alzheimerovej chorobe. Naším cieľom je obohatiť tento olej aj o protirakovinový účinok, ktorým sa vyznačuje čili,“ informovala hlavná riešiteľka projektu Hana Ďúranová.
Keďže čili má antimikrobiálny účinok, predĺži zároveň trvanlivosť oleja.