Zakalenie našej prirodzenej šošovky sa nedá odstrániť inak ako operáciou. Tá však patrí k najčastejšie vykonávaným zákrokom na ľudskom tele a pre pacienta znamená aj príležitosť. Práve „vďaka“ operácii sivého zákalu sa môže zbaviť aj okuliarov.
Sivý zákal je ochorenie, pri ktorom dochádza k zakaleniu prirodzenej očnej šošovky. Väčšinou prichádza s pribúdajúcim vekom. Vy to môžete vnímať ako zahmlené videnie, ktoré sa podobá pohľadu cez špinavé okno. Farby sú menej sýte a postupne si uvedomujete, že váš zrak sa zhoršuje. Niekedy sa sivý zákal prejavuje aj prechodným zlepšením videnia do blízka. V neskoršom štádiu sa však v dôsledku nedostatočného prieniku svetla na sietnicu všetky zrakové funkcie rapídne zhoršujú.
Riešením je krátka operácia, ktorá prebieha formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti ju už absolvujú mladší ľudia ako v minulosti. „Užívanie rôznych liekov, úrazy či takisto medikamentózne ovplyvnenie plodnosti u žien posúvajú vekovú hranicu operácií sivého zákalu do mladších vekových kategórií. Ak je však sivý zákal diagnostikovaný, sám sa nikdy časom nezlepší, práve naopak – postupne viac a viac zhoršuje videnie,“ vysvetľuje MUDr. Marcel Bartoš, primár očného oddelenia z Medicentra Dzurilla v Nitre.

Rozhodnutie, ktoré robíte len raz za život
Pri operácii, ktorá sa vykonáva v lokálnom znecitlivení, sa odstráni vaša nefunkčná šošovka a vymení za umelú vnútroočnú náhradu. Hovoríme o vložení neuveriteľne presnej a veľmi malej šošovky, ktorá sústredí svetlo na vašu sietnicu a umožní tak obnovu vášho videnia.
Operácia trvá približne 10 až 15 minút. Netreba ju zbytočne odkladať, je však dôležité urobiť správne rozhodnutie. Nielen o vnútroočnej šošovke, ktorú vám implantujú, ale aj o klinike, kde sa dáte operovať.
„Na našom oddelení uplatňujeme individuálny prístup k pacientovi, takže každému vieme ponúknuť operačné riešenie ,šité na mieru‘ s výberom z portfólia prvotriednych vnútroočných šošoviek. Tie máme vyselektované podľa charakteru materiálu a optických vlastností, čo je v súlade s celosvetovým trendom používania čo najkvalitnejších implantátov,“ dodáva MUDr. Bartoš. Zvolenie si typu šošovky, ktorá vám bude najviac vyhovovať, je veľmi dôležité, preto si vyžiadajte odporúčanie lekára. „Výber šošovky závisí od anatomického a funkčného nálezu na očiach. Pri konzultácii sa zároveň podrobnejšie pýtame, čomu sa pacient venuje pracovne či vo voľnom čase, a tiež, aké má očakávania od videnia po operácii. Rozhodnutie takisto ovplyvňujú ďalšie očné či celkové ochorenia pacienta,“ dopĺňa primár z očného oddelenia Medicentra Dzurilla.
Aké sú typy šošoviek?
Monofokálne šošovky dokážu zabezpečiť kvalitnú zrakovú ostrosť len do jedného ohniska, napríklad do diaľky. Do blízka však budete potrebovať okuliare.
Nadštandardné trifokálne šošovky môžu poskytnúť kvalitné videnie do blízka, na strednú vzdialenosť, ale aj do diaľky. Majú však svoje obmedzenia a nie sú vhodné pre všetkých. Najmodernejším typom sú prémiové vnútroočné šošovky s predĺženým ohniskom, po ich implantácii pacienti vidia výborne na diaľku aj na strednú vzdialenosť. Všetky tieto typy šošoviek majú aj torické verzie, určené pre pacientov s astigmatizmom.
Počas jednej operácie vám teda odstránia nielen sivý zákal, ale aj ďalšie refrakčné chyby – ďalekozrakosť, krátkozrakosť, presbyopiu, prípadne astigmatizmus. A vy môžete opäť vidieť ostro.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300027