VZN o zákaze hazardu schválili mestskí poslanci v Zlatých Moravciach pred dvoma rokmi na základe petície, ktorú vyzbierali občianski aktivisti zo združenia Zastavme hazard. Teraz mesto zvažuje uvoľnenie a namiesto prohibície zavedenie primeranej regulácie.
Situácia sa mení
„Sme určite za to, aby mestá, ktoré pôvodne prijali zákaz hazardu, svoje rozhodnutie prehodnotili,“ komentuje situáciu hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Hlobenová. „Po pandémii, kedy museli byť herne zatvorené, môžeme hodnotiť prudký nárast online hrania, ktoré je tým hlavným dôvodom, prečo zákazy viažuce sa na určité územie strácajú zmysel. Je podstatné si uvedomiť, že v čase, kedy mestá začali diskutovať o zákazoch hazardu a prijímať VZN, tvorilo online hranie 1% na poli s hazardnými hrami, dnes je to 30%. Ďalších viac ako 30% tvoria stávky a lotérie, pre kamenné herne prišiel historický prepad na poslednú tretinu,“ pokračuje Dominika Hlobenová.
Financie, ktoré môžu chýbať
Z pôvodného počtu desať herní je v Zlatých Moravciach momentálne päť prevádzok, ktoré mestu ročne odvedú viac ako 100 000 eur. O tieto peniaze by od budúceho augusta, keď sa aktuálne fungujúcim herniam končia licencie, mesto definitívne prišlo. „Bolo by dobré, že keby sa to ako zakonzervuje a nemusí sa rozširovať, ale to, čo je aktuálne v meste, to by ostalo a mesto by mohlo počítať s určitým tým príjmom,“ vyjadril sa pre RTVS jeden z mestských poslancov, Michal Cimmermann. Dominika Hlobenová potvrdzuje, že prevádzkovatelia herní oslovili rôzne mestá, kde kamenný hazard definitívne skončí už budúci rok, aby im predniesli zmeny na poli hazardných hier s tým, že sú otvorení diskusii a potenciálne tiež ochotní momentálny počet otvorených herní na pôde miest akceptovať ako finálny.
Bez čiernych herní
Asociácia zábavy a hier navyše varuje pred rozširovaním nelegálneho hazardu, ktorému sa darí práve v mestách či obciach, kde hazard úplne zakázali. „Prišlo tam k rozmachu čierneho hrania, pričom nelegálne zariadenia či herne sa pravidelne vyskytujú opakovane v tých istých lokalitách,“ hovorí Dominika Hlobenová. To, že by úplný zákaz kamenných herní napokon nemusel mať požadovaný účinok, potvrdzujú aj slová Denisy Šoltésovej z neziskovej organizácie Trojlístok. „‘Klasickí’ hráči v kamenných herniach stále tvoria konštantnú časť klientely a toto sa nezmení ani zákazom. Budú hrať v okolitých obciach alebo prejdú do online priestoru, lebo zákaz nemá vplyv na zmenu hazardného správania, len zníži dostupnosť,” konštatuje riaditeľka prešovskej neziskovky, ktorá sa venuje pomoci závislým.
Lepšia ochrana pre zraniteľných
Dominika Hlobenová poukazuje na pravidelné kontroly Úradu pre reguláciu hazardných hier, ktoré majú za úlohu nielen odhaľovanie nelegálnych herní či zariadení, ale aj dohľad nad kontrolou pri vstupe do kamennej prevádzky. „Každý, kto vstupuje do kamennej herne sa musí preukázať občianskym preukazom a ak nespĺňa podmienky na vstup, čiže je maloletý alebo sa jeho meno nachádza v Registri vylúčených osôb, vstup mu nie je umožnený,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová prísne pravidlá, ktoré sa vzťahujú na vstup. „Úrad pre reguláciu hazardných hier v tomto robí dobrú prácu, prax nám ukazuje, že pravidelné kontroly potvrdzujú dodržiavanie týchto zákonných nariadení,“ konštatuje Dominika Hlobenová.
Zákaz prehodnocujú aj iné mestá
Ak by Zlaté Moravce vo štvrtok 19. októbra zákaz na základe nových faktov prehodnotili, neboli by na Slovensku jediné. V máji tohto roku k podobnému kroku pristúpilo tiež mesto Malacky, ktoré namiesto prohibície zaviedlo reguláciu, podobný krok už dávnejšie urobili aj niektoré mestá v Čechách, kde sa zákaz ukázal ako neúčinné riešenie a nijakým spôsobom neznížil počty hráčov, avšak negatívne dopadu prohibície už nedokážu odstrániť. V Brne povolili návrat kasín, no podľa ich majiteľov len v samotnom centre mesta stále funguje takmer sto nelegálnych miest s automatmi.
Pomoc v ťažkých časoch
„V neistých časoch sú dobré každé financie a prevádzkovatelia hazardných hier sú navyše vždy v rámci spoločenskej zodpovednosti ochotní priložiť ruku k dielu,” uvádza Dominika Hlobenová príklad v podobe OZ Rozvíjame naše mestá, ktoré združuje prevádzkovateľov kamenných herní. Vďaka tomuto občianskemu združeniu sa majiteľom herní podarilo v meste Poprad zrevitalizovať viacero detských ihrísk či v Šali zrekonštruovať kolkársku dráhu. „V prípade, že by bolo aktuálne VZN týkajúce sa herní v meste Zlaté Moravce zrušené, hráči, ktorí by aj tak skončili v online herni, budú podliehať nielen prísnejšej kontrole, ale navyše sa časť zo získaných tržieb v herniach vráti naspäť mestu a spoločnosti,“ uzatvára tému výzvou na spoluprácu Dominika Hlobenová.