Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Precestoval už niekoko európskych krajín, u nás pred tromi rokmi navštívil Banskú Bystricu. „Každá krajina je osobitá, vaša sa možno podobá eskej, ale v každom prípade je nádherná,“ hodnotí. Na 9. roník Detských a mládežníckych folklórnych slávností do Duloviec priviedol Jack Benes svoje dcéry Sarah a Alexandru až z kanadského Wellandu v provincii Ontario. „Detský folklórny súbor Welland Bratislava Dancers som založila pred desiatimi rokmi, aby sme si dlhšie udržali slovenské tradície, ktoré sú nám blízke a milé,“ hovorí vedúca súboru Margita Galátová, ktorá žije v Kanade 15 rokov. Povolaním zdravotná sestra sa vo Wellande venuje osobitne slovenskej komunite. „V súbore je štrnás detí, ale vzhadom na cestov-né náklady ich prišlo len osem. Pä dievat je zo slovenskej komunity – ich prababiky sa narodili už v Kanade, ale hlásia sa k slovenským koreom a udržiavajú naše zvyklosti. V roku 2002 sme boli v Bystrici na otvorení výstavy 120 rokov Slovákov v Kanade. Moje dievatá sú nadšené a uchvátené tým, o vidia na tomto folklórnom festivale. V Kanade nemáme školy umeleckého zamerania, kde by sa nieo podobné mohli naui. Na Slovensku strávime desa dní, ešte nás aká vystúpenie v Dunajskej Lužnej. Je to moja rozlúková akcia. Predtým, ako odídem do dôchodku, by som však chcela z jednej z dievin vychova svoju nasledovníku.“
Na deviatom roníku slávností, ktoré sa konali 23. a 24. júla, sa okrem domácich súborov zúastnili deti Slovákov žijúcich v Kanade, Maarsku, Srbsku a iernej hore. Po prvý raz v dulovskom amfiteátri spievali a tancovali deti z rumunského Nadlaku. Napríklad v maarskom súbore Slnenice z Dunaegyházy tancuje už tretia generácia taneníkov. „Dulovské slávnosti majú veký význam, pretože sú jediné na Slovensku, ktoré systematicky každorone poskytujú priestor deom zahraniných Slovákov. Okrem prezentácie kultúry domácich alebo zahraniných detských folklórnych súborov, dozvieme sa o ich živote a prezentujú svoje folklórne umenie, je tu možnos nadväzovania slovensko-slovenských vzahov,“ uviedla v agentúrnej správe organizátorka Katarína Hrková z Domu zahraniných Slovákov v Bratislave.
Hlavnými organizátormi Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávností Dulovce 2005 boli tunajší Miestny odbor Mati- ce slovenskej, Obec Dulovce a Dom zahraniných Slovákov v Bratislave. Slávnosti sa konali pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparovia. Pod režijným vedením Lenky Šútorovej v dvoch programových blokoch úinkovali detské folklórne súbory (DFS) Welland Bratislava Dancers (Welland – Kanada), Pra-mienok (Selen-a – Srbsko a ierna Ho-ra), Sálašan (Nadlak - Rumunsko), Slnenice (Du-naegyháza – Maarsko) a domáce DFS Rosnika (Hurbanovo), Slnieko (Det-va), Goralik (Kežmarok), Slnenica (Piešany), Matiiarik (Nové Zámky) a Lúik (Dulovce). Hosom festivalu bol folklórny súbor Slnenica z Piešan, ktorý vystúpil v sobotu veer so samostatným programom Pozdrav Dulovciam.
Festival bol súasne poctou Jaroslavovi Ševíkovi – nezabudnutenému taneníkovi, choreografovi a otcovi slovenských folkloristov vo svete. Bol pr-vým predstaviteom Jánošíka v SUK-u, so súborom absolvoval takmer 2500 vystúpení v 36 krajinách sveta. Stál aj pri zrode Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávností Dulovce. Vytvoril im pevnú koncepciu, dramaturgiu a program, bol hrdý na Dulovanov, ktorí spolu s ním vytvorili jedinené folklórne slávnosti na Slovensku. Za predchádzajúcich osem rokov na festivale vystúpilo 3299 taneníkov, z toho 922 detí zahraniných Slovákov. Rodák od Pukanca Jaroslav Ševík zomrel 17. júna v Bratislave.