NITRA. Na Pyramíde je od konca roka fotopoint - drevený rám s panoramatickým výhľadom na mesto. Novú turistickú atrakciu symbolicky „odhalili“ dnes popoludní.

„Teší ma, že v kopcoch nad Nitrou vznikol priestor, ktorý priláka ešte viac turistov, aby sa z výšky pokochali výhľadom na naše krásne mesto a tento moment si zvečnili fotkou,“ povedal primátor Marek Hattas.
Naznačil, že s lokalitou majú ďalšie plány: „Priestor okolo Pyramídy je nutné vyriešiť systémovo.“
„Fotopoint je jednou z prvých lastovičiek. Dnes sa pri ňom odfotí osem z desiatich ľudí, ktorí sem prídu,“ povedal Andrej Berkes zo Zoborského skrášľovacieho spolku, ktorý je realizátorom projektu v spolupráci s mestom Nitra, spoločnosťou Foxconn Slovakia a Nitrianskou komunitnou nadáciou.


Paraglajdistov neobmedzuje
Odporcovia fotopointu vlani rozbehli petíciu. Tvrdili, že projekt je netransparentný a nepozdávalo sa im ani miesto, kde mal pôvodne stáť rámik. Znemožnilo by to štart paraglajdistov.
Fotopoint nakoniec posunuli. „Premiestnili sme ho na existujúcu betónovú plochu, ktorá je pred hornou stanicou bývalej lanovky,“ povedal Andrej Berkes, predseda Zoborského skrášľovacieho spolku.

Dodal, že rámik je drevený a priskrutkovaný o existujúci betón. V prípade potreby sa dá veľmi rýchle zmontovať.
V súvislosti s petíciou spomenul názov historického románu od Aloisa Jiráska s názvom Proti všem.
Ľubica Lachká z Nitrianskej komunitnej nadácie povedala, že všetky financie na fotopoint boli do posledného centu vyúčtované: „Nikto sa na tom nenabalil“.
Vždy sa podľa nej nájdu ľudia, ktorým všetko prekáža, obzvlášť na sociálnych sieťach.
Najcennejšie územie v Nitre
Keď fotopoint koncom roka inštalovali, hovorili aj o ďalších plánoch v lokalite. Podľa primátora sa stretli zástupcovia mesta, Zoborského skrášľovacieho spolku, biskupstva a CHKO Ponitrie.
„Momentálne to máme rozdiskutované. O Pyramíde ako takej sa hovorí veľmi dlho. Boli úvahy zrekonštruovať budovu – hornú stanicu lanovky, či urobiť tu vyhliadku. Je načase tieto projekty skoordinovať tak, aby do toho aktívne vstupovali aj ochranári,“ povedal Hattas.

Zdôraznil ekologický aspekt, „keďže je to najcennejšie územie, ktoré máme v našom meste“.
Výstupná stanica bývalej lanovky a pozemky okolo sú dnes vo vlastníctve biskupstva. To dalo pred šiestimi rokmi vypracovať štúdiu novej lanovky.
Mala ísť nad nezastavaným územím cez pohorie Tribeč, ktoré je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Nástupná stanica bola navrhnutá na Kláštornej, popri ceste smerom k „liečebnému ústavu“.
Horná stanica mala zostať tam, kde je. Projekt uvažoval, že tam bude reštaurácia a ubytovanie s 35 lôžkami. Aktuálne sa hovorí len o rekonštrukcii budovy, bez lanovky.