Článok vznikol v PR spolupráci MY Nitrianskych novín s obcou Svätoplukovo v rámci seriálu NAJFUTBALOVEJŠIA DEDINA.
SVÄTOPLUKOVO. Poklony päťdesiatnikom-matadorom Škoblovi a Augustínovi, nekonečné ovácie kanonierovi Mokrášovi, sen o návrate do oblastnej elity po takmer päťdesiatich rokoch a k tomu detský džavot na ihrisku, ktoré strážia novovybudované šatne. Futbal v Svätoplukove rastie citeľnejšie, než by sa mohlo zdať. V jednej metrike sa k špičke dokonca radí aj samotná obec.

Obnovili mládež
Robiť dedinský futbal? Nezaplatená obeta hodná obdivu. Svoje o tom vie i Marián Gálik, šéf FK Svätoplukovo. Ešte pred koronou vo funkcii nahradil srdciara Antona Žáčika.
„Musel to niekto chytiť. Sú to plné víkendy, no futbal v Svätoplukove nemôžeme nechať padnúť. Robíme ho v skromných pomeroch, premýšľame nad každým eurom. Sú to také malé zázraky bez peňazí. Dokážem sa spoľahnúť na patriotov ako Laco Demeter, Milan Straňák, Stano Mokráš, Juro Lacena a najmä Peter Žáčik, ktorého sponzorská pomoc je neoceniteľná. Mnohí by sme sa však veľmi potešili, keby klubu aktívnejšie pomohli viacerí bývalí futbalisti,“ rozhovoril sa Marián Gálik, predseda klubu a občas i hráč.
Najnovšími ozdobami svätoplukovského futbalu sú mladé nádeje. Góly strieľajú prípravkári U9 i mladší žiaci U13.
„Máme tridsaťpäť mládežníkov. A to všetko z nuly, keďže mládež sme obnovili v sezóne 2021/22 po viacročnej odmlke. Chystáme sa prihlásiť aj kategóriu U8. V deťoch vidíme veľký potenciál, chceme z nich raz vychovať áčkarov. Veľké pozitívum je, že de facto všetci naši mládežníci sú priamo zo Svätoplukova. Sme radi, že k nášmu klubu sa našli cestu aj ich rodičia,“ prezradil Marián Gálik, ktorý mládež FK trénuje spolu s najlepším strelcom áčka Adamom Laukom.

Ešte lámu Mokráša
Muži dlhodobo patria k najlepším tímom v ôsmej lige. Zimujú druhí za jasne prvými Čechyncami. S lanským rokom sa lúčili chutným víťazstvom 5:2 v derby v Cabaji-Čápore. Okrem toho na halovom AQUAFLOT Cupe brali štvrté miesto z turnaja o najlepšieho ôsmoligistu. Láka ich najvyššia oblastná súťaž, ktorú naposledy hrali pred takmer päťdesiatimi rokmi (1966 – 1975). Partiu utužia na štvordňovom sústredení v oravskej Habovke.
„Tím zdvihli letné posily Pavol Demény, Šimon Špánik a Martin Bibeň. V zime sa vráti František Palo. Dlhodobo tvrdíme, že keby sa naskytla šanca postúpiť, určite by sme šli hore. V takom prípade by sme ale potrebovali o čosi väčšiu podporu obce, najväčšieho sponzora nášho futbalu. Musím však povedať, že so samosprávou na čele so starostom Richardom Kozlom máme dobrú spoluprácu,“ netajil klubový náčelník.
Svätoplukovo sa v novembri lúčilo so svojou najväčšou legendou. Kanonier Stanislav Mokráš v 36 rokoch ohlásil koniec kariéry. Dôvod? Zranenia.
„Mnohokrát mu iné kluby sľubovali veľké peniaze, no nikdy neodišiel. Bolí ho bedrový kĺb, ale v partii si ešte občas zahrá. Verím, že na pár zápasov ho ešte presvedčíme,“ povedal Marián Gálik.
„Šalgovu“ robia dobré meno aj ďalšie osobnosti. Veteráni-päťdesiatnici Róbert Augustín (52) a Julián Škobla (51) udivujú aj v pokročilom futbalovom veku.
„Sú to strážni anjeli nášho klubu. Augustín bol ako tréner výborná voľba. Ak práve chýba, zastupuje ho práve Škobla. Oni s futbalom len tak neskončia,“ utrúsil šéf FK Svätoplukovo.

Darí sa aj silovému trojboju
Silnú futbalovú tradíciu v dedine si uvedomuje aj starosta Richard Kozel, ktorého brat Igor Kozel je dodnes najlepším futbalistom zo Svätoplukova. Dotiahol to až do mládežníckej reprezentácie a prvej ligy.
„Futbal je najmasovejší šport v obci. Keby zanikol, bola by to obrovská strata. Našťastie, klub ukazuje pozitívnu tendenciu. Mužom sa darí a po obrode mládeže je naň celkom iný pohľad. Teším sa aj z výraznej angažovanosti rodičov malých talentov,“ povedal prvý muž samosprávy, ktorá klubu nedávno kúpila novú kosačku, dokončila prestavbu šatní a podieľa sa na údržbe areálu.
„Šalgov“ reprezentujú tiež iné športové a kultúrne organizácie.
„Radosť máme aj z výborných výsledkov PWL klubu, drží vyše šesťdesiat slovenských rekordov v silovom trojboji, už roky ho vedie pán Vladimír Kertész. K najaktívnejším spolkom v obci sa radia aj perfektní dobrovoľní hasiči, ktorí pracujú tiež s mládežou, a kluby jednoty dôchodcov, ten je zase nápomocný pri organizácii kultúrnych akcií v dedine. To takisto platí o aktívnych poľovníkoch, spoluorganizujúcich tradičný bicyklový športový deň,“ rozrozprával sa Richard Kozel.
Lepšie separujú
„Starostuje“ od jesene 2022. Svätoplukovo odvtedy spravilo veľký pokrok v separovaní odpadu.
„Z dediny, ktorá patrila k najhorším v tvorbe odpadu na občana, sme sa v tejto metrike dostali do prvej štvorky v celom Ponitrianskom združení obcí. Tvorbu tuhého komunálneho odpadu na osobu sme znížili o päťdesiat percent a výrazne zlepšili separovanie. Najnovšie sme v tomto ohľade dokonca boli vyhodnotení ako člen európskej špičky. Pre lepšie výsledky v zbere odpadu sme zaviedli zásadné opatrenia. Sprvu vyvolali aj búrlivé reakcie, no napokon mali veľký zmysel,“ prezradil prvý muž obce s vyše 1 500 obyvateľmi, ktorá má byť čoraz krajšia.
„Dostali sme pozitívnu odozvu pri posudzovaní projektu Rodinka, preto má v obci ešte v tomto roku začať výstavba detského ihriska. Pripravujeme projektovú dokumentáciu na revitalizáciu kultúrneho domu a obecného úradu. Sústredíme sa tiež na zvyšovanie kvality vodovodu a kanalizácie. V marci nás čaká obľúbené čistenie obce. Pripravíme tiež slávnostné dni obce,“ dodal starosta Svätoplukova Richard Kozel.