NITRA. Mesto Nitra by nemalo prísť o vyše 15 miliónov eur z eurofondov. Zastupiteľstvo nakoniec schválilo návrh na dočasné prefinancovanie kreatívneho centra, ktorý predložili opoziční poslanci z klubov Kršiaka, Štefeka a Obertáša.
Tí opakovali slová ako hon na poslancov, šikana, demagógia, šialenstvo. Tvrdili, že signatári petície za záchranu kreatívneho centra, pod ktorou je vyše 3-tisíc podpisov, boli naverbovaní.

Zástupcovia kultúrnej obce sa voči tomu ohradili, rovnako aj poslanci z Hattasovho tímu.
Návrh, ktorý bol schválený, považujú viacerí za vydieračský. Obsahuje body, ktoré sa centra netýkajú. Podporili ho však, aby mesto neprišlo o eurofondy.
„Týmto uznesením naďalej existuje šanca, že pokračujeme. Iba pripomínam, že k tomu prišlo veľmi neskoro, je to veľmi nešťastné,“ povedal primátor Marek Hattas.
Nižší úver a vlastné zdroje
Na kreatívne centrum treba ešte v decembri nájsť vyše 9 miliónov eur, aby boli preplatené všetky faktúry. Mesto navrhlo zobrať si preklenovací úver, kým neprídu na účet peniaze z eurofondov.

Opozícia rokovanie dvakrát zablokovala, keď neschválila program mimoriadnych zastupiteľstiev. Koncom novembra a 11. decembra.
Už to vyzeralo, že dotácia je definitívne stratená. V časti verejnosti to vyvolalo emócie.
Vo štvrtok, na riadne rokovanie zastupiteľstva, ale predložili kluby okolo Kršiaka, Štefeka a Obertáša vlastný návrh, ako situáciu riešiť. Po dlhých hodinách diskusie bol schválený.
Mesto si zoberie vyše päťmiliónový úver namiesto 9-miliónového a zvyšok dofinancuje z vlastných zdrojov.
„My predsa vieme, že deväť- či desaťmiliónový úver bude stáť na úrokoch státisíce eur. Tipujeme, že to môže byť viacej ako 300-tisíc,“ zdôvodnil Igor Kršiak, prečo navrhli nižší úver.
Zvyšok mesto doplatí z fondu mestského rozvoja (1,65 milióna) a z peňazí, ktoré získa vyradením niektorých investičných akcií.
V predloženom materiáli bola aj alternatíva 2, a to vzdať sa dotácie z EÚ a zrekonštruované budovy (Palace a štyri objekty v bývalých kasárňach pod Zoborom) prenajať na komerčné účely, „pričom sa nevylučujú projekty verejnosúkromného partnerstva“.
Spomenuté bolo napríklad aj bývanie. O tejto verzii sa nakoniec nehlasovalo.
Súčasťou sú aj byty
Súčasťou schváleného návrhu troch opozičných klubov je aj projekt výstavby bytov na Tehelnej, ktorý je už mesiace pozastavený. Opoziční poslanci nesúhlasia s ukončením zmluvného vzťahu so zhotoviteľom a schvaľujú pokračovanie v investičnom zámere.

Návrh, ktorý prioritne rieši kreatívne centrum, obsahuje napríklad aj požiadavky na opravy ciest a chodníkov či personálne zmeny.
Poslanci žiadajú primátora o uvoľnenie Martina Horáka z funkcie prednostu aj o prehodnotenie pracovnej náplne a mzdového ohodnotenia poradcu pre komunikáciu Henricha Vargu „s ohľadom na neuspokojivú kvalitu vykonávanej práce a dosahované výsledky pri mediálnej prezentácii mesta“.
Ďalšou požiadavkou je, aby vedenie mesta nezasahovalo do realizácie schválených investičných a neinvestičných akcií udeľovaním pokynov zamestnancom, ktoré smerujú k mareniu alebo prieťahom.
„Tento materiál je predložený z dôvodu potreby reagovať na stav riadenia mesta a potrebu navrhnutia ďalšieho postupu dokončenia eurofondových projektov,“ píše sa v dôvodovej správe.
Naverbovaní ľudia?
Rokovanie o kreatívnom centre bolo vo štvrtok búrlivé. Kršiak opakoval slová ako teror a hon na poslancov, emócie. Na pondelkové mimoriadne zastupiteľstvo totiž prišli zástupcovia kultúrnej obce, ktorí podpísali petíciu za záchranu kreatívneho centra.
Opozičným poslancom sa to nepozdávalo. Vyhlasovali, že išlo o naverbovaných ľudí, ktorí nemajú dostatok informácií o rizikách projektu.
Kršiak povedal, že za tri týždne urobili anketu, telefonicky a osobne, na vzorke 522 ľudí. O kreatívnom centre vraj vedelo len 13 percent oslovených a 66,3 % sa nevedelo vyjadriť, či je za realizáciu tohto projektu. Až 77,9% nesúhlasilo, aby bolo KC financované na úkor iných cieľových oblastí.

Otázok bolo viac, podľa kritikov boli zavádzajúce. „Ak by sa ľudí pýtali, koľkí súhlasia, aby mesto prišlo o 15 miliónov z eurofondov, zrejme by nesúhlasil ani jeden,“ poznamenal poslanec Roman Ágh.
„Nie je možné, aby ste kládli sugestívne a manipulatívne otázky, získané dáta teda stoja na vode,“ poznamenala poslankyňa Martina Mojtová. Kto príčetný odpovie na otázku, či je za zvýšenie daní? pýtala sa.
„Vy spochybňujete anketu? Ale však aj vy ste mohli urobiť nejakú,“ reagoval Kršiak.
Má si ju dať pod vankúš
Podľa primátora Hattasa projekt kreatívneho centra nemal nikdy na ružiach ustlané. „Kto robí, robí aj chyby, my si ich otvorene priznávame,“ konštatoval.
„Dnes sme prvýkrát počuli, že si priznávate chyby,“ reagoval Ján Greššo.
Opoziční poslanci vytýkali vedeniu mesta, že s nimi nevedie konštruktívnu debatu, že nekomunikovalo riziká projektu. Marta Rácová napríklad očakávala „troška viac ocenenia, poďakovania za prácu 18 poslancom“.
„So znepokojením sledujem hystériu, ktorú ste rozpútali,“ obvinila Hattasovcov. Myslela tým petíciu „proti 18 názorom poslancov“, ktorí podpísali koncom novembra výzvu adresovanú primátorovi. Žiadali v nej okrem iného personálne zmeny vo vedení mesta.
„My sme využili svoje práva, my sme nikoho neurážali. A to čo bolo, čo sa spustilo? Vyhrážanie, vulgarizmy na sociálnych sieťach, na našich mobiloch,“ povedala Rácová.
Podľa vlastných slov skláňa hlavu pred Kršiakom, „akú analýzu vypracoval, primátor by si ju mal dať doma pod vankúš“.
Ponúkol funkciu viceprimátora
Rácová kritizovala aj poradcu Vargu za jeho komunikáciu na sociálnej sieti, ktorá bola kritická voči opozičným poslancom. On jej vraj povedal, že má vo štvrtok dovolenku.
„Učiteľ nemôže vo voľnom čase ležať opitý v jarku. Ani vy si nemôžete vo voľnom čase robiť, čo chcete,“ povedala.
Apelovala na primátora, aby „zastavil túto kampaň, toto zlo a nenávisť, ktorú ste vy, vaši poslanci a vaši zamestnanci vniesli do komunálnej politiky“.
„Petícia je reakcia obyvateľov, nie moja. Moja reakcia bola ponuka funkcia vice-primátora, pevne verím, že to ešte dokážeme dosiahnuť,“ povedal Marek Hattas.
Poznamenal, že útoky na jeho osobu na sieťach aj bilbordoch nebude komentovať. Sú za nimi aj niektorí opoziční poslanci.

„Vy ste oslovili jeden poslanecký klub a ponúkli mu pozíciu viceprimátora, nie trom klubom,“ povedal Kršiak. Ponuka mala podľa našich informácií údajne smerovať k Štefanovi Štefekovi.
„My sme nešli von s emóciami, chceli sme rokovať za zatvorenými dverami,“ poznamenal Greššo. Pravdou ale je, že vyhlásenie určené primátorovi poslali opoziční poslanci médiám hneď, ako ho podpísali. Až potom nasledovala petícia.
Politikárčenie či kompromis?
Hattasovci mali voči návrhu, ktorý predložili tri kluby, viaceré výhrady. Obsahuje časti, ktoré s kreatívnym centrom nesúvisia a Kršiak dal návrh, aby sa hlasovalo o materiáli ako celku.
„Budem hlasovať podľa všetkého za, aby sme neprišli o peniaze z eurofondov, ale ostatné body do tohto materiálu nepatria,“ povedal Roman Ágh. „Napríklad, čo má Tehelná spoločné s financovaním kreatívneho centra?“ pýtal sa.
Viceprimátor Peter Mezei to okomentoval slovom politikárčenie. „Spájame viacero vecí dokopy, ktoré spolu nesúvisia.“ Predložil procedurálny návrh, aby sa hlasovalo o každom bode zvlášť. Neprešiel.
Peter Oremus povedal, že od začiatku projekt kreatívneho centra označoval za riskantný. Ako jediný otvorene priznal, že podporuje alternatívu 2, to znamená, aby sa budovy prenajali na základe súťaže.