NITRA. Šarlach je vysoko nákazlivé ochorenie, o ktorom sa často nehovorí. Pamätajú si naň najmä starší, niektorí spomínajú, že ich dostal do nemocnice.
Aktuálne šarlach zaznamenali aj v niektorých školských zariadeniach v Nitrianskom okrese.
Základná škola neďaleko Nitry naň upozornila na svojom webe. Píše, aby rodičia neposielali dieťa do kolektívu, ak sa u neho objavia príznaky typické pre šarlach.
Viacerí ho považovali za dávno zabudnutú chorobu, podľa lekárov to ale nie je pravda. Stále tu je, len sa o ňom menej hovorí, pretože naň účinkujú antibiotiká, ktoré kedysi neboli k dispozícii.
Hlavný hygienik ešte v lete povedal, že na Slovensku sa objaví ročne 200 až 300 prípadov šarlachu. V tomto roku ich už v júni bolo vyše dvesto. Ochoreli najmä deti v materských školách naprieč celej krajiny.
Angína a vyrážky
Šarlach je infekčné ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje deti medzi 3. až 10. rokom života. Spôsobuje najmä angínu a drobnoškvrnitý kožný výsev.

Nákaza sa ľahko šíri kvapôčkovou infekciou a blízkym kontaktom. Napríklad chytaním kontaminovaným predmetov alebo konzumáciou kontaminovanej stravy.
Inkubačná doba je podľa nitrianskej hygieničky Kataríny Tinákovej väčšinou jeden až tri dni, nidektoré zdroje spomínajú až päť dní.
„Šarlach alebo tzv. streptokoková angína je spôsobená baktériou beta hemolytickým streptokokom skupiny A (Streptococcus pyogenes) a považuje sa za ochorenie detského veku,“ informuje Tináková.
Diagnóza sa okrem špecifických príznakov stanovuje na základe dôkazu streptokoka skupiny A výterom z hrdla alebo vyšetrením protilátok v krvi. „Očkovanie proti šarlachu nie je,“ dodala hygienička.
Dôležitou prevenciou je izolácia
Šarlach nepodlieha povinnému hláseniu v zmysle zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Napriek tomu boli vlani Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Nitre hlásené tri prípady. V tomto roku ich bolo zatiaľ sedem.
