NITRA. Hradný most postavili prakticky nanovo, pretože originál zatekal a mal problémy so statikou. Vlhne aj kópia, na múre vidieť fľaky.

To je dôvod, prečo stavbu ani po takmer trinástich rokoch neomietli. Na krajskom pamiatkovom úrade nám povedali, že sa to má zmeniť. Najskôr však treba urobiť hydroizoláciu mosta.
„Skutočne verím, že to tento rok spravíme,“ povedal Martin Štofko, biskupský ekonóm.
Dodal, že most vlhne štandardne a staticky je úplne v poriadku.
Pribudla ílová vrstva
Most vybudovali počas barokovej prestavby hradu, ktorú robili v rokoch 1750 až 1780. Cirkev ho plánovala zrekonštruovať pre problémy so statikou.
Namiesto toho jeho väčšiu časť v auguste 2011 zbúrali a postavili kópiu. Podľa odborníkov sa už pôvodné murivo nedalo obnoviť, bolo silne zasolené.
Súčasťou kópie je aj ílová vrstva nad klenbami, ktorú pôvodná kultúrna pamiatka nemala. Ani to ale most nechráni pred vlhnutím. Z malty sa už trinásty rok vyplavuje vápno, ktoré je spojovacím materiálom.
Sondy do mosta robili opakovane, riešenie sa ale neustále odsúva. Vlastník v roku 2021 informoval, že nechal vyhotoviť vzorky omietok, omietnuť chcel aspoň bočné strany mosta.
Odlišné predstavy
Krajský pamiatkový úrad už pred niekoľkými rokmi s pripomienkami odsúhlasil návrh technológie opráv. Vypracoval ho český odborník na sanáciu zavlhnutých konštrukcii historických stavieb.

Cirkev si podľa pamiatkarov dala spracovať aj alternatívne dokumentácie, aby mala k dispozícii viac odborných názorov. Priniesli odlišné predstavy o konkrétnom technickom riešení.
„Dobrý úmysel nakoniec vlastníkovi výber optimálneho spôsobu sanácie neuľahčil a z jeho strany je práve touto komplikáciou odôvodňovaná dočasná stagnácia finálnej fázy obnovy hradného mosta,“ povedal Rudolf Viršík, riaditeľ KPÚ Nitra.
Konať chcú v tomto roku
Dodal, že napriek tomu im biskupstvo avizovalo, že na tento rok je plánované vyhotovenie sondy na preverenie stavu podkladných vrstiev vozovky, následné práce na realizácii dodatočnej hydroizolácie mosta i omietnutie jeho bočných strán.