NITRA. Fasádu na bývalom kine Palace musia prerobiť. Upozornil na to primátor Marek Hattas, keď sa vyjadroval k termínu otvorenia budovy.
„Problém nie je s celou fasádou, ale iba s konkrétnymi terazzovými prvkami,“ upresnili na radnici. Terazzo je zmes cementovej malty, farbiva a vápencovej drviny.
„Samotné nedostatky sa prejavili formou odliepania, prasklinami, pórovitosťou ako aj zmenou požadovanej farebnosti,“ povedal hovorca Tomáš Holúbek.
Dodal, že práce sú predmetom reklamácie, čiže mestu ako investorovi nevznikajú žiadne dodatočné náklady.

Nastavujú technológie
Kedy nedostatky zistili, radnica neupresnila. Malo to byť začiatkom tohto roka.
„Pri prácach úzko spolupracujeme s krajským pamiatkovým úradom a pamiatkarom to prevedenie nevyhovovalo. Na základe toho sme to reklamovali,“ vyjadril sa Jaroslav Jazvinský, vedúci investičného odboru.
„Ide o reklamáciu časti vyhotovenia, ktorá nemá vplyv na využívanie, respektíve kolaudáciu,“ povedal Holúbek.
Zrekonštruovaná a prestavaná budova bola podľa neho prevzatá bez vád a nedorobkov brániacich užívaniu diela už vlani. Zároveň prebieha kolaudačné konanie. „Oba tieto aspekty dávajú predpoklad pre úspešnú refundáciu prostriedkov z EÚ.“
Vynovený Palace je súčasťou Kreatívneho centra Nitra. Termín otvorenia zatiaľ nie je známy. Budova je už zariadená, aktuálne prebiehajú skúšky a nastavenia technológií.

Primátor Marek Hattas očakáva otvorenie v druhom polroku.
„Bude to, samozrejme, závisieť od reklamácií. Je to naozaj trošku smutné, že tá fasáda bola reklamovaná. Zhotoviteľ pristúpil k tomu, že veľmi razantne vypovedal zmluvu subdodávateľovi a dnes je tam nová firma, ktorá to rieši,“ poznamenal.

Pamiatkari mali výhrady
„Termín opravy reklamovaných exteriérových terazzových prvkov je závislý od poveternostných podmienok ako aj na splnení požiadaviek KPÚ na vizuálne a remeselné aspekty vyhotovenia daných prvkov,“ informoval hovorca.
Budova je pamätihodnosťou a nachádza sa v pamiatkovej zóne. Krajský pamiatkový úrad preto sleduje požadovanú kvalitu prác.
„Tak je tomu aj v prípade terazzových prvkov v uličnom priečelí. Tie sa zásadne spolupodieľajú na celkovom architektonickom výraze stavby, ktorý má byť v maximálnej možnej miere rehabilitovaný do podoby z 20. rokov 20. storočia,“ povedal odborný radca Richard E. Pročka z KPU.
