NITRA. Pod Nitrianskym hradom je jaskyňa, do ktorej sa ľudia nedostanú. To sa má zmeniť. Na okresnom úrade teraz posudzujú návrh na jej čiastočné sprístupnenie.
„Vzhľadom na vertikálny stupeň a riziko pádu navrhujeme verejnosti voľne sprístupniť iba vstupnú časť a nie celú jaskyňu,“ informovali nás na Správe slovenských jaskýň.
Navrhli, aby bola voľne prístupná v dĺžke 10 metrov od vchodu po výrazný skalný stupeň. „Druhý vchod ostane naďalej nesprístupnený.“
Záujem o hradnú jaskyňu, ktorá je prírodnou pamiatkou (rovnako ako všetky jaskyne), vzrástol po nedávnej revitalizácii lesoparku pod hradom. Vedie popri nej obnovený chodník.

Vyniesli z nej odpad
Hlavný vchod do jaskyne bol už pred desaťročiami zamurovaný. Múr v roku 2022 zrekonštruovali, pretože bol poškodený.
„Taktiež bola po vyčistení za murovaná spodná časť chodby, kde bol nahromadený stavebný a komunálny odpad,“ doplnili na správe jaskýň.
Náklady na čistenie a uzatvorenie vyčíslili na 2 285 eur s DPH. Odpad v jaskyni s vysokou pravdepodobnosťou postupne pribúdal po ilegálnych návštevách. „Nachádzal sa aj v sedimente a v ťažko dostupných priestoroch jaskyne.“
Pri čistení pracovníci nenarazili na žiadne archeologické nálezy. Zisťovací prieskum v jaskyni pod hradom ešte v 60. rokoch vykonal Juraj Bárta.
„Našiel črepy a uhlíky,“ povedali na správe.
Žiaľ, v 50. rokoch boli sedimenty jaskyne narušené hľadaním tureckých pokladov: „Jaskyňa tým z archeologického hľadiska dosť utrpela.“
Napriek tomu predstavuje významnú archeologickú lokalitu, podľa odborníkov je zároveň dôležitá aj z geomorfologického a bio speleologického hľadiska. Slúži ako hibernačný priestor pre netopiere.

Našli tam štyri druhy, „avšak v podzemných priestoroch sa vyskytujú v nízkej početnosti“.
Žil tam praveký človek?
Jaskyňa je priebežne monitorovaná členmi dobrovoľnej stráže prírody. Program jej záchrany spracovali Igor Balciar a Peter Gažík zo Štátnej ochrany prírody, pod ktorú patrí Správa slovenských jaskýň.
Jaskyňu pod hradom preskúmali v máji 2017. Vo zverejnenej správe sa píše, že ide o inaktívnu puklinovú jaskyňu sčasti vyplnenú sediment ami. Jej celková dĺžka je 39 metrov.
Prvý archeologický výskum v jaskyni pod hradom vykonal už v roku 1931 Jaroslav Böhm. „Zdokumentoval prítomnosť niekoľkých pravekých črepov tzv. maďarov skej kultúry zo strednej doby bronzovej.“
V blízkom okolí jaskyne sa našli v roku 1957 si lexové úštepy z rádiolaritu, „na základe ktorých sa dá predpokladať, že jaskyňa bola osídlená už v paleolite“.
Odborníci predpokladajú, že v nej žil praveký človek. V usadeninách jaskynného dna sa v roku 1952 našli aj štiepané kamenné nástroje, „ktoré z typologického hľadiska možno považovať za výrobok lovcov a zberačov zo staršej doby kamennej“. Píše sa to v spomínanej správe.
Mince aj kosti
V rokoch 1942-43 boli z jaskyne vyťažené sedimenty, ktoré boli neskôr použité na úpravu chodníkov na hradnom svahu. V literatúre to píše spomínaný Bárta.
„Pri vyvážaní sedimentov bolo nájdených niekoľko bližšie neurčených mincí (pravdepodobne stredovekých) a údajne aj jedna zlatá,“ dočítali sme sa ďalej v správe pracovníkov ŠOP.
Podľa Bártu archeológ Karol Andel v roku 1969 spomínal, že vo vyvezenej žltej spraši „boli aj ľudské kosti, ako aj veľké zvieracie kosti s veľkými kĺbmi, o ktorých dnes predpokladáme, že by mohli byť pozostatkami jaskynného medveďa“.
Fľaše od alkoholu
Keď robili ochranári v roku 2017 prieskum jaskyne, bola prístupná oboma vchodmi. Jej priestory, hlavne v spodnejších častiach, boli znečistené najmä komunálnym odpadom.

„V tesnej blízkosti jaskyne sa pracuje na rekonštrukcii prístupového chodníka vedúceho z parkoviska na Nitriansky hrad, a teda je potrebné ošetriť a usmerniť prípadný vstup turistov do jej priestorov,“ napísali už vtedy do správy Balciar a Gažík.
Od konca minulého roka sú v lesoparku obnovené ďalšie chodníčky, pribudli vyhliadky, osvetlenie aj vchod z Jesenského ulice. V hradnej jaskyni, v časti pod klenbou, sme už našli niekoľko prázdnych fliaš od alkoholu.
„Som nadšená, bezpečne sa teraz dostanem napríklad aj k jaskyni, v ktorej sa našli praveké nástroje a črepy,“ povedala nám pred týždňom päťdesiatnička z Nitry, ktorú sme stretli vo vynovenom lesoparku.
Roky bol úplne zavretý, pretože bol v zlom stave.
Jaskyňa má dva vstupné otvory
Väčší z dvoch vstupných otvorov do jaskyne je založený na tektonickej pukline má tvar trojuholníka s výškou 2,7 metra.
„Po 10 metroch dĺžky jaskyňa pokračuje dvoma smermi. Do hornej chodby sa vstupuje po prekonaní 2 metre vysokého skalného stupňa, dolná chodba pokračuje plazivkou a v ďalšej časti jaskyne nazvanej Pribinova sieň sa obe chodby spájajú,“ píše sa v správe, ktorú zverejnila ŠOP.
Zo spomínanej siene vybieha slepá chodba nazvaná Netopieria. „Záver siene tvorí úzky umelo upravený prielez klenbovitého tvaru“, za ním je priestor vyúsťujúceho na povrch klenbovitým otvorom s výškou cca 1,7 metra.