NITRA. Na mrkvu, kapustu a kaleráb sa nechali nalákať nutrie, ktoré v pondelok skončili v klietkach na brehu rieky pri Chrenovskom moste. Ochranár ich postupne vozil k veterinárovi.
Popoludní, keď mal službu študent Timotej z UKF, vliezlo do klietky s potravou postupne šesť hlodavcov. Akcia trvá od pondelka do štvrtka.
Študentské hliadky
Počas prvého dňa sme na brehu rieky narátali tri klietky. Naraz boli v jednej maximálne tri nutrie. Pôsobili pokojne, na rozdiel od veľkej samice, ktorá vliezla do pasce spolu s mláďaťom. Metala sa, pohľadom sledovala spoza mreží Timoteja a vydávala silné zvuky.
Klietky na brehu zaujali okoloidúcich. Niektorí neváhali zvieratá prikrmovať. „Prosím vás, nehádžte im to,“ vyzval Timotej skupinku dievčat.
Vysvetlil, že na brehu sa striedajú: „Máme rozostup dve – tri hodiny.“
Ak by klietky zostali bez dozoru, mohol by ich niekto ukradnúť alebo poškodiť. Na noc ich ochranári odvezú a ráno vrátia späť.

Rozryli breh
„Viacerí ľudia, čo sa tu pristavili, hovorili, že už bolo načase,“ poznamenal študent. S kolegami týždeň dozadu napočítali asi päťdesiat nutrií.
Ukázal na rozrytý breh na druhej strane rieky, kde majú nory: „Spôsobujú tým rýchlu eróziu pôdy, tie brehy sú potom labilné. A môžu aj obmedzovať hniezdenie vodných vtákov.“
Našli sa aj takí, ktoré mali s nutriami súcit. „Vyzerajú také milé. A prečo ich chytajú? Aj tie malinké?“ pýtala sa staršia pani. „Všetky zvieratá sú chudiatka,“ konštatovala.
Ďalšia chcela vedieť, kde ich odnesú. „No zabiť ich idú. To isté, čo robia s holubmi aj hrdličkami, všetko ničia. Jaj bože, idem radšej preč,“ odpovedala prvá pani.
Prijateľné riešenie
„Sú premnožené, keby ich ten dedo furt nekŕmil... Medzi stromami má poschovávané plné vrecia pečiva,“ reagovala druhá seniorka.
